Büyüyen turp hakkında 7 sır

Turp benim en sevdiğim sebze mahsullerinden biridir ve üçüncü bahar ekimimi yapmak üzereyim. Tüm ekimlerimin makul bir başarı şansı var çünkü turplarımı hoşgörülü bir özenle şımartacağıma söz veriyorum, size turp yetiştirme hakkında söylemem gereken ilk sır. Turpların hızlı büyümesi, büyümelerinin kolay olduğu veya dikkat gerektirmediği anlamına gelmez. Turp yetiştirmenin 7 sırrını aşağıda keşfedin.

1) Turp söylendiği kadar hızlı büyümez.

Turplar çok çabuk olgunlaşabilir ama her zaman değil. Tohum şirketleri, bahçemde hiç görmediğim 23 günde olgunlaşan ilk turpların tanıtımını yapıyor. Kataloglar, serin ve bulutlu hava nedeniyle yavaş büyüme dönemlerini hesaba katan dört ila altı haftalık daha makul bir tahmin verir. İlkbahar turplarının iyi bir hasadı için her zaman en az altı hafta ve sonbaharda yetiştirilen turplar için on hafta sayarım.

2) Turpların alana ihtiyacı var

Turpların hızlı büyümesi, tavizsiz bir alan ihtiyacı da dahil olmak üzere koşullarla birlikte gelir. Birbirine çok yakın büyüyen fideler büyük büyümeyecektir, bu nedenle tohumları eşit aralıklarla ekin veya çimlendikten hemen sonra inceltin. Küçük salata turpları 5 cm aralıklarla yerleştirildiğinde iyi olgunlaşır, ancak büyük daikonlar ve diğer büyük turplar arasında 10 cm boşluk bırakılır. Turp tohumu şeritlerinin boşluk bırakma konusunda çok yardımcı olabileceğini ve yapımının hızlı ve kolay olduğunu unutmayın.

3) Rekabetsiz ve iyi koşullarda büyüme, başarılı bir hasat sağlar

Turpların yabani otlara veya su stresine toleransı yoktur ve asla kurumayan toprakları olmalıdır. Erken mevsim malçları, yağmurlu bir iklimde sümüklü böcek sorunlarına eğilimlidir, bu nedenle turp yetiştirirken tek çözüm dikkatli sulamadır. Marulun benzer ihtiyaçları vardır, bu yüzden iki sebzeyi genellikle bitişik sıralarda yetiştiririm.

4) İlkbaharda sadece belirli turp çeşitleri iyi yetişir.

Tüm turp çeşitleri sonbaharda iyi büyür, ancak sadece bazıları ilkbaharda iyi sonuç verir. Kırmızı, iki renkli veya pastel renklerde hızlı büyüyen salata turpları ilkbaharda en iyi seçimlerdir, ancak bahar ekiminden sonra iyi yetişen bulduğum tek Asya turpları, ‘Dragon’ (uzun kırmızı turplar) gibi Çin türleridir. “Misato Rose” gibi güzel kırmızı ve yeşil “karpuz” turpları ve havuç şeklindeki daikonlar sonbaharda her zaman en iyisidir.

5) Haşere ve hastalık sorunları her zaman köşede

Turp sorunsuz değildir. Pire böcekleri yapraklarda minik delikler açar, salyangozlar ve salyangozlar mükemmel köklerde delikler ve oluklar açar ve ani bir sağanak turpları patlatıp çürümelerine neden olabilir. Bunlar, yerden çıkan turpları hızlı bir şekilde hasat etmenin, üstlerini kesmenin ve buzdolabında saklamanın nedenlerinden sadece birkaçı.

6) Hızlı bir hasat esastır

Bazı turp çeşitlerinin bahçede bozulmadan dayanacağı iddialarına rağmen, gerçek şu ki, bir veya iki gün uzun süre hasat edilmeyen turpların başına birçok kötü şey gelebilir. Mükemmel turplar hızla hasat edilirken, kesilen köklerin aylarca buzdolabında kalması bir paradokstur.

7) Turp mutfakta çok yönlüdür

Turp çiğ olarak yenen lezzetli bir sebzedir ancak pişirildiğinde de lezzetli olan bir sebzedir. Döner fırınlarda ve stok depolarında daha geniş kullanımı hak ediyor. Turp ayrıca fermantasyon için harika bir küçük sebzedir. Bebek salata turplarını turşu yapmak için tuz fermantasyon yöntemlerini kullandığınızda, ikiye böldüğünüzde renkler karışarak parlak pembe bir turşu elde edin.

Sonuç olarak, büyüyen turp diğer birçok sebzeden daha yoğun olsa da, ayrıntılara gösterilen özen başarılı bir hasat sağlayacaktır.

Ve siz, turp için temel ipuçlarınız nelerdir?