İlk dondan önce bahçede yapılacak 16 şey

Yaz gerilerken, daha soğuk havalar ve sonbahar yaprakları çok geride değil. Bahçenizin bu yıl ve gelecek yıl en iyi şekilde görünmesini sağlamak için sıcaklığa duyarlı bahçe işlerini bu ayın yapılacaklar listesinin en üstüne koyun.

İlk dondan önce bahçede yapılacak 16 şeyi aşağıda keşfedin:

1) Açık hava sonbahar işlerini tamamlayın.

Serin sonbahar sabahları, ülkenin çoğu yerinde mevsim değişikliğine ve büyüme mevsiminin sonuna işaret eder. Donmaya eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, sonbahar, kar ve don planlarınızı ve muhtemelen bitkilerinizin sağlığını bozmadan önce birçok bahçe işiyle uğraşmanın zamanıdır. İlk donun tarihi, büyüyen bölgeye göre değişir, bu nedenle dona duyarlı bitkileri ve aletleri korumak için bu acil görevlerin üstesinden gelebilirseniz bu hafta sonu çıkın.

2) Saksı bitkilerinizi saklayın

Çoğu saksı bitkisi, verandanızda otururken en soğuk sonbahar günlerinde hayatta kalamaz. Uzun ömürlüleri iç mekanlara getirin, ancak öncelikle ev bitkilerinizi tehlikeye atmamak için haşere ve hastalık içermediğinden emin olun. Uzun ömürlü bitkileri, adil ışık dağılımını alacakları bir pencerenin önüne veya önüne yerleştirin. Bazı bitkiler kışın uykuda kalır. Büyüme mevsimi başlayana kadar onları bir garajda veya bodrumda tutun ve ilkbaharda geri gelmeleri gerekir. Bazı saksı bitkileri açık havada hayatta kalabilir, ancak bitki soğuğa dayanıklı veya örtülü olmalıdır. Kaplar hızla soğur ve zemin donar. Şüpheniz varsa, onları güvenli bir yere götürün.

3) Yaz sebze bahçesini temizleyin.

Yaz sebze tarlanız güneşte kurutulmuş domates saplarına ve solmuş fasulye asmalarına kadar küçülmüş olsa da, bahçe işleriniz henüz bitmedi. Ölü yiyecekler oldukları yerde bırakılırsa, gelecek yıl iyi bir hasat alma şansınıza zarar verebilecek bahçe zararlılarını çekebilir, bu yüzden temizleyin. Hastalık veya zararlılarla musallat değilse, kompostlayın, aksi takdirde çöpe atın.

4) Yeni ağaçlar ve çalılar dikin.

Yeni ağaçlar ve çalılar dikin. Erken sonbahar, yeni bir ağaç veya çalı dikmek için en iyi zamandır. Yaz sıcağı çoktan gitmiş ve kış daha da yaklaşmışken, bitkinin kökleri toprak donmadan önce kendilerini kurmak için zamana sahip olacak. Nemi korumak ve gerekirse ek sulama ile sonbahar yağmurlarını desteklemek için yeni ağacın tabanını talaş veya diğer organik malçla malçlayın. Ekimden önce ilk donun zamanını ve ortalama tarihini yerel kaynaklarla kontrol ettiğinizden emin olun.

5) Yabani otlardan kurtulun.

Sebze yamasını veya herhangi bir bahçe yatağını temizlediğinizde, kalan yabani otları da çıkarın. İstilacı yabani otlar, zemin gevşekken sonbaharda daha kolay kazılabilir, bu nedenle bu güvenlik açığından yararlanmalısınız. Kış başlamadan önce yabani otları çıkarmak, önümüzdeki baharda daha sağlıklı, daha az otlu bir çim ve bahçe için temel oluşturacaktır.

6) Risk altındaki bitkileri örtün.

Açelya ve orman gülleri gibi bazı bitkiler gece donlarına karşı hassastır ve dona karşı koruma sağlanmalıdır. Onları yalıtmak ve nemi korumaya yardımcı olmak için hassas bitkilerin köklerinin etrafına malç ekleyin. İyi nemlendirilmiş bir bitki, soğuk sıcaklıklara daha iyi dayanabilir, bu nedenle düzenli olarak su, sıcaklıklar soğudukça azalır. Gerekirse, bazı bitkiler kış uykusuna girene kadar çuval bezi veya diğer yalıtım malzemelerinin altına sarılabilir. Bahçenizdeki hangi bitkilerin dona duyarlı olduğundan emin değilseniz, yerel bir fidanlığa veya usta bahçıvanlara danışın.

7) Çimlerinizi gübreleyin.

Çimlerinizi kış uykusuna yatmadan önce beslemek garip görünebilir, ancak aslında sonbaharda bir gübre uygulaması çimlerinizi soğuk aylarda koruyabilir ve kışın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir. Sonbaharda beslenmek için tasarlanmış nitrojen açısından zengin bir organik gübre seçin ve zemin donmadan birkaç hafta önce çime ince, eşit bir kat uygulayın.

8) Ölü çiçekleri kesin ve tohumları toplayın.

