Havuç yetiştirmek için 10 ipucu

Havuç yetiştirme konusunda birkaç basit ipucu ve püf noktası var. Bu ipuçlarını sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu şekilde, mümkün olan en iyi havuç hasadını da alacaksınız.

Havuç yetiştirmek için aşağıdaki 10 ipucunu bulun

1) Havuç tohumlarını erken ilkbaharda ekmek

Erken ilkbaharda, toprak ısınır ısınmaz havuç tohumlarını doğrudan ekmek ve fena olmaz. Toprağı çevirerek ve kompost veya gübre gibi organik maddelerle karıştırarak bahçeyi hazırlayın.

Varsa taşları veya çakılları çıkarın. Minik havuç tohumlarının ekilmesini kolaylaştırmak için ekim alanını nemli olana kadar sulayın.

2) Havuç çekirdeklerini ılık suyla sulayın.

Havuç tohumu küçüktür ve çimlenmesi 21 gün kadar sürer. Tohumları yaklaşık 1/2 inç derinliğe ektikten ve tohum paketinde belirtildiği gibi toprakla kapladıktan sonra, sıcak değil, ılık su hazırlayın. Elini suya sokabiliyorsan, sorun değil.

Ekilen tohumları ılık suyla sulayın. Çimlenmeyi hızlandırmak için toprağı nemli tutun ve büyüme mevsimi boyunca musluk suyu veya yağmur suyu (mevcut su) ile sulayın. Tohum ekmeyi bitirdikten sonra sadece bir kez ılık su kullanın.

3) Havuçlarınızla soğan veya allium familyası dikin

Havuçlara eşlik eden bitkilerden biri soğan, yeşil soğan, frenk soğanı veya herhangi bir allium ailesidir.
Soğan kokusu, havuç sineklerini uzaklaştıracak olan havuç kokusunu maskeler. Soğan çiçeği de tozlayıcıları cezbeder.

4) Havuçla birlikte turp ekmek

Havuç tohumları ektiğinizde, onları turp tohumlarıyla karıştırın. Turp, havuçtan daha hızlı filizlenecek ve daha hızlı olgunlaşacaktır.
Turp, hasat etmeye hazır olduğunda toprağı gevşetecek ve havuç fidelerinin inceltme sürecini azaltacaktır.

5) Havuç sineklerini önlemek için havuç yatağını ağ ile örtün

Havuç sineği istilasını önlemek için büyüme mevsimi boyunca havucu örtmek için bahçe ağı veya kumaş tül kullanın. Bu yöntem, kapta veya yükseltilmiş yatakta havuç yetiştirirken kolaydır.

6) Büyüme mevsimi boyunca bir havucu çıkardıktan sonra soğan yapraklarını deliğin üzerine koyun.

Havuç hasat için hazırsa veya yemek pişirmek için ihtiyacınız varsa ama hala büyüme mevsimi kaldıysa, havucu çektikten sonra soğan yapraklarını (yapraklarını ezme eğilimindeyim) deliğin etrafına koyun. Bu yöntem aynı zamanda havuç sineklerini önlemek için de kullanılır.

7) Yumuşatmak için dondurduktan sonra birkaç hafta bekletin.

Erken donlarınız varsa ve hasat etmeye hazır havuçlarınız varsa, birazını yerde bırakabilirsiniz.

Onları henüz hasat etmeyin, çünkü hafif don, havuçların tatlandırılmasına izin verecektir. Yer donmadan hemen önce onları hasat edin. Havuçlarımı Ekim sonundan birkaç haftaya kadar Kasım ayına kadar hasat etme eğilimindeyim.

8) Kaplarda kısa havuç çeşitleri yetiştirin

En sevdiğim havuç, yumuşak, yumuşak ve gevrek olan “Scarlet Nantes”. Tüm havuç çeşitleri bir kapta yetişebilir, ancak uzun bir havuç çeşidi yetiştiriyorsanız daha derin bir tencereye ihtiyacınız vardır.

‘Little Fingers’ ve ‘Tonda Di Parigi’ havuç çeşitleri, kaplarda yetiştirilebilecek en iyi çeşitler arasındadır.

9) Havuç ekinlerinizi döndürün

Dikimlerinizi döndürmeniz tavsiye edilir, yani her yıl aynı yere aynı mahsulü dikmekten kaçınmaya çalışın.

Havuç veya yaban havucu ile aynı. İstila edilmiş bir havuç bulursanız, onu kompostun içine değil çöp kutusuna atın.

10) Çocuklarla bahçe eğlencesi için gökkuşağı havuçları yetiştirin

Çocuklarım renkli havuçları çıkardığında çok heyecanlanıyor. Mor, kırmızı, beyaz, sarı ve turuncu havuçların gökkuşağı karışımı, çocukları bahçe işlerine dahil ederken güzel bir hasattır.

Havuç yetiştirmek hakkında sık sık sorduğunuz bazı sorular:

Havuçların büyümesi ne kadar sürer?

Havuç, çeşide bağlı olarak 65 ila 80 gün arasında büyür. Daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, tohumları erken ilkbaharda, toprak elverişli olur olmaz ekmeniz ve hasadı uzatmak için 2-3 hafta sonra tekrar dikmeniz en iyisidir. iyi drene. Havuç ekimi için toprağı nemli tutun.

Havuç ne zaman hasat edilir?

Havuç olgunluk süresi, yetiştirdiğiniz çeşide bağlı olsa da, bebek havuç sahibi olmayı seviyorsanız, kök oluşmaya başladığı her zaman havuçlarınızı hasat edebilirsiniz.

Havuç yetiştirmesi en kolay sebzelerden biri olsa da, onları eşlik eden bitki olarak diğer bitkilerle birlikte dikmek her zaman iyi bir fikirdir. Havuç, domates yetiştirmek için kök sistemi hava sirkülasyonu sağladığından, domateslerle birlikte ekim için çok uygundur.