Kabak çekirdeği ne zaman ve nasıl ekilir?

kabak ne zaman ekilir

Kabakların son derece üretken olduğu biliniyor, sadece iki veya üç bitki tüm yaz boyunca küçük bir aile için yeterli kabak sağlayabilir. Henüz başlatmadıysanız, panik yapmayın! Hala çok zaman var. Kabak çekirdeği ekmeye ne zaman başlayacağınızı ve ekimden hasata kadar nasıl kabak yetiştireceğinizi öğrenmek için bu makalenin devamını okuyun!

Farklı kabak türleri

Birkaç çeşit kabak vardır:

  • Yeşil kabak: Koyu yeşil tenli ve beyaz etli en yaygın çeşittir.
  • Sarı kabak: Bu çeşidin kabuğu parlak sarı ve eti beyazdır.
  • Yuvarlak kabak: Adından da anlaşılacağı gibi, bu kabak uzun, silindirik olandan ziyade yuvarlak bir şekle sahiptir.
  • Trompet kabağı: Bu çeşidin trompeti andıran uzun, kavisli bir şekli vardır.
  • Beyaz kabak: Bu çeşidin kabuğu beyaz, eti beyazdır.
  • Çizgili Kabak: Bu çeşidin kabuğu koyu yeşil ve sarı çizgilidir.

Diğer kabaklardan daha küçük ve daha tatlı olan pasta kabağı veya Fransa’nın Nice bölgesinden gelen eski bir çeşit olan Nice’den yuvarlak kabak gibi daha az yaygın olan başka kabak türleri de vardır.

Yeşil kabak her zaman popüler olacak, ancak sarı meyveli, çizgili veya nervürlü meyveli ve hatta yuvarlak meyveli çeşitleri de dahil olmak üzere daha karizmatik kuzenlerinden bazılarını deneyin.

kabak nerede yetiştirilir

Kabak, kabak ailesinin bir parçasıdır, bu nedenle gelişmek için çok fazla sıcaklığa ve güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Ayrıca onları kuvvetli rüzgarlardan koruyun ki arılar ve diğer böcekler çiçekleri huzur içinde tozlaştırabilsin.
Sağlam büyümeleri ve büyük yaprakları onları çok açgözlü bitkiler yapar. Ekimden önce toprağa bol miktarda bahçe kompostu veya iyi çürümüş gübre ekleyin. Aslında, sonbahara kadar ihtiyacınız olmayacaksa, kabağı kompost yığınına bile ekebilirsiniz. Veya dikim cepleri hazırlayın: ekimden birkaç hafta önce bir çukur kazın, kompostla doldurun, ardından biraz toprak ve bir avuç organik gübre koyun. Besin açısından zengin dolgu, üzerinde büyüyen bitkiler için gerçek bir şölen olacak.

kabak çekirdeği ne zaman ekilir

Sebze bahçesinde doğrudan ekim

Son donma tarihinizden sonra kabakları doğrudan dış mekana ekebilirsiniz. Yerde yaklaşık 1 cm derinliğinde bir delik açın ve içine iki tohum yerleştirin. Bunları kapatın ve işleri hızlandırmak için minyatür bir sera görevi görmesi için üstüne şeffaf bir tencere veya yarım plastik şişe yerleştirin. Fideler ortaya çıktıktan sonra, her yerde yalnızca bir tane bırakmak için en zayıf olanı çıkarın. Bunun gibi doğrudan ekim çok iyi sonuç verir, ancak birkaç hafta önce serada örtü altı ekim yaparak biraz avantajlı başlamayı tercih ederim.

kapalı ekim

Kabak fidelerine başlamak için ideal zaman, yaşadığınız bölgeye ve yerel iklim koşullarına bağlıdır. Bununla birlikte, genel bir kural olarak, kabak çekirdeğinin son donun beklenen tarihinden yaklaşık 4 ila 6 hafta önce iç mekanlara ekilmesi önerilir. Güney Fransa bölgeleri için ekim Şubat veya Mart aylarında yapılabilir. Kuzey Fransa’nın bölgeleri için ekime başlamak için Nisan ayına kadar beklemek en iyisidir.

Saksıları veya tepsileri saksı toprağı ile doldurun ve saksı başına bir tohum ekin. Kabak tohumları biraz ısı ile daha hızlı çimlenir, ancak donma olmayan bir ortamı garanti ettiğiniz sürece sonunda büyürler.

Çimlenmeden sonra ayırmak ve yeniden saksılamak için tohum tepsilerine veya tepsilere de ekebilirsiniz. Çimlenmeden sonra, kökler birbirine dolanmadan önce, bunları halledebildiğiniz anda bunu yapın. Saksılarınızı doldurun ve fideyi sapından değil yapraklarından tutarak toprağı kenarlarına dökün. Kapatın ve sulayın.

kabak genç bitki

kabak nasıl ekilir

Bitkileri önceden bir ila iki hafta boyunca yavaş yavaş iklime alıştırarak dış mekan yaşamı için hazırlayın. Başlamak için, gün boyunca kısa bir süre için korunaklı bir yere koyun, ardından süreyi kademeli olarak artırın. Kabak fidelerinin nasıl yetiştirileceğine ilişkin ipuçlarımızda tavsiye edildiği gibi donma riski ortadan kalktıktan sonra ekin.

Kabakları en az 60 cm aralıklarla dikin. Bahçe planlayıcımızda, her bitkinin ihtiyaç duyduğu minimum alan, etrafındaki gölgeli alanla belirtilir. Pek çok türün bundan daha fazla alana ihtiyaç duyduğunu unutmayın, bu nedenle yetiştirdiğiniz şeyin tam gereksinimlerini kontrol edin.

Dikim daha kolay olamazdı. Hazırlanan toprakta uygun büyüklükte bir çukur kazın. Genç bitkiyi saksısından çıkarın. Kabak bitkisini deliğe sokun ve etrafını tekrar toprakla örtün. Bol sulama ile bitirin.

Kaba bir organik madde malç eklemek, toprağı suyun nüfuz edemeyeceği sert bir kabuk oluşturmaya daha az eğilimli hale getirirken, suyu yakalamaya ve tutmaya yardımcı olur.

Kabak bitkilerinin bakımı

Kabak bitkilerinizi uygun şekilde sulayın ve toprak nemini daha uzun süre korumaya yardımcı olmak için ara sıra malç ekleyin. Bitkiler ilk başta sadece erkek çiçekler üretme eğilimindedir ve özellikle serin veya yağışlı havalarda tozlaşmanın başlaması yavaş olabilir. Etrafta tozlaşan böcekler yoksa, polenleri bir erkek çiçekten doğrudan açık bir dişi çiçeğe aktararak çiçekleri elle tozlaştırabilirsiniz.

Aslında, çiçekler yemek için de iyidir, genellikle doldurulur veya panelenir ve sonra kızartılır. Ancak sadece erkek çiçekleri, yani arkası çıkıntısı olmayanları toplayın, aksi halde meyve alamazsınız!

kabak hasadı ne zaman ve nasıl yapılır

Meyve henüz oldukça küçükken kabağı kesmeye veya bükmeye başlayın. Daha küçük meyveler daha yoğun, daha besleyici bir ete sahiptir ve inan bana, tatları çok daha iyidir.
Bitkileri sık sık, en azından gün aşırı kontrol edin ve meyveleri kullanılabilir bir büyüklüğe ulaşır ulaşmaz toplayın. Bu, istilacı bolluklardan kaçınmanın en iyi yoludur.

Size kalmış !