Şimdiye kadar, sevdiğiniz tek yıllık ve uzun ömürlü bitkilerin çoğu muhtemelen tohumlanmaya gitti. Ölü sürgünleri kesip budadıkça, en sevdiğiniz bitkilerin tohumlarını toplayın ve saklayın. Bazı bitkilerin, örneğin ekinezyanın tohumlarını, arka bahçedeki kuşlara kış yemeği sağlayabilecekleri için, bulundukları yerde bırakmayı düşünün. Bazı yerel çiçeklere tohum bırakmak, bitkileri gelecek bahar yakınlarda yeniden tohumlamaya teşvik etmeye de yardımcı olur.

9) Malç uygulayın.

Soğuğu bahçenizden uzak tutamazsınız, ancak cömert bir malç tabakası uygulayarak bitkilerinizi maruz kalmaya karşı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Malç, hassas bitki kök sistemlerini yalıtır, onları sağlıklı ve güçlü tutar ve uzun ömürlü bitkilerin kıştan kurtulma şansını artırır. Bahçe yataklarına organik malç eklemek, zamanla toprağı iyileştirir.

10) Su borularını boşaltın.

Fıskiye sisteminizi, bahçe hortumlarınızı ve dış mekan musluklarınızı donma sıcaklıkları gelmeden önce boşaltmaz ve kapatmazsanız, donma onlara kalıcı olarak zarar verebilir. Boruları boşaltın ve ilkbahara kadar kulübede, garajda veya bodrumda saklayın ve ek koruma için dış mekan musluklarını köpük boru izolatörleri veya köpük musluk kapaklarıyla kaplamayı düşünün.

11) Serin mevsim bitkilerini gece örtün.

Havuç, turp ve yeşil sebzeler gibi serin mevsim mahsulleri ektiyseniz, geceleri muşamba, plastik veya yüzer örtü ile örtün. Güneşin toprağı ısıtabilmesi için gün boyunca kapağı çıkarmak en iyisidir. Ardından bitkileri alacakaranlıkta tekrar örtün. Tepenin bitkilere dokunmasına izin vermemeye çalışın. Örtüyü bitkilerin üzerinde tutmak için artık PVC boru, kazık veya küçük domates kafesleri kullanın, ancak böylece her taraftan yere temas eder. Veya sıraları kapatmak için bahçe çemberleri satın alın.

12) Son otları ve sebzeleri toplayın ve içeri getirin.

Don biraz erken gelse bile en lezzetli yemeklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Fesleğeni hasat edin ve sapları, otu bulaşıklarda kullanmak için suyla dolu bir kavanoza veya başka bir bardağa koyun veya dondurmak için küçük bir pesto partisi yapın. Mutfağınızda güneşli bir yerde kızartmak veya olgunlaşmaya devam etmek için yeşil domatesleri seçin. Ayrıca uygun muhafaza ve basınçlı konserve ile hasatınızı saklayabilir (ve paylaşabilirsiniz).

13) İlkbaharda çiçek açan ampuller dikin.

İlkbaharda çiçek açan soğanları sonbaharda dikerek bahar bahçenize renk katın. Ampullerin çiçek açmaya hazırlanmak için kışın soğuğuna ihtiyacı vardır ve siz tüm kış boyunca ateşin yanında rahat kalırken, işlerini kir ve kar tabakasının altında yapacaklardır. Sadece ikliminize uygun olup olmadıklarını kontrol edin ve ilk baharınızı renklendirmek için nergis, çiğdem, sümbül veya güzel alliumları seçin.

14) Küçük yağmur suyu depolarınızı boşaltın.

Yağmur toplama, tüm bu güzel bitkileri, özellikle de kapları sulamanın akıllı ve çevre dostu bir yoludur. Bir yağmur variliniz varsa, ilk sert dondan önce boşalttığınızdan ve üzerini kapattığınızdan emin olun. İkliminize ve namlunuzun konumuna (evin kuzey veya güney tarafı) bağlı olarak, içindeki suyun donması ve erimesi nedeniyle donabilir ve çatlayabilir. Mümkünse namlunuzu bir kulübeye veya garaja getirin, bu aynı zamanda onu güneşten ve kuru kış havasından da korur.

15) Tencerelerinizi temizleyin.

Pişmiş toprak bir saksıya yeni çiçekler dikmek, bir tanesini temizlemekten çok daha eğlencelidir, bu yüzden bu temizliği sonbaharda yapın, böylece siz hazır olduğunuzda kaplarınız ilkbahar ekimine hazır olur. Kapları boşaltmak ve depolamak, onları elementlerden korumaya yardımcı olur. Temizleme kapları, yeni bir bitkinin kurumasına neden olabilecek tuz birikintilerini giderebilir. Ayrıca, saksıları boşaltmak ve sterilize etmek, içlerinde gizlenen patojenlerden ve yaratıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

16) Gelecek yılın sebze bahçesi ve çevre düzenlemesini planlayın.

Büyüme mevsiminin sonu bitki severler için zor olabilir, ancak sonbahar, gelecek yıl projeleri ve ekimleri planlamak için mükemmel bir zamandır. Bir kere, fikirler ve problemler zihninizde hala taze, bu yüzden şimdi çözümler için beyin fırtınası yapmak için iyi bir zaman. İkincisi, serin sonbahar günlerinde çakıl taşımak veya çit yapmak, yaz sıcağında veya baharın bahçe telaşında olduğundan çok daha kolaydır. Yükseltilmiş bir yatak inşa ederek veya yeni bir veranda veya yürüyüş yolu için kaldırım taşları döşeyerek bu ara dönemi önümüzdeki yıla hazırlamak için kullanın.