Elma çekirdeğinden elma ağacı nasıl yetiştirilir?

Elma tohumlarının evde uygun şekilde hazırlanması kolaydır ve fideler genellikle aşılı fidanlık benzerlerinden daha güçlüdür. Bir elma fidesine 3 ila 4 yıl verin ve saksı naklinin boyutunu yakalayacak ve aşacaktır. Oradan yüzyıllarca yaşayabilecek bir ağacınız var.

Elma ağaçlarının tohumdan yetiştirilmemesinin temel nedeni meyvelerin birbirinin aynı olmayacağıdır. Tıpkı insanlar gibi, yavrular da ebeveynlerine biraz benzerlik gösterebilir, ancak kendi lezzetleri ve alışkanlıkları ile. İnsanlar öngörülebilirlik istemeye eğilimlidir ve bu nedenle elma ağaçları tohumdan ziyade aşılama yoluyla klonlanır.

Mesele şu ki… elmanın en lezzetli çeşitlerinin tümü tarihin bir noktasında fideydi. Çekirdekten elma ekmek, piyango oynamaya benzer ve muhtemelen o elma çekirdeğini yine de kompost haline getireceğiniz için kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.

Bir fide ağacı, ebeveynlerinin bazı özelliklerini taşıyacağı için, dikmek için en sevdiğimiz çeşitlerin tohumlarını seçmek yeterlidir. Birçoğunun elma şarabı veya hoş bir vahşi yaşam için daha uygun elmalar vermesi muhtemeldir, ancak o zaman bile ağaçlar ilkbaharda arıları bol çiçekler ve nektarla beslemeye devam edecektir. Ve diğer daha lezzetli ağaçların tozlaşmasına yardımcı olacaklar, yani bu her iki şekilde de bir kazanç.

Elma tohumlarının ekim için hazırlanması

Elma tohumları dormansiyi kırmak için soğuk tabakalaşmaya ihtiyaç duyar. Tohumlar ekimden önce en az 6 hafta nemli bir buzdolabında saklanmalıdır. Elma çekirdeklerini nemli bir kağıt havluya koyun, ardından bu kağıt havluyu plastik bir torbaya koyun ve hava değişimi için sadece bir boşluk bırakın. Nemli olduğundan emin olmak için her hafta havluyu kontrol ederek buzdolabının arkasında saklayın.

Kağıt havlu üzerinde elma tohumlarının filizlenmesi

6 hafta sonra, bazı tohumlar çimlenmeye başlamış olabilir. Bu iyi bir şey çünkü elma tohumlarının çimlenme oranı çok düşük. Bazı kaynaklar %30’a kadar düştüğünü söylüyor.

Yerel elmaları hasattan aylar sonra, mevsimin sonlarında alırsanız, buzdolabında birkaç ay saklanmış olurlar. Bu tohumları nemli bir kağıt havluda soğuk olarak katlamak da iyi bir fikirdir, çünkü fazladan tabakalaşma onlara zarar vermez, ancak yeterince soğuk saat olmaması elma fidesi olmadığı anlamına gelir. Uzun süre saklanan yerel elmaları kestiğinizde, elmanın içinde bazı tohumlar filizlenmeye başlamış olabilir…

elma tohumları nasıl ekilir

En az 6 hafta buzdolabında nemli bir kağıt havluda beklettikten sonra, diğer tohumlar gibi elma tohumlarını da ekebilirsiniz. Son bahar donlarından sonra ise doğrudan dış mekana ekilebilir ve zemin işlenebilir. Çimlenme oranları düşük olduğundan ve sincaplar, fareler ve tarla fareleri tarafından predasyon erken dönemde sorun olabileceğinden, onları saksıda çimlendirmenizi tavsiye ederim.

Bir miktar tohum başlangıç ​​toprağı ile geri dönüştürülmüş bir fidanlık kabına yaklaşık bir düzine tohum yerleştirin. İlkbaharda ekilen diğer tohumlar (yani domatesler) gibi toprağı sıcak ve nemli tutun.

Elma tohumlarının çimlenmesi ne kadar sürer?

6 haftalık soğuk tabakalaşmadan sonra, elma tohumları oldukça hızlı bir şekilde filizlenir. Pek çok tohum, buzdolabınızdaki kağıt havlu üzerinde zaten filizlenecek ve bunlar ekimden sonra en hızlı şekilde topraktan çıkacaktır. Toprak sıcaklıklarının yeterince sıcak olduğu (yaklaşık 24°C) varsayarsak, tohumlar 1-2 hafta içinde topraktan çıkmalıdır.

Oradan, fidanlar en az 10-10 cm yüksekliğe ulaşana kadar elma fidelerini saksılarda büyütün.

Elma fidanları nakli

Onları mümkün olan en kısa sürede toprağa koymak istiyorsanız, ilkbaharda (veya yazın başlarında) gece sıcaklıklarının sürekli olarak 10°C’nin üzerine çıkmasını bekleyin.

Elma bitkileri toprağa girdikten sonra, tam boy bir ağaca dönüşmeye başlayacaklar. Onları sakat bırakan ve besinlerini sınırlayan bodur anaçlara aşılanmadıkları için elma bitkileri güçlü ve sağlıklı büyüyecek, aynı zamanda da büyüyecektir. Doğru budama elma ağaçlarını daha küçük tutabilir, ancak tam boy elma ağaçları her zaman en az 6 m aralıklarla dikilmelidir.

Elma fidelerinin meyve vermesi ne kadar sürer?

Şaşırtıcı bir şekilde, pahalı aşılı bir fidandan çok daha uzun değil. Bir fidanlıktan satın alınan elma ağaçları genellikle ekimden yaklaşık 8 yıl sonra elma vermeye başlar. Bir süredir potta kalmış olabilirler, onları biraz kök salmış ve bodur yapmış olabilirler. En iyi koşullarda bile, 15 cm yüksekliğindeki büyük fidanlar, ekimi iyi tolere etmez ve iyileşmeleri ve tekrar güçlü bir şekilde büyümeye başlamaları zaman alır.

Üç yıl toprakta kaldıktan sonra elma fideleriniz aşılı fidanlardan daha uzun olacaktır. elmaların olması yaklaşık 5 yıl alacak ama hiçbir şey kesin değil, zaman gösterecek.