Kabak bitkisi yetiştirmek için 6 faydalı ipucu

bitki kabak

Kabak yetiştiriciliği popülerdir çünkü kabak bahçenizde yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biridir. Çoğu bahçıvan birkaç kabak fidesi dikebilir ve bitkilerin herhangi bir sorun yaşamadan hızla büyümesini izleyebilir.

Kabak severim. Domates dışında benim için gerçekten yazı müjdeleyen tek sebze kabak. Bir sürü kabak tarifini seviyorum. Bu yüzden hasatımızın bol olduğundan emin olmak istiyorum ve genellikle olan da bu. Aslında hasadımız o kadar bereketli oluyor ki aileme, aileme ve arkadaşlarıma da paylarını almaları için yalvarıyorum.

Kabak bitkisi yetiştirmek için kullandığımız bazı ipuçları.

1) Doğru zamanda ekin

Kabak bitkileri don ile hiç arkadaş DEĞİLDİR. Kabak bitkilerinizi don tehlikesi geçmeden ekerseniz, tüm hasatınızı riske atmış olursunuz.
Kabak soğukları bile sevmez ama onları suçlayamam!
Bu, ayartmaya direnmek ve çok erken ekim yapmamak anlamına gelir. Meyveler soğuk havalarda oluşursa, iyi büyümeleri olası değildir.

2) Doğru yeri seçin

Kabak dikmek için doğru zamanı bulduğunuzda, bahçenizde kabak ekeceğiniz yere karar vermelisiniz. Seçtiğiniz yer tam güneş almalıdır, bu nedenle büyük bir ağaç tarafından gölgelenen bir bahçe yatağı KÖTÜ bir seçimdir!

Ayrıca nemli, iyi drene edilmiş bir yer olmalıdır. Yine de site ıslak olmamalı! Kabak bitkisi yetiştirmek için seçtiğiniz toprağa mutlaka kompost ve organik madde ekleyin.

3) Ardışık ekim kullanın

Birçok insan, büyüyen kabak bitkilerinin, dona dayanıklı olmadıkları için ardıl ekim için iyi bir seçenek olduğunun farkında değildir. Ardışık ekimi düşündüğümüzde aklımıza yaz seven bitkiler değil, ilkbahardan sonbahara kadar büyüyen bitkiler gelir.

Kabak bitkileri bu kalıbı kırar. Bu bitkiler hızlı büyür ve genellikle ilk meyveleri ekimden 40-60 gün sonra hasat edebilirsiniz.

Kabak yığınlarında boğulmaktan kaçınmak için (ki bu gerçekten de kabak SEVİYORSANIZ kötü bir şey değildir), sezonda iki veya üç kez yeni bitkiler başlatın. Bu, hasat mevsiminizi uzatmanıza izin verir. Kabak bitkileri, aynı anda çok sayıda meyve üretme eğilimindedir, sonra yavaş yavaş durur.

Hepsinden iyisi, kabak bitkilerini içeride başlatmanıza gerek yok. Sadece bu tohumları toprağa ekin.

4) Kabak bitki höyükleri

Birlikte 2 ila 3 kabak bitkisi dikin. Bu önemlidir çünkü kabak, istediğiniz meyveyi oluşturmak için tozlaşması gereken çiçeklere sahiptir. Bu çiçekler 1 gün açar. Evet, sadece 1 gün! Tozlaşma başarısız olursa kabak almazsınız ve bu çok yazık olur. Birkaç bitkinin birlikte dikilmesi, tozlaşma şansını artırır. Bahçıvanlar fide satın almayı veya doğrudan bahçeye kabak tohumları ekmeyi seçebilirler.

5) Kabak tozlaşmasını anlayın

Yani artık çiçeklerin bir günlüğüne açıldığını biliyorsunuz ama bir kabak bitkisinde hem erkek hem de dişi çiçekler olduğunu biliyor muydunuz? Hem erkek hem de dişi çiçekler aynı anda açılır, ancak sadece dişi bir çiçek meyve oluşturur. Erkek çiçekler sadece tozlaşma içindir.

Yeni bitkilerin çoğunda, önce erkek çiçekler açar ve sonra bitkiniz herhangi bir meyve oluşturmadan çiçeklerle dolup taştığı için hüsrana uğrarsınız. Henüz endişelenmeyin, özellikle etrafta dolaşan tozlaşan böcekler görürseniz. Dişi çiçekler yolda.

Dişi çiçekler, çiçeğin tabanının arkasında küçük meyvelere sahiptir ve bu onları ayırt etmeyi kolaylaştırır. Hasatınız için endişeleniyorsanız, erkek çiçekleri çıkarabilir ve dişi çiçekleri kendiniz tozlaştırabilirsiniz.

6) Bitkilerinizin etrafını malçlayın

Fideler yerden çıkıp yerleştikten sonra, bitkilerinizin tabanının etrafına malç koyun. Bu, yabani otları uzak tutmaya yardımcı olur ve malç ayrıca toprağın nemi tutmasına yardımcı olur. Malç ayrıca toprak sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur.

Artık kabak bitkilerini nasıl yetiştireceğinizi bildiğinize göre, bu ipuçlarını takip edin ve işe başlayın. Yaz geldiğinde hepimiz sebze bahçesinden güzel taze kabaklar yemek isteriz!