Bu baharda ekilecek 20 çok yıllık sebze

Bahçecilikle uğraşmaya yeni başlayanlar, göz önünde bulundurabilecekleri çok yıllık çok yıllık sebzelerin farkında olmadan genellikle yıllıkları yetiştirirler. Sebze bahçeme bir dizi ortak yıllık/bienal ekiyor olsam da, verimini sadece bir sezon için değil, birkaç yıl boyunca veren çok sayıda çok yıllık bitkim de var.

Çok yıllık sebze yetiştirmenin hem çevre hem de bireysel bahçıvanlar için birçok faydası vardır. Bu nedenle, bu bahar, tohum veya bitki satın alırken, çok yıllık sebzeleri ve ayrıca en yaygın yıllık/iki yıllık ekinleri göz önünde bulundurun.

Seçebileceğiniz yüzlerce seçenek var. Ancak, başlamak için, bu baharı sebze bahçenize dikmek için 20 olası çok yıllık sebze seçeneği:

1) Les sarımsak

Yabani sarımsak, ramon veya rampalardan, salkım veya saplı soğan, frenk soğanı ve çok yıllık pırasalara kadar, soğan ailesinde uzun yıllar verim sağlayacak çok çeşitli bitkiler vardır. Sadece mutfak amaçları için iyi değiller. Çok yıllık alliumlar, çok yıllık yataklarda, meyve ağacı loncalarında, ormanlık bahçelerde ve daha fazlasında haşere kontrolü için harikadır.

2) Enginar

Enginar mükemmeldir, çoğu zaman birden fazla koşulda çok iyi büyür. Cardoons ve Kudüs enginarları bu grupta dikkate alınması gereken diğer seçeneklerdir.

3) kuşkonmaz

Kuşkonmaz kesinlikle en iyi bilinen ve en çok yetiştirilen çok yıllık sebzelerden biridir. Kuşkonmaz, diğer uzun ömürlü bitkilerin yanında, hatta yıllık sebzelerin yataklarında bile büyüyebilir. Bahar, kuşkonmaz taçlarını dikmeyi düşünmek için iyi bir zamandır. Hemen bir getiri sağlamayacaklar, ancak önümüzdeki yıllarda temettü sağlayacaklar.

4) Brassicaceae – Çok yıllık lahana

Turpgillerden oluşan sebzelerin brassica (lahana) ailesinde çok sayıda çok yıllık bitki vardır. Genellikle yıllık ekinler olarak yetiştirilen birçok turpgiller, aslında daha sıcak iklim bölgelerinde kısa ömürlü uzun ömürlü bitkiler gibi davranacaktır. Ve bazıları daha soğuk ılıman iklimlerde bile çok yıllıktır. Favorilerimden bazıları “çalı lahana”, çok yıllık lahana ve sonsuz lahana (Ewiger kohl).

5) Deniz lahanası

Ayrıca yukarıda bahsedilen turpgillerle ilgili olarak, Deniz Yengeç (Crambe maritima) olarak da bilinen deniz lahanası, dikkate alınması gereken bir başka mükemmel çok yıllık sebzedir. Yaprakları normal lahana ve diğer brassica yeşillikleri gibi kullanılır ve genç sürgünler kuşkonmaz gibi yenebilir. Tohumlar çimlenmeyi teşvik etmek için ekimden önce çentiklenmelidir, ancak güzel bir küme oluşturmak için çabaya değer.

6) Daylilies

Daylilies değerli bir sebzedir. Bu bitkiler bir dizi yenilebilir verim sunar. Bitkinin yumru köklerinden sürgünlere ve çiçeklere kadar her parçası yenilebilir ve her bir parçasının farklı kullanım alanları vardır. Özellikle çiçekler bir incelik olarak kabul edilir.

7) Bon Henri Kaz Ayağı

İyi Kral Henry bazen “fakir adamın kuşkonmazı” olarak bilinir ve bir zamanlar Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak sebze olarak yenirdi. Ortak yenilebilir kuzu mahallesi (Chenopodium album) ve kinoa ile ilgilidir. Genç sürgünler kuşkonmaz olarak kullanılır ve yaprakları ve çiçek tomurcukları da yenilebilir. Orman bahçemde en faydalı bulduğum bitkilerden biridir.

8) Kereviz Amerikan

Apios americana, yenilebilir (küçük de olsa) yumru kökleri olan bir sarmaşık veya azot sabitleyici bir asmadır. Fıstık, patates tadında ve toprağın altında inci dizileri gibi şekilleniyor. Yenilebilir bir ürün ve nitrojen sabitleyici olarak, çok yıllık bahçeler için mükemmel bir seçimdir.

9) L’hablitzia

Bu, yetiştirmeyi düşünebileceğiniz ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzelerden bir diğeridir. Bu çok yıllık otsu bitki, bol miktarda yeşil yaprak üreten bir asmadır. Kafkas ıspanağı olarak da bilinir, bir ağaçta yetiştirildiğinde sıklıkla gelişebilir.

