Bir kez ekip yıllarca hasat edebileceğiniz 10 çok yıllık sebze

Doğa inanılmaz derecede çeşitlidir, taşan bollukla doludur, ancak orada olmasına rağmen onu her zaman görmeyiz.

Yine de, kendimizi genellikle bir avuç iyi bilinen meyve ve sebzeyle sınırlıyoruz.

Bir noktada, bahçeniz ve çiftlik kurma becerileriniz genişlemek zorundadır, yiyecek arama, çeşitliliği kucaklamanın bir yoludur, uzun ömürlü veya çok yıllık bitki dikmek başka bir yoldur.
Çok yıllıklara yatırım yaptığınızda her zaman hasat edilecek bir şeyler olacaktır.

Bazı uzun ömürlü bitkiler hasat etmeye hazırken, yıllıklarınız biraz canlanır. Yine de, yenilebilir kökleri olan diğerleri, yıl boyunca hasat edilebilir, size ihtiyaç duyduğunuzda ve hasat etmeye hazır olduklarında değil, ihtiyacınız olduğunda yiyecek sağlar.

Yıllıklardan daha köklüdürler, bu nedenle kuraklık zamanlarında daha dayanıklıdırlar. Uzun ömürlülerin genellikle zararlılara, hastalıklara ve alanı paylaştığı diğer bitkilerden gelen baskılara karşı daha dirençli olduğu ortaya çıktı.

Aşağıda bir kez ekebileceğiniz ve yıllarca hasat edebileceğiniz 10 çok yıllık sebze bulunmaktadır:

1) Ravent

Baştan çıkarıcılığa karşı koymak zor olsa da, ilk yıl ravent (Rheum rhabarbarum) hasat edemezsiniz, önce kök salmasını beklemelisiniz. Bu bitkinin sadece mevsimlerle nasıl büyüyeceğini bekleyip görmek zorunda kalacaksınız. Tek bir ravent bitkisinin, değiştirilmesi gerekmeden önce 20 yıl dayanabileceği söylenir. Bu arada, bahçede kendi kullanımından değil, zehirli olan yapraklardan uzak durmaya dikkat ederek, mümkün olduğunca sapların tadını çıkarın. Ravent, aynı zamanda meyve veren çok yıllık bir bitki olan çileklerle iyi gider!Yıllarca harika tada sahip reçeller, jöleler ve soslar elde etmek için her ikisinden de yeterince diktiğinizden emin olun.

2) kuzukulağı

Kuzukulağı (Rumex acetosa), her bahar topraktan çıkan ilk sürgünlerden biridir. Buna keskin veya limonlu deyin, kuzukulağı alışmak biraz zaman alan benzersiz bir tada sahiptir. Yine de, kıştan çıkarken birçok temel besin sağlar.
Kuzukulağı hazirana kadar iyi ürün verir, sonra çiçek açmaya başlar. Yaprakları gençken ve en iyi kuzukulağı sosu için ihale ederken almak isteyeceksiniz.
Kuzukulağı bir süpermarket ürünü olarak satılmadığından, biraz tohum bulun ve kendinizinkini ekin.

3) Frenk soğanı

Frenk soğanı (Allium schoenoprasum) marketlerde ve dükkanlarda satılmaktadır. Soru şu ki, masanıza geldiğinde ne kadar taze?
Sonunda birkaç dakika içinde dışarı çıkıp küçük bir buket toplamak, onları doğramak ve salatalara ve çorbalara eklemek daha iyi değil mi? Ayrıca, frenk soğanı ve çiçekleri için birçok parlak kullanım vardır.
Frenk soğanının çok dayanıklı olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. Yetiştiriciler aslında o kadar güçlü ki, birkaç yılda bir bölünmeleri gerekecek.

4) kuşkonmaz

Bahçenizde fazladan yer varsa, kuşkonmaz (Asparagus officinalis) memnuniyetle yerini alacaktır. Birkaç on yıl boyunca büyürler ve sevgi dolu bakımınız karşılığında harika kuşkonmaz mızrakları sunarlar.
Ancak kuşkonmaz bulunduğu yer konusunda seçici olabilir. Güneşi ve iyi drene edilmiş toprağı severler. Köklendikten sonra, burada kalmak için buradalar.
Kuşkonmaz yetiştirmek tam olarak yeni başlayanlar için değildir, ancak çok yerseniz, nasıl yetiştirileceğini öğrenmek ikinci doğa haline gelecektir. Kuşkonmaz tohumdan yetiştirilebilir, ancak çıplak köklü kronları doğrudan toprağa ekmek çok daha kolaydır.

