İç Mekanda Yetiştirilecek En İyi 9 Sebze

Birçoğumuz için evde sebze yetiştirmek giderek daha çekici görünmeye başlıyor. Sizi markete gitme zahmetinden kurtarır ve yeşil baş parmağınızı işe koymanın harika bir yoludur. Ancak bir apartman dairesinde yaşamanın veya bahçeye sahip olmamanın sebze yetiştirmek için bir handikap olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün!

Biraz özenle, iç mekanda bitki yetiştirmek kolaydır. İşte iç mekanda bitki yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şey ve ayrıca iç mekan bahçenizde yetiştirebileceğiniz en iyi sebzeler listemiz.

İç mekanda sebze yetiştirmek için ipuçları:

Başlamak için, bitkinizin köklerinin büyümesi için yeterince büyük bir kap bulun ve altta bir drenaj deliği de vardır. Eski plastik yoğurt kaplarını veya saklama kutularını yeniden kullanarak kendi kabınızı kendiniz yapabilirsiniz, ancak drenaj deliği olan herhangi bir kap işinizi görecektir. Tabii ki, bir masaya veya pencere pervazına zarar vermemesi için damlayan nemi yakalamak için kabınızı bir tabak, tabak veya tepsi üzerine yerleştirmeniz gerekecek.

Sebzelerinizi veya tohumlarınızı, bitkilerin iç mekan koşullarında büyümesine yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiş iç mekan saksı toprağı kullanarak kabınıza ekin. Bitkilerinizi gitmeye hazır hale getirdikten sonra, onları güneşli bir pencerenin önüne kurun. İç mekanda sebze yetiştirmenin en büyük zorluğu ışık eksikliği olacaktır. Bu nedenle, pencere ışığı kullanarak veya yetiştirme ışıklarına yatırım yaparak, dışarıdaki koşulları olabildiğince iyi taklit etmek önemlidir. Sebzeler günde en az 4-6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarken, meyveler günde 8-10 saat güneş ışığına ihtiyaç duyacaktır.
Bitkinizi sulama zamanı geldiğinde, çok yavaş gidin. Yoğun dış ısıya maruz kalmadıkları için sık sık kurumazlar, bu yüzden fazla su vermemeye dikkat edin. Nemi düşük tutmak ev bitkileri için zor olabilir, bu nedenle onları her gün suyla buğulamak için bir buharlaştırıcı kullanın veya bir soğuk buharlı nemlendiriciye yatırım yapmayı düşünün.
Büyüme ışıkları olmasa bile, filizleri oldukça hızlı bir şekilde görmeyi bekleyin. Bununla birlikte, bitkinin yenilebilir kısmını hasat edebilmeniz birkaç hafta hatta aylar alabilir. Yaz, büyümek için yılın en iyi zamanıdır, çünkü mevcut en doğal ışığa sahip olacaksınız. Bununla birlikte, iç mekan sebzeleri tüm yıl boyunca büyüyebilir ve kasvetli kış aylarında bile neşe getirir.

Artıklardan sebzeleri yeniden yetiştirin:

Saksıda sebze yetiştirmek size yapmak istediğinizden biraz daha fazla iş gibi geliyorsa, belirli sebze türlerini kendi evinizde yetiştirmenin daha da kolay bir yolu var: onları artıklardan yeniden yetiştirmeyi deneyin. Taze soğan, marul ve kereviz, artıklardan yeniden büyümek için harika adaylardır. Artıkları bir kaba ekleyin, dibinin suda ıslanmasına izin verin ve onlara bol miktarda doğal ışık verin. Siz farkına bile varmadan, kendi evinizde yetişen bu sebzelerin sonsuz kaynağına sahip olacaksınız.

İşte burada, aşağıda iç mekanda yetiştirilebilecek en iyi 9 sebzeye göz atın:

İç mekanlarda en iyi yetişen bitkileri seçerek hayatınızı kolaylaştırın. Bu sebzeler kendilerini iç mekanlarda kanıtladı!

