Hidroponik Olarak Yetiştirebileceğiniz 5 Sebze

Giderek daha fazla tüketici, yedikleri gıdaların ve nereden geldiklerinin farkına varıyor. Daha sağlıklı ve daha çevre dostu gıda alternatiflerine yöneliyorlar. Bunlar arasında hidroponik sebzeler hızla ivme kazanıyor ve tüm yıl boyunca taze ve besleyici yiyecekler yemek isteyenler arasında popüler hale geliyor.

Sonuç olarak, birçok çiftçi ekinlerine hidroponik olarak yetiştirilen sebzeleri zaten dahil ediyor. Tarım dışı geçmişe sahip birçok insan, dairelerinde, ofislerinde, depolarında ve diğer şekilde yeterince kullanılmayan yerlerde meyve ve sebze yetiştirmek için hidroponik kullanır. Alternatif tarımın muhteşem dünyasında yeniyseniz, burada hidroponik olarak yetiştirebileceğiniz bazı sebzeler var.

1. Salatalar

Taze salatalar ve gevrek sandviçler için mükemmel bir malzeme olan marul, büyümesi ne kadar kolay olduğu için yeni başlayanlar arasında popülerdir.

Diğer hidroponik sebzelerin gelişimi, yetiştirildikleri koşulların kesin karışımına bağlı olarak değişmekle birlikte, marul kuşkusuz hidroponik olarak yetiştirilmesi en kolay mahsullerden biridir. Her çeşit marul çabuk büyür ve bakımı oldukça kolaydır.

Ek olarak, salatalar, Nutrient Film Technique (NFT), Aeroponics, Ebb ve Flow, vb. gibi yaygın hidroponik olarak yetiştirilen sebze sistemlerinin çoğunda gelişir.

2. Ispanak

Çiğ veya pişmiş olarak yenebilen ve zengin vejetaryen smoothie’ler için harika bir temel oluşturan hidroponik yeşilliklerden biridir. Genellikle sabit bir sıcaklık ve 6,0 ila 7,5 pH aralığı gerektirir. Ancak lezzetli ıspanak yetiştirmek istiyorsanız sıcaklığı 18 ile 22 santigrat derece arasında tutun. Ayrıca normalde hızlı büyüyen bir bitkinin gelişimini engelleyebileceğini de unutmayın.

İyi haber şu ki, tüm ıspanakları bir kerede hasat edebilir ya da düzenli aralıklarla birkaç yaprak koparabilirsiniz. Sıcaklık ve yetiştirme koşulları doğruysa, 12 haftaya kadar sürekli hasat alabilirsiniz.

Bu sebzelerin her tür hidroponik sistemde hayatta kalması muhtemel olsa da, besleyici film tekniği ıspanak için en etkilidir.

3. Kale veya Kale

Besin zenginliği ve sunduğu çok çeşitli sağlık yararları nedeniyle, lahana, hidroponik olarak sebze yetiştirmeyi deneyenlerin favorisidir. Kale, Hindistan’da uzun yıllardır sulu bir ortamda yetiştirilen hidroponik ile ilgili birkaç bitkiden biridir. İç mekanda yetiştirmenin bir diğer avantajı da haşerelerin önüne geçilmesidir.

Tohumdan hasata kadar tüm bitki süreci yaklaşık 10 hafta sürer. Ancak, bu süre zarfında yaprakları toplayabileceğiniz ve taze yaprakların filizleneceği gerçeği ile dengelenir. Hidroponik olarak lahana yetiştirmek oldukça basittir, gerekli olan tek şey asidik bir yetiştirme ortamıdır. Bu bitkinin büyümesi için pH 5.5 ile 6.5 arasında olmalıdır. Ayrıca Kale, 7 ila 29 santigrat derece arasında değişen çok çeşitli sıcaklıklarda büyüyebilir.

4. turp

Genel olarak kök sebzeler hidroponik için ideal değildir, ancak turplar bir istisnadır. Serin bir hava mahsulü oldukları için bu strateji için mükemmel bir şekilde uygundurlar. Marul gibi turplar da çabuk olgunlaşır ve yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biridir. 6,0 ila 7,0 pH aralığını severler ve neredeyse nadiren ek ışığa ihtiyaç duyarlar. En az 6 saat ışığa maruz kalma gereklidir.

Uzmanlar, en iyi tohumdan üretildiği için bu sebze için fideden başlanması önerilmemektedir. Bu yöntem fideleri 3-7 gün içinde görmenizi sağlar. Çimlenmeden hasata kadar, turplar normalde hidroponikte üç ila dört hafta içinde hasat edilebilir.

5. Kereviz

Geleneksel olarak kış veya erken ilkbahar sebzesi olarak yetiştirilen kereviz, genellikle temizleyici tonik olarak kabul edilir. 15 ila 23 santigrat derece arasında değişen soğutucu sıcaklıklar tesis için idealdir. Ancak, bitkinin büyümesini engelleyebileceğinden, sıcaklığın çok soğuk olmadığından emin olun.

Aydınlatma gereksinimleri minimumdur, kerevizin gelişmesi için günde yaklaşık 6 saat ışığa ihtiyacı vardır. 5.8 ile 6.8 arasında değişen pH değerlerini tercih ederler ve gelgit tablosu veya “Ebb and Flow” adı verilen hidroponik sistemlerde gelişirler. Bununla birlikte, diğer hidroponik mahsullerin çoğundan farklı olarak, kerevizin bu yöntemi kullanarak büyümesi 140 güne kadar sürebilir, bu nedenle sezona daha erken başlayabilirsiniz.

Ve sen, hidroponik olarak hangi sebzeleri yetiştiriyorsun?