Bahçenizde biber yetiştirmenin 12 sırrı

Bol biber yetiştirmenize, bitkilerinizi sağlıklı tutmanıza ve veriminizi artırmanıza yardımcı olacak basit ipuçları.

Biber sebze bahçelerinde yaygındır. Dolmalık biber kapsaisin içermez, bu nedenle bazı biber çeşitleri gibi sıcak değildir. Biberler çiğ olarak yenebilir ancak genellikle diğer tariflerde kullanılır.

Biber yetiştirmek oldukça kolaydır, ancak biber yetiştirmenin size daha iyi verim sağlayacak birkaç püf noktası vardır.

Bu ipuçlarıyla, bu yaz ailenizi beslemek için bol miktarda tatlı, gevrek biber hasadının tadını çıkaracaksınız.

1) Biberlerin farklı renkleri

Bakkalınıza gittiğinizde, birkaç farklı renkte biber göreceksiniz, ancak en yaygın olarak kırmızı biber ve yeşil biber bulunur.

Kırmızı biber ve yeşil biber aslında aynı bitkidir, rengi aslında meyvenin olgunlaşmasına bağlıdır. Önce yeşil olacaklar, sonra bitki üzerinde bırakılırlarsa kırmızıya dönecekler. Kırmızı biber bitkide daha uzun süre kaldığı için C vitamini bakımından daha yüksektir ve yeşil biberden daha tatlı olma eğilimindedir.

Mor, sarı, turuncu, kahverengi veya beyaz biber çeşitleri vardır. Bunlar farklı bitkilerdir ve tariflerinizde bir sürü renk elde etmek için birden fazla çeşit ekebilirsiniz.

2) Biber dikmek için doğru yeri seçmek

Biberler güneşi çok sever, bu yüzden bahçenizde tüm gün güneşin tadını çıkarabilecekleri bir yer seçin. Ağaçlar veya ayçiçeği veya domates gibi diğer uzun bitkiler tarafından gölgelenmeyeceğinden emin olun.

Biberler iyi drene edilmiş toprakları sever. Suda yürümekten hoşlanmazlar, bu yüzden alanın iyi drene olduğundan emin olun. Kumlu ve killi ara toprağı tercih ederler.

6.0 ile 7.0 arasında bir toprak pH’ını severler. Toprağınızın pH değerini bilmiyorsanız bir test kiti edinin ve gerekli ayarlamaları yapın.

Biberlerinizi dikmeden önce, toprağa kompost veya gübre ekleyin ve kadar. Bu, drenajı iyileştirmeye ve biberler için besin sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yakın zamanda domates, patlıcan veya patates ektiğiniz yerlere biber dikmeyin. Bu bitkiler, biberlere zararlı olabilecek aynı hastalıkları çeker. Virüsler ve mantarlar toprakta birkaç yıl yaşayabilir, bu nedenle aynı alana ekim yapmadan önce en az üç yıl bekleyin.

3) Biber ne zaman ekilir

Biberler sıcağı sever, bu yüzden onları bahçede tohumdan başlatmak istemezsiniz. Beklenen son don tarihinden yaklaşık 8 ila 10 hafta önce yeni başlayanlar için ekin veya bir seradan fide satın alın.

Biberlerin olgunlaşması da yaklaşık iki ila üç ay sürer, bu nedenle onları fideden dikmek onlara tohumdan ekime göre bir başlangıç ​​sağlar.

Genç biberler soğuk havayı sevmezler. Geceleri soğuktan dışarı çıkmamaları için gündüzleri dışarı, geceleri ise içlerine koyarak onları dışarıda olmaya alıştırın. Birkaç hafta sonra ekilmeye hazır olmaları gerekir.

4) Biber bitkileri dikmek

Gece hava en az 15°C olduğunda bahçeye biberlerinizi dikebilirsiniz. Biber bitkilerinizi dikmeden önce toprağı bir hafta siyah plastikle kaplayarak ısıtabilirsiniz.

