ıspanak ekimine ne zaman başlanmalı

filiz ıspanak

Tohumdan ıspanak yetiştirmek yeni başlayanlar için zor görünebilir ama aslında çok kolay! Anahtar, ıspanak ekmeye nasıl ve ne zaman başlayacağınızı bilmektir. O yüzden bu yazıda size adım adım tohumdan ıspanak yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Ispanak hızlı büyüyen, az bakım gerektiren bir sebzedir, bu nedenle tohumdan yetiştirilmesi çok kolaydır. Ama zamanlama önemlidir.

Yeni başlayanların yaptığı en büyük hata, tohumları çok geç ekerek bitkilerin hemen filizlendiğini görmektir. Diğer bir yaygın hata, ıspanak tohumlarına başlamak için yanlış yöntemi kullanmaktır.

Endişelenme, hepsini parçalayacağım ve senin için kolaylaştıracağım. Bu adım adım kılavuzda, en iyi ekim yönteminden, tohumlarınızı çimlendirmeye başlamak için en iyi zamandan ve fide başarınız için adım adım talimatlara kadar her şeyi ele alacağım.

Ayrıca çimlenme süresi, fide tanımlama ve bakımı, yaygın sorunları çözme ve çok daha fazlasını ele alacağız! Sonunda, tohumdan başarılı bir şekilde ıspanak yetiştirme hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Tohumdan büyüyen ıspanak

Ispanağı tohumdan başlatmayı denediyseniz, muhtemelen bunun ne kadar zor olabileceğini biliyorsunuzdur.

Ama merak etmeyin, başarının sırlarını öğrendiğinizde bu lezzetli sebzeyle dolu bir bahçeniz olacak!

En iyi yanı, bu talimatların, ne tür ıspanak tohumu yetiştirmek istediğinize bakılmaksızın işe yaramasıdır.

Büyümek için ıspanak tohumu çeşitleri

Yetiştirebileceğiniz birkaç çeşit ıspanak tohumu olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Bazıları biraz farklı tatlara ve dokulara sahipken, diğerleri yavaşça yükselir veya daha büyük yapraklara sahiptir.

Kişisel favori türlerimden birkaçı Bloomsdale (aceleye dayanıklı), Monstrous Viroflay (büyük yaprak), Lavewa (ısıya dayanıklı), Butterflay (büyük yaprak) ve Matador (yavaş çiçeklenir).

Ispanak tohumlarının ekilmesi için önerilen yöntem

Ispanak nakledilmeyi sevmez ve bu erken çiçek açmasına neden olabilir. Bu nedenle, tohumları içeride başlatmak veya kışın ekmek yerine doğrudan ekmek daha iyidir.

Aslında, onları içeride başlatmayı denemenizi bile önermiyorum, bu bir başarısızlık reçetesidir.

Bu aslında çok iyi bir şey çünkü bu, ekipman satın alma veya fide bakımı konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına geliyor.

Ispanak Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Ispanak tohumlarının en iyi yöntemle ve doğru zamanda ekilmesi çok önemlidir. Bu bölümde, her seferinde nasıl doğru yapılacağı hakkında konuşacağım.

Yukarıda bahsettiğim gibi, tohumdan ıspanak yetiştirmek tamamen zamanlama ile ilgilidir. Başarının anahtarı, onu yılın daha serin aylarında dikmektir.

Onları çok geç ekerseniz, tohumlar çok sıcak olduğu için çimlenmeyebilir. Sonunda filizlenseler bile, ısı bitkilerin çiçek açmasını hemen tetikleyecektir.

Soğuğu tercih ettiğinden, ıspanak tohumlarını son donunuzun ortalama tarihinden 4 ila 6 hafta önce veya erken ilkbaharda toprağınız işlenebilir hale gelir gelmez doğrudan bahçeye ekin.

Çok hızlı bir hasat olduğu için sonbaharda hasat için tohumları yaz sonunda da ekebilirsiniz. Ispanak bitkisi soğuğa dayanıklıdır, bu nedenle ilkbahar veya sonbahar donlarından ölmez.

Kışları ılıman geçen daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, tohumları hava soğuduğunda sonbaharda ekin ve tüm kış boyunca tadını çıkarın.

