Erik çukurundan erik ağacı nasıl yetiştirilir

Hiç bir erik ağacından taze, olgun bir erik toplayıp hemen oracıkta yediniz mi? Eğer öyleyse, eriklerin gerçek tadını biliyorsunuz. Aksi takdirde, şiddetle tavsiye ederim. Bu makale, yazların taze eriklerle dolu olduğu bir dünyada yaşamanıza yardımcı olabilir. Bu doğru, bir erik çekirdeği dikmeyi ve sağlıklı uzun bir ağaç yetiştirmeyi konuşacağız.

Erik nedir?

Erikler, erik ağacının (Prunus domestica L.) meyvesidir. Tatlı bir tada ve kırmızı veya mor mumsu bir kaplamaya sahip orta boy meyvelerdir. Erik türüne bağlı olarak meyveleri pembe ile kirli beyaz olma eğilimindedir. Kuru eriklere kuru erik denir ve doğal müshil etkisi ile bilinirler.

Erik insanoğlunun evcilleştirdiği ilk meyveler arasındadır. Bu meyveler, Neolitik döneme tarihlenen arkeolojik alanlarda bulunmuştur. Kendi erik ağacınızı yetiştirmek 12.000 yıl geriye gitmek gibidir!

Bir erik çukuru nasıl ekilir:

Bir erik meyvesinin etini yediğinizde, sert, çekici olmayan bir çekirdek veya çekirdek elde edersiniz. Erik çukurları, sonunda tamamen yeni bir erik ağacı haline gelen şeydir. Bu, dikmek isteyeceğiniz kısımdır. Ancak bir saksı hazırlamadan önce, tohumu tabakalaşma sürecinden geçirmeniz gerekir.

Tabakalaşma, tohum için yapay bir kış oluşturma sürecidir. Bazı tohumların çimlenmesi için uzun süre soğuk veya dondurucu sıcaklıklara maruz kalması gerekir. Erik bunlardan biridir. Endişelenme, yapması çok kolay.

İlk önce, çekirdeğin etrafındaki tüm posayı çıkarın.
Çukuru ılık suyla yıkayın ve çukurda kalan posaları ovalayın.
Temiz erik çekirdeğinizi nemli bir kağıt havluya sarın ve fermuarla kapanan plastik bir torbaya koyun.

Erik çekirdeğinizi buzdolabınıza yerleştirin. Bu kışı taklit edecek!
4 hafta sonra çekirdeğinizi kontrol edin. 4 ila 8 hafta arasında filizlenmelidir.

Ayrıca sonbaharda doğrudan açık havada bir çukur dikebilirsiniz ve uygunsa ilkbaharda filizlenecektir. Bu rotaya giderseniz, tohumu 2 inç yeraltına ekin.

Tabakalı tohumlarınız çimlendikten sonra ekilmeye hazırdır. İyi drene edilmiş saksı toprağı ile dolu bir tencereye koyun ve 5 cm derinliğe dikin. Toprağı nemli tutun, ancak ıslak değil. Tencereyi parlak ışıklı bir alanda bırakın.

Don tehlikesi geçtikten sonra erik ağacı bitkiniz çıkabilir. Erik ağacınızın içinde büyüdüğü saksının iki katı genişliğinde ve derinliğinde bir çukur kazın. Deliğe biraz kompost karıştırın ve fidenin tabanı etrafındaki zeminle aynı hizada olacak şekilde yeterince toprakla doldurun. Fideyi dikin ve deliği doldurun, varsa hafif bir höyük oluşturun.

Büyümenin ilk yıllarında erik ağacınızı ilkbaharda 10-10-10 gübre ile gübrelemek isteyeceksiniz. Yaz sonunda ikinci bir gübre ile takip edin.

Erik ağaçları ne kadar sürede meyve verir?

Erik ağacınızın meyve vermeden önce ne kadar büyüyeceği, erik ağacının türü, ikliminiz, onu nasıl gübrelediğiniz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ağacın meyve verecek kadar büyümesi genellikle birkaç yıl alacaktır. Bir erik ağacının ortalama ömrü şaşırtıcı derecede kısa, 10 ila 15 yıl. Hayatınızın geri kalanında tutarlı erik istiyorsanız, her 5 yılda bir yeni bir erik çekirdeği dikin.

Ve bununla artık erik tohumunu nasıl ekeceğinizi biliyorsunuz! Devam edin ve dünyayı eriklerle doldurun! Favorilerim Golden Japan ve Reine-Claude ve sen?