Ekim ayında yetiştirilecek 15 sebze

Ve Ekim ayında hava dalgalanmaya ve bölgelere göre farklılık gösterme eğilimindedir. Ancak, genellikle hala oldukça sıcak ve burada ve orada birkaç yağmur duşu var. Ancak sonbahar geldi ve kış yaklaşıyor. Bazı bölgeler çok daha serinliyor ama sebze bahçesinde hala yapılacak işler var, Ekim ayında yetiştirebileceğiniz sebzelerin bir listesini sizlere sunuyorum.

En çok ekim ayında ekilen ve yetiştirilen sebze türleri kışa dayanıklı ve bu nedenle genellikle dayanıklı sebzelerdir. Bu bitkiler, kış donlarından kurtulabilecek büyüme için yetiştirilmelidir. Ancak birkaç adım atarak onları dondan koruyabilirsiniz.

Sebzelerinizi ekim ayında ekerseniz, hasatınızı ilkbaharda erken alma avantajına sahipsiniz.
Erken ilkbahardan önce hasat edilmeleri pek olası değildir. Birçok bitki sürgünü kış mevsiminde uykuda olma eğilimindedir. Tohumlarınızı sonbaharın geldiği ve havanın biraz ılıman olduğu, ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu Ekim ayında ekebilirsiniz.

Şimdi Ekim ayında yetiştirilecek 15 sebzenin listesine bakalım:

1) sarımsak

Sarımsak sonbaharda yetişmeye en uygun çeşitlerden biridir. Sarımsağın uzun bir büyüme mevsimi vardır ve ekim, sarımsak bitkinizi dikmek için en iyi zamandır. Sarımsağı ekim ayında ekerseniz yaz mevsimine kadar hasat edebilirsiniz. Büyümek için mükemmel bir sebzedir. Sarımsak ekleyerek yemeğin tadı iyileştirilir.

Dışarıda pek çok sarımsak sever var ve eğer siz de onlardan biriyseniz, tohumları ekmek için en iyi zaman 15 Ekim’den itibaren veya donun toprağı kaplamadan önce herhangi bir zaman olacaktır.

Köklü bir bitkidir ve yeraltında yetiştirildiği için serin havalarda hayatta kalabilir.
Bu nedenle sarımsak harika bir seçenektir ve kesinlikle denemelisiniz. Kök bitkilerinizi korumak için malçla kaplayabilir ve olabilecek en kötü donlardan koruyabilirsiniz.

2) soğan

Ekim ayında en iyi yetiştirilen bir diğer sebze ise soğandır. Uzun bir büyüme periyoduna sahiptirler ve bu nedenle onları sonbahar mevsimi olan Ekim ayında ekerseniz, bir sonraki yaz mevsiminde hasat edebilirsiniz.

Kök sebzeler oldukları için kışın yeraltında iyi yetişirler ve ayrıca dayanıklıdırlar ve bu nedenle kışlar için uygundurlar. Soğanlar iyi ürünlerdir ve insanların en sevdiği sebzelerden biridir.

Hazırladığınız her yemeğe harika bir lezzet verir. Onları pişirebilir, kızartabilir veya hatta salatalarda kullanabilirsiniz. İlkbaharda daha fazla sebze dikmeye hazırlanırken, kökleri olduklarından ve yer altında olmaları gerektiğinden onları nereye ektiğinize dikkat edin, bu nedenle mahsulü bozmadığınızdan emin olun.

3) Arpacık

Arpacık, ekim ayında yetiştirilmesi çok iyi olan bir diğer kök sebzedir. Soğanlardan farklıdırlar çünkü hafif bir tada ve biraz da sarımsak aromasına sahiptirler.

Modaya uygun ve yaygın olarak tüketilen bir kök sebze çeşididir. Ayrıca mutfağınıza eklemek için çok iyidirler ve büyümeleri harikadır. Ekim ayında yetiştirirseniz, ilkbahardan hasadı alırsınız.