10) yaban turpu

Yaban turpunun ateşli kökleri, yerel bir diyete ilginç bir katkıdır. Ve bu sebze aynı zamanda mükemmel bir refakatçi bitki olabilir. Birçok haşere türünü uzaklaştırmaya yardımcı oldukları ve çiçek açtıklarında tozlayıcıları ve diğer faydalı böcekleri çektiği söylenir.

11) Hostalar

Hostaları gölgeye dayanıklı bir süs bitkisi olarak düşünebilirsiniz, ancak aynı zamanda inanılmaz derecede faydalı çok yıllık bir sebzedir. İlkbaharda ortaya çıkan kıvrılmış yapraklar “hostonlar” lezzetlidir ve yaprakları da yenebilir. Patates kızartmasında harikalar ve ayrıca pişmiş yeşillik gerektiren birçok tarifle iyi gidiyorlar.

12) Aşk

Lovage genellikle kereviz için çok yıllık bir alternatif olarak yetiştirilir. Ve birçokları için büyümek çok daha kolay olabilir. Tadı güçlü olabilse ve herkes için zorunlu olmasa da, lavanta bahçenizde yetişmek için başka bir harika saksı bitkisidir.

13) Misk Ebegümeci

Yaz salataları için çok yıllık marul alternatiflerinden biri olan balkabağı ebegümeci, hafif bir tada sahiptir, yani ana salata malzemesi olarak kullanılabilir. İlkbaharda çimlendiğinde, ilkbahar sonu/yaz başından sonbahara kadar taze yapraklar üretebilir.

14) Hindiba/Radikyo

Hindiba / radicchio, çok yıllık bir bahçe sebzesi olarak değerlendirilmeye değer. Yapraklar oldukça acıdır ancak karışık salatalara harika bir katkı sağlar. Hindiba, bahçenizdeki loncalar ve polikültürler için mükemmel bir dinamik akümülatör bitkisi olarak da bilinir.

15) Ravent

Ravent muhtemelen tanıtıma ihtiyaç duymaz. Mart ayından sonra taç dikmek için biraz geç olsa da, gelecek yıllar için düşünülmesi gereken mükemmel bir çok yıllık bitkidir. Anında verim almak için Nisan ayında bir kapta yetiştirilen olgun bir bitki de satın alabilirsiniz.

16) Deniz pazı veya deniz pancarı

Pancar ve pazıların vahşi bir akrabası olan pancar turşusu, ıspanak veya pazı için çok yıllık bir sebze alternatifidir. Genç yapraklar çiğ olarak yenebilir ancak genellikle pişirilir. Çiçekli saplar ayrıca pişirilebilir ve brokoli filizi yerine kullanılabilir.

17) Çerviler

Chervis, bir zamanlar birçok kulübe bahçesinde yetişen iyi bilinen bir sebzeydi, ancak şimdi çok daha az biliniyor. Yaban havucuna çok yıllık bir alternatif sunan bir kök bitkisidir. Kökler yaban havucu gibi görünürler ve daha küçük ve daha yavaş büyümelerine rağmen, çok daha az girdi ve çaba gerektirirler.

18) kuzukulağı

Kuzukulağı, ormanlık bahçemde çok başarılı ve faydalı bulduğum bir başka çok yıllık bitki grubudur. Kırmızı damarlı kuzukulağı tüm yıl boyunca bahçemde kalıyor ve kolayca kendi tohumunu atıyor. Ayrıca daha da lezzetli bir limon aroması olan yuvarlak yapraklı kuzukulağı yetiştiriyorum.

19) Isırgan

Çoğu bahçıvan, onları bir ot olarak gördüğü için ısırganlardan nefret eder. Ama ısırgan otlarını çeşitli nedenlerle bahçeme davet ediyorum. Bu sebeplerden biri de ilkbaharda faydalı bir çok yıllık sebze olmasıdır. Genç pişmiş yapraklar (ıspanak gibi) birçok tarifte beğenilmektedir. Birçok alanda, kendi başlarına gelecekleri için ekmenize gerek kalmayacak. Ama geldiklerinde, onları kesinlikle çok faydalı bir çok yıllık olarak karşılamalısınız.

20) Doğu Roka

Son olarak, Bunias orientalis olarak da adlandırılan Doğu Roka, salatalar ve pişmiş yeşillikler için dikkate alınması gereken bir başka sebzedir. Ayrıca yukarıda bahsedilen turpgillerle ilgili olarak, pişmiş yeşillikler çok yıllık bir başka büyük yapraklı sebzedir.

Tabii ki bunlar, bu baharda ekilecek çok yıllık sebzeleri seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok seçenekten sadece birkaçı. Sebze bahçesi için en sevilen çok yıllık sebzeler nelerdir?