Kasım ayında sebze bahçesinde ne yapmalı

Kasım, sebze bahçesinin büyümesinin durduğu aydır. Sıcaklıklar düşüyor ve gün ışığı seviyeleri düşüyor, sezon bitiyor ve kalan mahsulleri toplamak dışında yetiştirilecek çok az bitki var.

Ekebilecekleri veya dikebilecekleri kış mahsulleri arayan iyimser yeni bahçıvanlardan yılın bu zamanında pek çok mesaj alıyoruz, ancak yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sıcaklık düştüğünde, büyüme durur. Bir sonraki bahara kadar ölen veya çok az büyüyen çimenlere veya yabani otlara baktığınızda bahçenin etrafında görebilirsiniz. Aslında, yabani otlar gelecek yıl ne zaman ekileceğinin en iyi göstergesidir çünkü toprak tekrar büyüme sıcaklığına ulaştığında yabani otlar yeniden canlanır.

Kasım ayı daha çok arta kalan mahsulleri depolamak ve toprağı besleyerek ve üzerini örterek bahçeyi gelecek sezona hazırlamakla ilgilidir. ‘Bahçeyi yatağa koymak’ tabirini daha çok seviyorum çünkü gerçekte yapmanız gereken tam olarak bu, bir örtü kompost veya gübre malç ekleyerek ve kaçınılmaz yağmura karşı koruma sağlamak için örtün.

Açıkçası, bir tüneliniz veya seranız varsa, biraz daha fazlasını yapabilirsiniz ve çok soğuk değilse, her zaman roka veya hardal yeşillikleri gibi salataları erken havuçla ekebilirsiniz.

Sebzeleri Kasım ayında hasat etmek ve mahsulleri depolamak.

Lahana, Brüksel lahanası, filizlenen brokoli vb. gibi bazı ürünler kışın yerde bırakılabilir.

Patates :

Henüz yapmadıysanız, ana mahsulünüzün son patateslerini hasat edin. Saklamadan önce kurumasına izin vermek en iyisidir, ancak nemli cilt hastalıkları yayabileceğinden yıkamayın.

Patatesler nemli kum kutularında saklanabilir ama ben büyük bir hasır sepet ve çok işe yaradığını düşündüğüm gazete katları kullanmayı tercih ederim. Patatesleri, her katmanı birbirinden ayıran birkaç sayfa gazete ile katmanlar halinde yerleştirin. Patates sepetlerinizi, bir sonraki bahara kadar saklamaları gereken serin ve karanlık bir garajda saklayın.

Havuçlar :

Yükseltilmiş yataklarda büyüyorsanız veya güzel, iyi drene edilmiş kumlu topraklarınız varsa, havuçlar kışın yerde bırakılabilir. Bu noktada onları kaldırmayı ve havuç sineği hasarı olup olmadığını kontrol etmeyi tercih ediyorum. Hasar çok kötü değilse, kötü parçaları keserek her zaman havuç kullanabilirsiniz (kök kabuğunda küçük tüneller göreceksiniz), ancak bunlar depolama için iyi olmayacaktır. Yaban havucunun da kök kurtçuktan muzdarip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, havuçlarınız zarar görmüşse, hemen kullanmak veya saklamak için onları da kaldırmalı ve ayırmalısınız.

Çoğu kök sebzede olduğu gibi, havuçlar da nem kaybetmelerini önlemek için en iyi şekilde kum kutularında saklanır. Evde yetiştirilen havuçlar, mağazadan satın alınan çeşitlerden çok daha hızlı bozuluyor gibi görünüyor, bu nedenle çıtırlıklarını korumalarını sağlamak için çektikten hemen sonra onları kum havuzlarına koyun.

Diğer kök bitkilerinin depolanması:

Diğer kök sebze mahsulleri de benzer şekilde nemi korumak için kum havuzlarında saklanır. Şu sebzeleri bu şekilde saklamalısınız: Pancar, havuç, kereviz, yaban havucu, şalgam ve şalgam.