Dikim yaparken, saksılarda olduğundan daha derine dikmeyin. Biberler derin ekilmekten hoşlanmazlar. Aralarında yaklaşık 45 ila 60 cm boşluk bırakın.

5) Doğru biber bahçesi arkadaşlarını seçmek

Biberlerinizi domateslerinizin yanına dikin. Domatesler, biberleri korumak için böcekleri ve toprak mikroplarını uzak tutmaya yardımcı olur.

Biberler ayrıca salatalık, havuç, patlıcan ve soğanın yanına da ekilebilir. Böceklerle ilgili bir sorununuz varsa, biberlerinizin yanına sardunyalar veya petunyalar dikin.

Fesleğen biberlerin yakınında iyi yetişir ve böcekleri uzak tutar. Maydanoz, tozlayıcıları ve yaprak bitlerini uzaklaştıran belirli eşekarısı türlerini kendine çeker.

Biberlerinizin yanına brokoli, lahana veya hardal bitkisi dikmekten kaçının. Ayrıca rezene veya yeşil fasulye yanına biber dikmekten de kaçınmalısınız.

6) destekler

Biberleri kazımanıza gerek yok ama bu onları yerden uzak tutabilir. Bitkileriniz düşerse, zararlılara ve toprak mikroplarına karşı daha hassastırlar.

7) İyi bir malç yapın

Biberler sıcak tutulmayı sever ve iyi drene edilmiş toprağa sahiptir, bu nedenle bitkilerin etrafında malçlamak önemlidir. Karanlık bir malç, toprağı sıcak tutmak için güneşten daha fazla ısı emer.

Biberler ayrıca biçilmiş çimleri de sever. Çim malç, yabani otların bahçenize hızla girmesini ve bitki köklerine zarar vermesini önlemeye yardımcı olur.

8) Doğru sulama

Biberlerin bol suya ihtiyacı vardır, haftada yaklaşık 2-5 cm su. Yağmurdan elde edilen su miktarını bir yağmur ölçer ile gözlemleyin ve gerekirse su ile tamamlayın.

Sıcak bir iklimde veya çok sıcak günlerde yaşıyorsanız, günde iki kez sulamanız gerekebilir. Biberleriniz çok kuru olursa acı olabilir.

Bununla birlikte, aşırı sulama köklere zarar verebilir veya çiçekleri çürütebilir.

9) Biber bitkilerinin budaması

Her bitkiden ilk çiçekleri çıkarın. Bu, bitkiyi enerjisini sadece bir meyveyi değil, tüm bitkiyi büyütmek için kullanmaya zorlar.

Bu, bitkinin daha sonra daha fazla biber üretmesine yardımcı olabilir ve daha iyi bir hasat elde edersiniz.

10) Gübre

Bahçenize gübre eklerseniz biberler oluşmaya başlayana kadar bekleyin. Biberler çok fazla nitrojen sevmez, bu yüzden çok nitrojen içermeyen bir gübre arayın. Çok fazla azot, bitkinin çiçek ve biber yerine daha fazla yaprak üretmesine neden olabilir.

11) Zararlılar

Pire böcekleri ve yaprak bitleri biberleri sever. Biberlerinizde bu zararlıları fark ederseniz, sebze bitkileri için güvenli olan organik bir böcek ilacı kullanın.

12) Biber hasadı

Yeşil biberler ekimden yaklaşık 60 ila 90 gün sonra toplanmaya hazırdır. Biberleri istediğiniz boy ve renkte olduklarında hasat edin. Önce yeşil olacaklar ve sonra kırmızıya dönecekler. Biber bitkide ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar tatlı olur ve o kadar fazla C vitamini içerir.

Bitkiye zarar vermemek için, biber sapının yaklaşık 2 cm’sini bitkinin üzerinde bırakarak meyveyi kesmek için bir bıçak kullanın.

Bu ipuçlarıyla, bu yıl bol miktarda biber hasadının tadını çıkaracaksınız. Biber yetiştirmek oldukça kolaydır, ancak bu basit ipuçları bitkilerinizi sağlıklı tutmanıza ve veriminizi artırmanıza yardımcı olacaktır.