Bahçenizde yeşil fasulye yetiştirmek için 6 temel ipucu

Sebze bahçemde yetiştirmek için bir sebze seçmem gerekseydi, bu yeşil fasulye olurdu. Ve bu makale tamamen yeşil fasulye ile ilgili olduğu için, size sadece en sevdiğimden bahsetmek zorundayım.

Yeşil fasulye vücudumuza ve bahçemizin toprağına fayda sağlayan harika bitkilerdir. Kendi bahçemde uzun yıllar yeşil fasulye yetiştirirken, yeşil fasulye yetiştirmek için çok yararlı ipuçları keşfettim.

Bahçenizde yeşil fasulye yetiştirmek için aşağıdaki 6 temel ipucunu keşfedin:

1. Fasulyelerinizi doğrudan ekin.

Yeşil fasulye fide veya transplant olarak iyi büyümez. Onları doğrudan sebze bahçenizin toprağına tohum olarak ekmek en iyisidir. Yeşil fasulye, toprak sıcaklığı (hava sıcaklığı değil) en az 16°C olduğunda ekilmelidir.

2. Fasulyelerinizi bir gece önceden ıslatın.

Yeşil fasulye tohumlarınızı ekmeden önceki gece, tohumları gece boyunca oda sıcaklığında suda bekletin. Bu, çimlenme sürecini büyük ölçüde hızlandıracaktır. Bununla birlikte, fasulye ekimi haftanız sırasında hava durumu bölgeniz için yağmur yağmasını isterse, tohumları ıslatmayın, çünkü çürüyebilirler.

3. Fasulyelerinizi, bir yıl önce turpgillerinizin ekildiği yere dikin.

Fasulye, topraktaki azotun sabitlenmesine yardımcı olduklarından, ürün rotasyonu için mükemmel bir bitkidir. Bunları, önceki yıl brassica ailesinin (lahana, brokoli, Brüksel lahanası veya karnabahar) üyelerinin ekildiği yerlere dikmek iyi bir fikirdir.

4. Refakatçi dikimden yararlanın

Yeşil fasulye oldukça kendini beğenmiş bir bitkidir ve hemen hemen her şeyle iyi anlaşır. Yakınına dikmemeniz gereken bitkiler, soğan, sarımsak, pırasa ve yeşil soğan gibi allium ailesinin üyeleridir. Allium ailesi, yeşil fasulyelerin büyümesini engelleyebilir veya geciktirebilir.

5. Yeşil fasulye tohumlarının üzerine bir ağ veya sadece bir ip yerleştirin.

Kuşların yeni ve genç sürgünleri kopardığı bilinmektedir. Genç sürgün sırasının sadece 3-5 cm yukarısına bir ip bağlarsanız, kuşların onları yukarı çekmesini önleyecektir. Fasulyeler birkaç santim boyunda olduğunda, ipi çıkarabilirsiniz.

6. Yeşil fasulyenizin tırmanan veya gür bir çeşit olup olmadığını kontrol edin.

Tohum paketi, bunun bir tırmanıcı veya çalı çeşidi olup olmadığını size söylemelidir. Çalı fasulyesi bir destek sistemine ihtiyaç duymaz ve oldukça gür ve yere daha alçaktır. Direk fasulyesi, yani dağcılar, koşucular gönderir ve tırmanacak bir şeye ihtiyaç duyarlar. Bir kafes sistemi oluşturmak için bir direk, bir çit veya hatta iki direk arasında ip veya tel ipleri kullanabilirsiniz. Koşucular büyümeye başladığında, bitkilere tırmanacak bir şeyler vermeniz gerekir. Destek sistemleri yoksa büyümezler. Tırmanma desteklerinizi yerleştirdikten sonra fasulyeler bir gecede çok hızlı büyür.

Büyümek için en sevdiğiniz yeşil fasulye çeşidi nedir? Tohum tasarrufu yapıyor musunuz?