1) Acı biber

Biberler tropikal uzun ömürlüdür, yani sıcak havalarda ve tam güneşte gelişirler. Ancak kendi kendine tozlaştıkları için biber bitkileri iç mekanlarda çok iyi yetiştirilebilir. Günde 14 ila 20 saat arasında yüksek düzeyde ışığa ihtiyaç duyarlar ve yaklaşık 21°C’de gelişirler. Onları en az 20 cm yüksekliğinde bir kaba koyun ve toprağın sulamalar arasında kurumasını bekleyin.

2) Yeşil soğan / arpacık

Taze soğanlar iç mekanlarda iyi iş görür çünkü bakımı kolaydır ve diğer sebzeler kadar güneşe ihtiyaç duymazlar. Tohumları kullanabilir veya üstünü kullandıktan sonra yeşil soğanın kökünü yeniden dikebilirsiniz.

3) Aromatik otlar

Otlar (sebzelerin bir alt kümesi) güneşi sever, bu nedenle güneşten bol miktarda aldıklarından emin olmanız gerekir: günde 12-16 saat. 21°C civarında en iyisini yapma eğilimindedirler. İç mekanda yetiştirmek için en iyi çeşitlerden bazıları şunlardır: frenk soğanı, maydanoz, kişniş, kekik, nane, biberiye, adaçayı ve kekik.

4) Havuç

Havuçlar, etraflarında çok fazla alana ihtiyaç duymazlar (veya kanat açıklığı diyebilirsiniz), ancak diğer sebzelerden daha derin toprağa ihtiyaç duyma eğilimindedirler. Yaklaşık 60 derece F’de yetişen soğuğa dayanıklı sebzelerdir. Günde en az 12 saat bol ışık aldıklarından emin olun.

5) Yeşil salatalar

Ispanak, lahana ve roka gibi soğuğa dayanıklı yapraklı yeşillikler, belki de demetin en güvenilirleridir. Kompakt alanlarda dört hafta içinde büyürler. Günde yaklaşık 12 saat güneşe ihtiyaçları vardır ve yaklaşık 15°C’de iyi çalışırlar.

6) Mikro yeşillikler

Boyutlarına aldanmayın, mikro yeşillikler yetişkin bitkilerden 40 kat daha fazla vitamin ve besin içerir. Onları marul yapraklarıyla aynı şekilde yetiştiriyorsunuz, ancak onları sadece 2-3 haftalık olduklarında hasat edeceksiniz. Besleyici bir gevreklik için onları sandviçlere eklemeyi deneyin.

7) Patates

Sizi şaşırtabilir, ancak artıklardan toprakta patates (tatlı ve normal) yetiştirebilirsiniz. Filizlenmiş bir patatesle başlayın ve parçalara ayırın, filizlenmiş taraflarını en az 10 cm toprağın üzerine yayın. Onları 10 cm daha toprakla doldurun ve yaklaşık iki ay içinde patatesleriniz olacak! Yeterince büyük bir tencereye sahip olduğunuzdan emin olun, çünkü fideler oldukça büyüyebilir ve patateslerin her zaman toprakla kaplandığından emin olmak için büyüdükçe toprak eklemeye devam etmeniz gerekebilir.

8) turp

Turp, çimlenmeden hasata kadar sadece 30 ila 40 gün içinde hızla büyür. Diğer sebzeler kadar fazla ışığa ihtiyaçları olmayacak, ancak ampullerinin düzgün bir şekilde büyüyebilmesi için çok kalabalık olmadıklarından emin olun.

9) domates

Domatesler sıcak havayı seven bir bitkidir, ancak bu onların iç mekanlarda umutsuz oldukları anlamına gelmez. Domates bitkilerinin günde yaklaşık 14 ila 20 saat çok fazla ışığa ihtiyacı olacaktır. Dolmalık biber ve acı biber gibi kendi kendine tozlaşırlar, ancak polenin çiçekten çiçeğe düşmesine yardımcı olmak için onları sallayabilirsiniz. Daha küçük çeşitler kaplarda daha iyi olma eğilimindedir ve tohumların oldukça hızlı bir şekilde filizlendiğini göreceksiniz.

peki sen? Evde hangi sebzeleri yetiştiriyorsunuz?