4) Taze Soğan

Kök sebzeler arasında taze soğan büyümek için harika bir üründür. Ekim ayında büyümek için iyidirler ve çok hızlı büyüyen bir kök sebze çeşidi oldukları için erken ilkbaharda hasat edilebilirler. Yeşillikleri ve kökleri hem yenilebilir hem de harika bir tada sahiptir.

Taze soğan yemeğe tazelik katar ve çok popüler ve yaygındır. Salatalarda kullanabileceğiniz gibi yemeklerinizde ve dilediğiniz şekilde garnitür olarak da kullanabilirsiniz.

5) havuç

Havucun birçok çeşidi vardır, ancak bebek havuçları ekim ayında yetiştirmeyi seçerseniz, hasatınızı ilkbaharda çok erken alabilirsiniz. Tatlı bir tada sahiptirler ve salatalar için çok iyidirler. Sizin için en iyi çeşidi seçebilirsiniz. Havuçlar kök sebzelerdir ve dayanıklıdırlar, bu nedenle kışı toprak altında kolayca atlatırlar ve hızlı büyüdükleri için en baştan iyi bir mahsul alabilirsiniz.

6) şalgam

Şalgam kök bitkileridir ve sonbaharda yetiştirilebilir, bu nedenle ekim onları yetiştirmek için iyi bir zamandır. Çok hızlı büyürler. Dayanıklıdırlar ve kışın iyi olabilirler. Şalgam, güneşe maruz kalma nedeniyle morlaşan mor şalgam gibi birçok çeşitte bulunur. Hem yaprakları hem de kökleri için yetiştirilebilir.

Soğanlı köklerin daha hafif bir tadı vardır, ancak bu, yetiştirdiğiniz şalgamın türüne bağlıdır. Serin hava bitkileridir ve hızlı büyüyebilirler, bu nedenle tohumları Ekim ayında ekerseniz birkaç gün içinde filizlenirler, yaklaşık bir ay içinde yeşil yapraklarını görebileceksiniz ve bir sonraki ay soğanlı kökleri hazır olacaktır. gitmek. hasat etmek.

7) pancar

Besinlerle dolu çok iyi bir kış mahsulü pancardır ve aynı zamanda kök mahsullerdir. Genellikle kırmızımsı pembe renklidirler ve ekim ayında yetiştirilebilirler. Aslında, soğuk havalarda iyi performans gösterdikleri için onları büyütmek için en iyi zaman şimdi olurdu.

Yaz ve kış olmak üzere 2 devrede yetiştirilirler. Sonbaharda yetiştirilen pancarlar, yazdan daha güçlü bir renge sahip olma eğilimindedir.

Tohumları sonbaharda ekerseniz, hasatınızı erken ilkbaharda hazırlayabilirsiniz. Genellikle soğanlı ve hacimli olan bu kök sebzeleri yetiştirirken mutlaka toprakta büyümeleri için yeterli alan bırakın.

Tohumları birbirine yakın ekerseniz, mevcut alan eksikliği nedeniyle tam potansiyellerine büyüyemezler. Bu nedenle, en iyi sonuçlar için onları en az 3 cm derinliğe ve 8 cm aralıklarla ekin ve erken ilkbahar hasadının tadını çıkarın.

8) ıspanak

Ispanak, ekim ayında büyümek için harika bir üründür. Onları sonbaharda ekerseniz, tüm kış boyunca size yumuşak ıspanak yaprakları sağlayacaklar ve sadece bu değil, ilkbaharın başlarında don durduğunda ve güneş saatleri uzadığında büyümeye devam edecekler ve eskisinden çok daha hızlı. Uzun yeşil yapraklarını yaza kadar hasat edebilirsiniz.

Besinlerle doludurlar ve sebze olarak pişirilebildikleri ve ayrıca salatalar için harika bir seçenek oldukları için yemeleri harikadır. Size sadece çok fazla hasat vermekle kalmaz, aynı zamanda uzun bir süre için de verirler.