5) Kudüs enginarları

Kudüs enginarları (Helianthus tuberosus) her yıl güvenilir bir şekilde direnir ve çoğalır. Bir yaz yağmursuz ve bahçemizi sulayacak kuyuda susuz üç ay geçirdik.
Ne hayatta kaldı? Adaçayı ve Kudüs enginarları. Kuraklığa dayanıklı çok yıllık bir bitki arıyorsanız, işte bu.
Uyarı: Kudüs enginarının ekimi ve tüketiminde yeniyseniz, bir kerede çok fazla yemeyin. Patates yerine geçmezler.

6) Enginar

Yükseklik açısından enginar (Cynara scolymus) genellikle üst sıralarda çıkar. Tepeden tırnağa güzeller ve uzun bir büyüme mevsimi olmasına rağmen, lezzet beklemeye değer.
Enginar yıllık veya çok yıllık olarak yetiştirilebilir. İkinci durumda, kış aylarında korunmaları gerekir. Ekimden önce, bölgenizde en iyi hangi çeşitlerin büyüdüğünü öğrenin, ardından ilk hasat için 2 yıl bekleyin.
Uzun ömürlülerin ortak bir temayı paylaştığını fark etmeye başlamış olabilirsiniz: En iyi performansı göstermeleri için bir süre beklemeniz gerekecek.

7) yaban turpu

Kış yemeklerinize biraz ısı katmak istiyorsanız, biraz rendelenmiş yaban turpu uzun bir yol kat eder. Bu köke ulaşmanın en iyi yolu, toprağı kazabildiğiniz sürece onu taze hasat etmektir.
Yaban turpu (Armoracia rusticana), brokoli, lahana ve Brüksel lahanası ile aynı turpgiller familyasına aittir, ancak üçünün birleşiminden daha dayanıklıdır.
Patates salatanıza keskin kökler ekleyin veya günün saatine ve elbette şirkete bağlı olarak baharatlı bir Bloody Mary servis edin.

8) su teresi

Roka/roka gibi hafif biberli yaprakları seviyorsanız, kendi bahçenizdeki su teresini seveceksiniz.
Su teresi nasıl yetiştirilir (Nasturtium officinale), soruyorsun?
Salyangoz, sümüklü böcek, beyaz sinek ve örümcek akarları gibi birçok zararlı için de çekici olduğu için bakımı en kolay bitki değildir.
Ancak, hayattaki en iyi şeylerden bazıları zaman alır ve çalışır. Doğru kurulumla tüm yıl boyunca su teresinden A ve C vitaminleri hasat edebilirsiniz. Ayrıca su teresi niasin, tiamin ve demir açısından zengindir, normal bir salatadan daha iyidir!

9) Sarımsak

Sonbaharda sarımsak (Allium sativum) dikmenin faydalarını zaten biliyorsunuz, şimdi onu çok yıllık olarak toprakta da tutabileceğinizi keşfetmek üzeresiniz.
Ampulleri birkaç mevsim yerde bırakın (bahçeyi kazmadığınızı varsayarak!) ve kendi kendilerine çoğalmalarına izin verin. Sonunda bir sürü küçük ampul elde edeceksiniz, bütün kafalar değil, kullanmak için bir yığın sarımsak sapı. Ve bu harika bir şey!
Şimdi bu soğanları tek tek bölebilir ve tek bir karanfil gibi ekebilir ve hasat etmeye devam edebilirsiniz.

10) Kale veya Kale

Kale veya kara lahana (Brassica oleracea var. sabellica), kısa hasat zamanı olan dayanıklı bir yıllıktır.
Asıl güzellik, ilk donlar vurana ve kar taneleri uçuşana kadar yaprakları hasat edebilmenizdir.
Teknik olarak, lahana bir bienaldir, ancak yıllık olarak kabul edilir. Ancak, realitenizi nasıl esnettiğinize bağlı olarak çok yıllık da olabilir.
Kışın bahçede malçla kaplı bırakırsanız, erken ilkbaharda yeniden büyümeye başlayacak ve yeni sürgünler ve yapraklar gönderecektir. Yine, kazısız bir yaklaşım gerektirir, bu nedenle bahçenizi buna göre planladığınızdan emin olun.

Peki sebze bahçenizde çok yıllık sebzelere yer bırakarak ikna oldunuz mu?