Erken ilkbahar hasadı için kışın ekilecek 9 sebze

kış ekimi

Vahşi doğada, bazı yabani tohumlar baharın ilk belirtilerinde çimlenmeden önce kış boyunca uyurlar. Bu doğal süreci takip etmek asırlık bir bahçecilik uygulaması olsa da, açık hava mini seraları gibi kaplar kullanmak doğadaki yabani tohumların büyümesini taklit edebilir. Bu tekniğin popülaritesi arttı, çünkü kış ekimi soğuk mevsim sebzelerine bahar hasadı için bir avantaj sağlıyor. Hatta bazı tohumlar kışın ekildiğinde daha yüksek oranda çimlenir.

Kışın nasıl ekilir?

Tohumları doğrudan çiçek tarhlarına ekebilir veya tohumlarınızı kaplarda başlatabilirsiniz.
Doğrudan tohumlama en kolay yöntemdir, ancak ilkbaharda toprağın ısınması daha uzun süreceğinden tohumlarınız muhtemelen daha geç çimlenir. Bu nedenle birçok bahçıvan, tohumları plastik kaplardan, tuvalet kağıdı rulolarından, yumurta kartonlarından her türden yapılmış kaplarda başlatmayı ve ardından bunları ilkbaharda başka bir yere nakletmeyi tercih ediyor.

Kışın tohumlarımı ne zaman ekmeliyim?

Doğrudan tohumlama yaparken, zemin tohumların toprağa girmesine yetecek kadar eridiği sürece tohumları istediğiniz zaman ekebilirsiniz. Tohumlar, ilkbaharda toprak sıcaklığı çimlenmelerine izin verene kadar uykuda kalacaktır. Daha sıcak iklimlerde, bu, hava çok ısındığında çiçek açma eğiliminde olan yapraklı yeşillikler gibi mahsuller için avantajlıdır.

Kaplar için, soğuk iklimlerde, kış gündönümünden sonra, Ocak’ta veya Şubat başında ekmek en iyisidir. Bu şekilde, doğal çimlenme koşullarını taklit etmek için hala bolca zamanları olacaktır. Daha ılıman yerlerde, bu iklimlere uygun tohumların dona ihtiyacı olmaz, bu nedenle zamanlamanız daha esnek olabilir.

tohum ekmek kış

İşte serin havalarda ekilecek en iyi 9 ürün.

Ispanak, hardal yeşillikleri ve lahana süper sert sebzelerdir. Karalahana soğukken aslında daha yumuşak oluyor. Bahar hasadı için onları kışın ekin. Ilıman iklimlerde, onları kış hasadı için sonbaharda da ekebilirsiniz.

Yapraklı yeşilliklerin çoğu serin havayı tercih eder, bu da onları kış bahçeleri için mükemmel seçimler yapar. Pazı, yeşil lahana, roka, Çin lahanası, hindiba, mizuna ve turp ile birlikte yarı dayanıklı bir bitkidir. En iyi nakledildiğinde büyüyen bok choy dışında hepsi doğrudan ekilebilir veya kaplara ekilebilir. Filizler kışın ekilip büyütüldüğünde, yaprakların lezzetini arttırır.

Havuçların yanı sıra şalgam ve pancar da kışın yetiştirildiğinde daha tatlı hale gelir, çünkü bitkiler dondan kaçınmak için daha fazla şeker üretir. Ağır toprak havuç büyümesini yavaşlatacağından toprağı kumlu ve iyi drene edilmiş tutun. Her şey doğrudan tohumlama ile başlatılabilir.

Turplar eğlenceli bir soğuk mahsuldür çünkü az bakım gerektirirler ve hızlı büyürler. Daha yavaş büyüyen ancak güzel ve çıtır çıtır olan daikonlar gibi belirli çeşitler kışın büyür. Onları doğrudan açık havada kumlu, iyi drene edilmiş toprağa ekin.

Bezelye serin havalarda iyi yetişir ve azotu sabitleyerek toprağı iyileştirmeye yardımcı olur. Tam güneşe ve iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaçları var. Çok fazla gübreye ihtiyaç duymazlar, ancak ekimden önce toprağa biraz kompost eklendiğinde en iyi şekilde büyürler. Onları kışın sonlarında açık havada ekin ve üzerine tırmanacakları bir kafes veya başka bir şey olduğundan emin olun.

Turpta olduğu gibi, dayanıklı mor brokoli gibi kışlık brokoli çeşitleri de vardır. Kışın kaplarda ekin, ardından ilkbaharda nakli yapın. Brokoli, günde yaklaşık altı ila sekiz saat doğrudan güneş ışığını tercih eder. Düzenli olarak sulanması gerekse de, brokoli çok nemli toprakta iyi gelişmeyecektir.

salkım soğan

  • 7- Soğan demetlemek

Çabuk büyüdükleri ve birçok koşulu tolere ettikleri için, hem salkım soğanları hem de yeşil soğanlar mükemmel kışlık fide mahsulleri oluşturur. Erken ilkbahar hasadı için doğrudan yataklara ekilebilir veya kış hasadı için kaplarda ekilip büyütülebilir.

Pırasa, bir veya iki dondurmadan sonra daha cesur bir tat geliştirir. Onları kaplara ekin ve ardından ilkbaharda nakledin. Ayrıca yaz başında dikim için iyidirler. Dayanıklıdırlar ve kış boyunca toprakta kalabilirler, kış çorbası için toplanmayı ve hatta bir bahar günü karda filizlenmeyi bekleyebilirler.

Hava koşullarına en dayanıklı kış lahanası, dondan geçtikten sonra daha parlak hale gelen kıvrılmış Savoy lahanasıdır. Büyümeleri biraz zaman alır, bu yüzden onları kaplara koyun ve yaklaşık altı yapraklı olduklarında onları başka bir yere nakledin.

Ve sen, erken ilkbahar hasadı için kışın ne ekiyorsun?