Aralık ve Ocak aylarında yetişecek 7 kış sebzesi

Hava soğuduğunda ve günler kısaldığında, bunun tek bir anlamı olabilir. Kış ayları yaklaşıyor! Kazmanızın bir köşede durmasına izin vermeyin çünkü Aralık ve Ocak ayları sebze bahçeleriniz için mükemmel aylar olabilir.

Bahçenizde belirli sebze çeşitlerini yetiştirmek için ışık, hava ve sıcaklık mükemmeldir. Bahçecilikte yeniyseniz, yeni yıla yeşil başlamak için kesinlikle yetiştirmek isteyeceğiniz kök sebzelerin ve yeşilliklerin bir listesi.

Aralık ve Ocak aylarında yetiştirilecek 7 kış sebzesi:

turp

1) Turp:

Listemizin bir numarasında, kışın en çok karışık salatalarda tercih edilen turp var. Bu kışı seven bitki, soğuk aylarda büyüdüğünde en iyi tadı ve dokuyu verir. Turp, büyüme mevsimi boyunca birçok kez ekilebilen, büyümesi kolay kök sebzelerdir. İyi bir hasat almak yaklaşık 22 ila 70 gün sürer. Sezon ısınmadan önce hasadı bitirmeyi düşünün. Turp tohumları paketleri her yerde kolayca bulunur.

ıspanak

2) Ispanak

Ispanak tohumlarını serin Ocak günlerinde ekebilirsiniz. Bu etli yeşil yaprakların sağlığa faydaları çok çeşitlidir. Ispanak demir, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Ürün ekimden 6-8 hafta sonra hasat edilebilir. Sitede sebze bahçenizde ıspanak yetiştirme hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

salata

3) Salatalar

Hızlı gelişen bir salata çeşidi olan marul, ekimden birkaç hafta sonra hasat edilebilmektedir. Bu besleyici yeşilliklerin yetiştirilmesi kolaydır ve daha düşük sıcaklıkları sever. Salata dikmek için en iyi zaman Aralık sonu veya Ocak başıdır. Kış mevsimi boyunca bol bol çıtır salata yeşillikleri elde etmek için evinizde sebze bahçenizde kışın nasıl marul yetiştireceğinizi öğrenin.

Komatsuna veya ıspanak hardalı

4) Komatsuna veya ıspanak hardalı

Brassica ailesinin bir üyesi olan Komatsuna, hardal ve marul arasında bir yere düşen eşsiz tadı nedeniyle bazen ıspanak hardalı olarak adlandırılır. Komatsuna soğuğa dayanabilir ve ekimden yaklaşık 40 gün sonra olgunlaşır, bu da onu Ocak ayında büyümek için ideal bir bitki yapar. Komatsuna’nın nitrojene ihtiyacı var, toprağınıza nitrojen açısından zengin takviyeler eklemek bitkinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu salata yeşilini dikmek için güneşli bir yer ve iyi drene edilmiş bir toprak seçin.

dövmeler

5) Tatsoi

Hızlı büyüyen yeşil bir sebze olan tatsoi, ekimden sonraki 45 gün içinde hasat edilebilir. Bitki daha soğuk sıcaklıkları tercih etse de, tatsoi tohumları iyi drene edilmiş toprak ve bol güneş alan bir yere ekilmelidir. Tohumları içeride başlatmak ve fideleri üç hafta içinde nihai büyüme yerlerine nakletmek en iyisidir.

Mizuna

6) Le Mizuna

Taze salatalar için bir başka mükemmel malzeme olan Mizuna, soğuk havalarda başarılıdır. Bu yeşilliklerin yetiştirilmesi kolaydır ve kesilip yeniden büyütülebilen mahsuller kategorisine girer. Genç yapraklar ekimden 20 gün sonra hasat için hazırdır. Ancak tam gelişmiş yaprakların hasat aşamasına gelmesi yaklaşık 40 gün sürer.

Hindiba

7) hindiba

Bir marul benzeri, hindiba tohumlarını ekmek için en iyi zaman Ocak gibi daha soğuk aylardır. Ancak bitkinin iyi gelişmesi için 2-3 saat tam güneşe ihtiyacı vardır. Daha sıcak aylarda hindiba yetiştirmek, sadece aşırı yeşil yapraklara değil, aynı zamanda acı bir tada da neden olur. Bitki iyi drene edilmiş toprak gerektirir ve ekimden sonraki 40-50 gün içinde hasada hazır hale gelir.