Asılı Sepetlerde Sebze ve Meyve Nasıl Yetiştirilir

En yaygın olarak petunyalar ve sardunyalar gibi yıllık çiçekler için kullanılsa da, verandada asılı veya duvara monte edilmiş bir sepet sebze, ot veya meyve yetiştirmek için eğlenceli ve çekici bir kap oluşturur. Bir bahçeye bile ihtiyacınız yok! Yerleşik su haznesine sahip katı kenarlı olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı asılı sepet tasarımı vardır, ancak en yaygın olanları zincirlere asılan ve plastik bir tabanla kullanılan plastik kaplı telden yapılır. Doğrudan duvarlara monte edilecek yarım sepetler de oldukça yaygındır. Tabii siz de hünerinizi kullanarak, artık ihtiyacınız olmayan ev eşyalarından, düşünün eski süzgeçlerden, sızdıran kovalardan hatta teneke kutulardan kendi asılı sepetlerinizi oluşturabilirsiniz!

Asılı sepetlerde yetiştirilecek meyve ve sebzeler:

Domatesler, asılı bitkiler kadar popülerdir, örneğin ‘Tumbler F1’ gibi bazı çeşitler bu amaç için özel olarak yetiştirilir. Diğer kompakt çeşit türleri de uygundur. Domatesler oldukça yer kaplar ve su yoğundur, bu nedenle sepet başına bir bitki genellikle yeterlidir. Ortasına yerleştirin ve bitkinin yanlardan geçmesine izin verin.

Çilekler, özellikle daha küçük alp çilekleri, asılı sepetlerde yetiştirmek için de popülerdir, meyveler yaprakların altından sarkarak toplanmalarını kolaylaştırır ve bunun tersi, çileklerin yerde hasar görmemesidir.

Maydanoz, kekik, nane ve biberiye gibi kompakt otlar sepetleri asmak için idealdir ve eşit şekilde hasat ederseniz bu bitkiler asla dağınık görünmez.

Veya neden sepetlerinizde salatalık, üç veya dört dolmalık biber veya kırmızı biber, hatta yarım düzine bezelye veya fasulye gibi biraz daha alışılmadık bir şey denemiyorsunuz?

Sepetin tepesinde marul, bebek pancarı, kütük kökü çeşitleri veya yaz turpları yetiştirin. Onları sadece güzel değil aynı zamanda yenilebilir olan nasturtium gibi sürünen bitkilerle birleştirin.

Asılı sepete nasıl ekilir:

Yenilebilir bitkiler için asma sepet hazırlamak, çiçekler için asma sepet hazırlamaktan farklı değildir.

İlk olarak, asılı sepeti tutacak kadar büyük, sağlam bir kova veya saksı bulun. Bu, üzerinde çalışırken onu sabit ve yüksek tutacaktır. Ekli ipler varsa, onların yolunuza çıktıklarını görebilirsiniz, bu yüzden başlamadan önce onları çözün.

Hindistan cevizinden, geri dönüştürülmüş kağıttan veya plastikten yapılmış arka planlar satın alabilirsiniz, ancak eski bir torba çömlek toprağını ters çevirerek kendi tek renkli arka planınızı yapmak kolaydır. Sepetin dibine kadar iyi bir şekilde uygulanacak şekilde sepet içinde ayarlayın. Torbanın alt kısmının düz durmasını teşvik etmek için dışarıdan içeriye doğru birkaç yarık kesmeniz gerekebilir. Estetik için sepetin kenarının üzerindeki fazlalıkları kesin. Drenaj sağlamak için tabanda tabanda birkaç delik açmayı unutmayın ve yanlardan nasturtium veya bezelye gibi fide bitkileri ekiyorsanız, onlar için delik açmayı unutmayın.

Yetiştirme ortamı için, ticari bir saksı toprağı iyidir veya bir kısım saksı toprağı veya hindistancevizi ile üç kısım bahçe kompostu veya saksı toprağından oluşan zengin bir saksı karışımı deneyin. Bitkilerinizi ne sıklıkta beslemeniz gerektiğini azaltmak için aynı anda yavaş salınan bir organik gübre karıştırmak isteyebilirsiniz. Tın ağır olduğundan ve sepetlerinizin zincirlerine ve desteklerine fazladan baskı uygulayacağından, asılı sepetlerde tın veya tın bazlı saksı toprağı kullanmaktan kaçının.

Daha sonra sepetin tepesinde bitki yetiştirmek kolaydır. Sepeti yetiştirme ortamınızla doldurun ve ortasına bir bitki yerleştirin veya kenarlarında birkaç boşluk bırakın.

Yanlara dikecekseniz, yetiştirme ortamınızı ilk bardak seviyesine kadar ekleyin. Bitkilerinizin saplarını ve yapraklarını plastik bir koni içine sarın (bir şerit artık saksı toprağı kullanabilirsiniz), bitkiyi içten dışa doğru yarıktan geçirin, ardından bir sonraki bitki için kullanmak üzere koniyi çıkarın. Bu seviye dolduğunda, sepetinizin kenarının yaklaşık 5 cm altına gelecek şekilde daha fazla saksı toprağı ekleyin. Kenarlara daha fazla takip eden bitki ekleyin, onları yanlara doğru büyüyen bitkilerin hemen üzerinde olmayacak şekilde şaşırtmaya özen gösterin. Daha sonra, sepetinizi doldurmak için ortasına kıvırcık maydanoz gibi son bir gür bitki ekleyebilir, ardından yetiştirme ortamınızla tamamlayabilirsiniz.

Güzel oldukları kadar, asılı sepetlerin bitki büyümesi için zorlu ortamlar olduğunu hatırlamak önemlidir. Bitkileriniz sürekli aç ve susuz kalacak, bu nedenle sepetlerinizi günlük olarak sulayın ve düzenli olarak sıvı gıda uygulayın. Size bir sulama sistemi sağlamak için küçük bir tencereyi veya kapağı delik olan plastik bir şişeyi saksı karışımına batırın. Böyle bir sulama, suyun yavaşça içeri sızmasına ve bitkileri bir damla beslemeyle beslemesine izin verecektir.

Öyleyse neden asılı sepetlerde meyve veya sebze yetiştirmeyi denemiyorsunuz?