domates fideleri ne zaman başlamalı

domates fideleri

Domatesler (Solanum lycopersicum) çoğu bahçıvan için sevilen ve sahip olunması gereken bitkilerdir. Yazın domates bitkileri yeşil yaprakları ve parlak meyveleriyle sebze bahçelerini, seraları ve bahçelerimizin duvarlarını süslüyor. Ancak sezon ortasında başarılı bir şekilde domates yetiştirmek için önce onları ekmeyi başarmalısınız.

Kendi domatesinizi yetiştirmek sadece bahçeniz varsa ilginç değil, aynı zamanda balkon ve teraslar için de çok iyi bir ürün. Pencere kenarında küçük bir boşluk olsa bile, yakında güneşe doğru filizlenen küçük fideler göreceksiniz. Domates fidelerine ne zaman başlanacağı ve domates tohumlarının başarılı bir şekilde nasıl ekileceği ile ilgili faydalı talimatlar ve ipuçları için okumaya devam edin.

domates tohumları ne zaman ekilir

Domates tohumlarını ekmek için en iyi zaman Şubat sonu ile Mart sonu arasındadır. Mayıs ayında sağlıklı genç bitkileri doğrudan sebze bahçenize veya verandanızdaki saksılara nakledebilirsiniz. Domateslerin meyvelerin olgunlaşması için uzun bir yetiştirme süresi vardır. Onları erken ekmek, içerideki bitkilere bir avantaj sağlar. Mayıstan önce, bu sıcağı sevenler için dışarısı genellikle yeterince sıcak olur. Dikkatli olun, domateslerinizi çok erken ekmeniz de iyi bir fikir değildir çünkü güneş sınırlı olduğunda çok yüksekte sürgünler geliştirmeye eğilimlidirler ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli enerjiyi alamadıkları için aniden düşerler. Öte yandan, çok geç ekilen domatesler sonbaharda olgunlaşmayabilecek veya geç olgunlaşabilecek meyveler üretirler ve domateslerin hala yeşilken olgunlaşmasına yardımcı olacak hileler olsa da bu ideal değildir.

Domates tohumlarının ekilmesi: sıcaklık ve konum

Domates tohumlarını başlatmak için sıcak ve parlak bir pencere pervazını seçmek daha iyidir. Işık ve ısı, küçük domates bitkileri için gereklidir. Domateslerin çimlenme sıcaklığı 20-22°C’dir. Bu koşullar yerine getirildiğinde, ilk tohumlar sadece birkaç gün sonra filizlenecektir. Sıcak, parlak bir pencere pervazınız yoksa alternatifler vardır: bitkiler için bir LED yetiştirme ışığı, domateslerin ihtiyaç duyduğu renk spektrumunu ve ışığı sağlayabilir ve bir ısı matı, daha soğuk gecelerde küçük domates bitkilerinin köklerini sıcak tutabilir ve onları uyarabilir. tohumlar daha hızlı çimlenir.

genç domates bitkileri

Adım adım: domates tohumları nasıl ekilir

Domates tohumlarını ekmek için öncelikle uygun bir kap seçmelisiniz. Plastik tohum tepsileri veya alternatif fide kapları kullanabilirsiniz. Favorilerimizden birkaçı eski yumurta kartonları ve biyolojik olarak parçalanabilen elyaf kavanozlardır. Zaten ekimden sadece birkaç hafta sonra domates bitkilerinizi nakledeceksiniz, bu nedenle toprağı tutabilen herhangi bir küçük yetiştirme kabı iyidir. Domatesler için ideal tohumlama toprağı, hassas kökleri desteklemek için geçirgen, su tutan ve besin değeri düşük olmalıdır. Organik fide toprağı gibi tuz ve besin içeriği düşük bir yetiştirme ortamı harika bir seçenektir. Kompostu yetiştirme kabına parmaklarınızla hafifçe bastırın ve üzerine domates çekirdeklerini yerleştirin. Ardından tohumları yaklaşık 0,5 cm toprakla örtün. Bu aşamada fide saksılarını etiketlemenizi tavsiye ederim, böylece hangi domates çeşidini ektiğinizi daha sonra anlayacaksınız.

Tohumları toprağa yerleştirdikten sonra, çimlenmeyi teşvik etmek için onları sulayın. Bu nedenle toprağı hafif nemli tutun ama asla çok ıslak tutmayın, toprak su ile tıkanmamalıdır. Genç kökler bu aşamada kurumaya tahammül etmez. Ancak toprak çok ıslaksa tohumlar ve kökler çürüyebilir veya “ıslanabilir”. Bu nedenle kuru ve ıslak arasında bir denge bulmak önemlidir. Suyun yerden çok hızlı buharlaşmasını önlemek için, tencereleri veya kapları streç filmle veya plastik veya cam bir kapakla kapatın. Bu, ihtiyaç duyulan sulama miktarını azaltır ve fidelerin çimlenmesini ve tohum kabuğunu salmasını kolaylaştırır. Küçük bir yayıcı veya ev yapımı mini sera da uygundur. Tohumların çeşidine ve yaşına bağlı olarak sadece 3 ila 10 gün sonra ilk küçük bitkiler ortaya çıkacaktır.

Domates fideleri için temel özellikler

  • Tohum kabını (tohum tepsileri, saksılar veya yumurta kartonu gibi diğer kaplar) besin açısından fakir tohum toprağı ile doldurun, toprağı hafifçe bastırın.
  • Tohumları yüzeye yayın, yaklaşık 0,5 cm toprakla örtün ve bastırın.
  • Toprağı ve tohumları hafifçe sulayın ve oradan toprağı nemli tutun.
  • Saksıları sıcak, parlak bir yere (tercihen bir pencere pervazına) yerleştirin veya LED bitki yetiştirme lambalarıyla aydınlatın.
  • Şeffaf bir örtü, bir mini sera ve/veya bir ısıtma matı, domates tohumlarının çimlenmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Birkaç gün sonra domates bitkileri büyüyecek ve daha sonra besin açısından daha zengin bir toprağa nakledilmeleri gerekecek. Domates yetiştirmek için 10 temel ipucu içeren makalede, sebze bahçesinin bu dayanak noktasının yetiştirilmesiyle ilgili daha fazla ipucu ve tavsiye keşfedin.