İlkbahar ve/veya sonbahar boyunca aralıklı olarak tohum ekerek hasatlarınızı kademelendirebilirsiniz, böylece bitkiler farklı zamanlarda hasat edilebilir.

bebek ıspanak

Ispanak tohumlarının ekime hazırlanması

Ispanak tohumlarını ekmeden önce herhangi bir fantezi yapmanıza gerek yok, ıslatma çentikleri veya soğuk katlama gerekli değil.

Denemek isterseniz, ıspanak tohumlarını ekmeden önce ıslatmak çimlenme süresini hızlandırabilir.

Ancak onları doğrudan bahçenize ekeceğiniz için ön ıslatma gerekli değildir.

Ispanak Çimlenme Süresi

Doğru toprağa ekildiğinde ıspanak tohumları çok çabuk çimlenir. Fidelerin ortaya çıkması sadece 5-10 gün sürer.

Toprak çok sıcak veya çok ıslak ise çimlenmeyi engeller. Yani ıspanak tohumlarınız filizlenmiyorsa, çok sıcak veya ıslak olabilirler.

Ispanak fideleri neye benziyor?

Genç ıspanak filizleri yerden ilk çıktıklarında iki uzun, dar yaprağa sahip olur. Buna “tohum yaprakları” denir. Daha sonra oluşanların hepsine “gerçek yapraklar” denir.

Gerçek yapraklar minik ıspanak yaprakları gibi görünür ve bunların tohum yaprakları açıldıktan sonra oluşmaya başlaması yalnızca birkaç gün alır.

Ispanak fidelerinin bakımı nasıl yapılır?

Onları doğrudan ekmek en iyisi olduğundan, fide bakımı konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.
Ama onları doğru yola sokmak için işte bazı ipuçları, tam bakım kılavuzumu buradan okuyabilirsiniz.

sulama

Bu kadar az bakım gerektirmesinin nedenlerinden biri, ilkbaharda genellikle serin ve nemli olması, ıspanak bitkilerimi sulama konusunda nadiren endişelenmem gerekiyor.
Ispanak suyu çok sever fakat ıslak veya doymuş toprağı sevmez. Tohumları bahçenizde hızlı akan toprağa sahip bir yere ektiğinizden ve asla tamamen kurumasına izin vermediğinizden emin olun.

gübre

İhtiyaç duydukları ekstra besinleri vermek için tohumları ekmeden önce toprağımı granül bir gübre ile kaplamayı seviyorum.
Ispanak fideleri ilk gerçek yapraklarını vermeye başlar başlamaz onlara sıvı gübre vermeye başlayabilirsiniz. Kompost çay konsantresi satın alabilir veya çay poşetleri alıp sıfırdan kendiniz demleyebilirsiniz.

Ispanak fidelerini inceltin

Çukur başına birden fazla tohum ektiyseniz veya tohumları birbirine çok yakın ektiyseniz, fideleri seyreltmeniz gerekecektir.

Birkaç gerçek yaprakla birlikte yaklaşık 7 cm boyuna ulaştıklarında, aralarında yaklaşık 15 cm olacak şekilde inceltin. Saklamak için en sağlıklı olanı seçin, ardından gerisini kaldırın.

Yine de onları dışarı çekmeyin, yoksa saklamak istediğinizin sığ köklerine zarar verebilirsiniz. Bunun yerine, bir makas kullanarak tabanlarından kesin.

Ispanak tohumundan hasada kadar geçen süre

Daha önce birkaç kez bahsettiğim gibi ıspanak çok hızlı büyür. Bu nedenle ilkbaharda bahçenizden hasat edeceğiniz ilk şeylerden biri olacaktır.

Tohumdan hasata kadar ıspanak yetiştirmek yaklaşık 45 gün sürer. Bazı yapraklar daha önce koparılacak kadar büyük olabilir ki bu harikadır.

Ancak hasat ettiğinizde tüm yaprakları çıkarmadığınızdan emin olun. Hayatta kalmak ve üretmeye devam etmek için buna ihtiyaçları var.

Ispanak yetiştirmede başarılı olmak için tüm kartlar artık sizin elinizde! Yorumlarda bize başarılarınızdan bahsetmekten çekinmeyin.