Ekim ayında sebze bahçenizde yapmanız gereken 5 şey

Ekim ayında günler çok kısalmaya başlar ve hava çok daha serindir. Hala hasat edecek iyi ürününüz olabilir, ancak bu yılın hasadının çoğu yenmiş veya kış ayları için saklanmış olacak. Şimdi, bu yıl neyin iyi büyüdüğünü düşünmenin ve gelecek yılın gelecekteki hasadını planlamaya başlamanın zamanı geldi.

Ancak, önümüzdeki yıl erken hasat sağlamak, hala toprakta olan bitkileri korumak veya bahçenizdeki toprağı iyileştirmek için sebze bahçesinde yapılacak çok iş var.

Bu nedenle Ekim ayı için sebze bahçenizde yapabileceğiniz 5 aktiviteyi aşağıda keşfetmenizi öneririm.

1) Bitki sarımsak

Ekim ve Kasım, sarımsak dikmek için en iyi zamanlardır. Sarımsak iyi büyümek için soğuk bir çırpıda gerekir. Bir ampulü ayrı bölmelere ayırın ve 10 cm derinliğe ve 15 cm arayla dikin. Her karanfil, gelecek yıl Temmuz ayına kadar yeni bir sarımsak ampulüne dönüşecek. Bir süpermarketten satın alınan sarımsakları dikmek yerine, saygın bir yerel tedarikçiden sertifikalı sarımsak satın almanız önerilir. Bunun nedeni, haşere ve hastalık taşıma olasılığının daha düşük olması ve bölgenizde yetişmeye uygun bir çeşit olma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

2) Fasulyeleri ve bezelyeleri ekmek

Bakla ve bezelye artık ekilebilir. Çabuk çimlenmeli ve kışı geçirecek küçük bitkiler üretmelidirler. İlkbaharda ekilen tohumlara erken başlayacaklar ve erken hasat yapacaklar. Kuşlar ve fareler tohumları veya genç bitkileri yiyebildiklerinden sorun olabilir. Soğuk, ıslak toprak fasulyelerin çürümesine neden olabilir. Bu sorunları önlemek için tohumları saksılara ekin ve ısıtılmamış bir serada veya tünelde saklayın. Fideleri Mart ayında son konumlarına dikin.

3) Meyve ağaçları dikin

Toprak donmadığı sürece ekim ayından kış aylarına kadar yeni meyve ağaçları ve çalılar dikilebilir. Bölgenize uygun çeşitleri seçin. Bunu yapmanın en iyi yolu, komşunuzun bahçesinde hangi ağaçların daha iyi büyüdüğünü gözlemlemektir! Çoğu insan, meyve ağaçlarının ilk birkaç yılda budanmasına gerek olmadığını düşünür, ancak durum böyle değildir. Genç bitkilerin, gelecekte ağır hasat alacak dallar için iyi bir çerçeveye sahip olmalarını sağlamak için dikkatli bir “eğitim” budaması gerekir. İnternette birkaç iyi boyutta kitap ve bolca tavsiye var.

4) Bitkilerinizi koruyun

Kış boyunca toprakta kalması gereken pazı ve kış marulu gibi mahsulleri örtmek için şimdi cloches inşa etme zamanı.
Lahana ve diğer lahanaları aç güvercinlerden korumak için ağ altına yerleştirilmesi gerekecektir.
Kök bitkileri, kış boyunca tüketim için iyi durumda kalacaklarsa, topraktan çekilmeli ve serin, donmayan bir barınakta saklanmalıdır. Polar bir cloche, kış salatalarının donmaya karşı korunmasına yardımcı olur

5) Toprağınızı iyileştirin

Ekinler araziden çıkarıldıktan sonra sıra toprağı iyileştirmeye gelir. Hemen hemen her tür toprak için yapılacak en iyi şey kompost veya gübre gibi iyi çürümüş organik maddeler eklemektir. Bu, toprağa geri döndürülebilir veya toprağı en kötü kış koşullarından korumaya yardımcı olacak kalın bir malç olarak yüzeye uygulanabilir. Kış aylarında, solucanlar, ilkbaharda tohum ekmeye hazır olan organik madde üzerinde çalışmaya başlayacaklar.

peki sen? Sebze bahçenizde Ekim ayının olmazsa olmaz etkinliği nedir?