9) Kale veya Kale

Kale sonbaharda büyümek için harika bir üründür. Lahana ailesine aittir ve yenilebilir uzun yaprakları vardır. Lahana tohumlarını sonbaharda ekerseniz, önce çimlenirler, daha sonra kış geldiğinde kışı geçirirler ve ilkbahar geldiğinde hasat için hazır hale gelirler.

Besin açısından zengindirler ve salatalarda ve sebzelerde kullanılabilirler ve ayrıca size erken hasat sağlarlar.

10) marul

Marul, kışın geldiği Ekim ayında büyümek için iyi bir seçenektir. Birçok şekil, renk ve boyutta gelirler. Onları kış için ekerken, onları yetiştirmenin en iyi yolu, kışın daha iyi büyümelerine yardımcı olmak için onları bir serada veya soğuk çerçevelerde tutmaktır.

İlkbaharın başlamasıyla birlikte donların durduğu ve havaların ısınmasıyla birlikte bolca filizlenerek ilkbaharda erken hasat yapmanızı sağlar. Büyük besin değerlerine sahiptirler ve bölgenize ve tercihlerinize en uygun çeşidi yetiştirmeyi seçebilirsiniz.

11) Kuzu marulu

Çok popüler bir sebze değil ama kışın yetiştirmeye çok iyi geliyor. Kuzu marulu soğukları sever, aslında en iyi serin bir iklimde yetişir. İyi güneş ışığı olmadan bile iyi büyüyebilir. İyi çimlenme için 18°C ​​sıcaklığa ihtiyacınız vardır ve ekim ayında ekerseniz harika olur.

12) Fasulye

Ekim ayında dikmek için başka bir harika seçenek. Bakla tohumlarını ekim ayında yani sonbaharda ekerseniz, ilkbahara kadar hasat edebilirsiniz. Büyümeleri uzun sürmez. Kış koşullarında hayatta kalabilirler ve size ilkbaharda erken bir hasat sağlarlar.

Besin açısından zengindirler ve tereyağ ile biraz pişirerek veya ızgara yaparak yiyebilir, hatta salatalarda bile kullanabilirsiniz.

13) kuşkonmaz

Kuşkonmazın iyi büyümesi için yanınızda biraz sabra ihtiyacı var. Bahçenizde kuşkonmaz yatağı oluşturabilirsiniz. Hasat edilmeleri yaklaşık 2 yıl sürer. Ancak kuşkonmaz yatağını başarıyla oluşturduktan sonra, yaklaşık 25 yıl boyunca büyümeye devam edebilirler.

Yani evet, büyüme süresi başlangıçta biraz daha uzundur, ancak daha sonra onları çok uzun süre hasat etmeye devam edebilirsiniz. Bölgenize ve tercihlerinize göre en iyi kuşkonmaz çeşidini seçin.

14) Kış Salataları

Marulları sonbaharda ekerek ve erken ilkbaharda mahsul toplayarak kışın yetiştirebilirsiniz. Kesilebilen salata çeşitlerini kullanabilirsiniz. Sadece kış mevsimi boyunca size yumuşak yapraklar sağlamakla kalmayacak, bazıları kış geldiğinde büyümelerini katlanarak artıracaktır. Onları kış soğuklarından korumak için üstlerini örtebilir ve sonuna kadar büyümelerine izin verebilirsiniz.

Birçok salata çeşidi vardır ve bunları salata ve sebzelerde kullanabilir, sebze bahçesinden besleyici kış salatalarının tadını çıkarabilirsiniz.

15) bezelye

Bezelye dayanıklı bitkilerdir ve kışın büyümek için mükemmeldir. Ekim ayında yetiştirirseniz, yaz başında erken hasat alabilirsiniz. Kış mevsiminde hayatta kalabilirler ve erken ilkbaharda bezelye hasat edebilirsiniz. Birçok iyi çeşidi vardır ve birçok şekilde tüketilebilirler.

Ve sen, Ekim’de ne yetiştiriyorsun?