Kış sebzeleri:

Lahana, filiz veya brokoli gibi kışı geçiren brassica mahsulleriniz varsa, sararma veya ölü yaprakları çıkararak onları sağlıklı tutun. Ölü yapraklar etrafta dolanırlarsa hastalığa neden olabilir, ancak onları çıkarmak aynı zamanda gövdelerin etrafındaki hava akışını da artırarak sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Lahana ve brokoli gibi büyük turpgiller yetiştiriyorsanız, kış rüzgarlarında sallanmalarını ve sonunda devrilmelerini önlemek için onları bu aşamada kazıklamak faydalı olacaktır. Bitkinin yanına bir kazık çekiçleyin ve bahçe sicimi ile bağlayın.

Kale çok dayanıklı bir bitkidir ve en soğuk kışları bile atlatır. Büyüyen uçtaki daha küçük yapraklar yerine bitkinin gövdesi etrafındaki yaprakları seçin. İlkbaharda garip bir küçük palmiye ağacı şeklini andıran alt yaprakları çıkardıkça Kale yukarı doğru büyümeye devam edecek, büyüyen ucu çıkarırsanız bitkinin büyümesi duracaktır.

Kasım ayında ekilecek veya ekilecek sebzeler:

Ekim ayında sarımsak ekmeyi kaçırdıysanız, sert don gelmeden önce her zaman Kasım ayı başlarında ekebilirsiniz. Sonbahar/kış sarımsağı genellikle ilkbaharda ekilen sarımsaktan çok daha iyi verim sağlar, ancak bahçeniz yağışlı havalarda su birikintisine eğilimliyse önerilmez. Nemli bir bahçeniz varsa, sarımsak her zaman büyük saksılarda veya daha iyisi yükseltilmiş ahşap yataklarda yetiştirilebilir.

Sonbahar yapraklarını toplayın ve yaprak malç yapın.

Düşen yapraklar karbon bakımından yüksek, ancak azot bakımından düşüktür ve bu nedenle (çoğu insan gibi) çok fazla yeşil malzemeniz olduğunu fark ederseniz, kompost yığınınıza harika bir katkı sağlar. “Yaprak küfü” veya bir veya iki yıl boyunca çürüyen yapraklar aynı zamanda toprak yapısına yardımcı olan ve nem tutma kapasitesini artıran mükemmel bir toprak düzenleyicidir (iyi çürümüş bir yaprak küfü ağırlığının 500 katına kadar su içerebilir!). Yaprak küfü ayrıca bahçe toprağınızdaki faydalı mikrobiyal yaşam için bir uyarıcı görevi görür ve bu da nitrojen ve diğer besin maddelerini bitkileriniz için kullanılabilir hale getirir.

Sebze bahçenizi kış için yatağınıza koyun.

Toprakla ilgili hatırlamanız gereken iyi bir şey, onu doğada neredeyse hiç çıplak görmemenizdir, her zaman bir tür bitki örtüsü ile kaplıdır. Aslında, çıplak dünyayı gördüğünüz tek zaman, bir şey için orada olduğumuz zamandır; ekili bir bahçede, ticari tarımda veya bir şey inşa etmek istediğimizde. Basit gerçek şu ki, çıplak toprak iyi bir fikir değildir çünkü besinler yağmurla yıkanır ve su birikintisine dönüşür, bu da faydalı toprak ömrünü öldürür. Unutulmaması gereken bir diğer şey de, sebze bahçenizdeki en önemli şeyin toprağınız olduğudur.

Kompost kutunuzu kışa hazırlayın.

Dış hava sıcaklığı soğudukça kompost kutunuz yavaşlayacak ve çok iyi yalıtılmış bir üniteniz yoksa, ilkbaharda ısınana kadar muhtemelen Kasım ayı sonlarında kapanacaktır. Açık bir kompost yığınınız veya kutunuz varsa, malzemeleri karıştırıp işleme yeniden başlamak için Kasım ayında iade etmeniz faydalı olacaktır. Karışım daha fazla ısı üretmeye yardımcı olacak ve umarım çok soğumadan işlemi tamamlayacaktır.

Ağır yağmurlar sırasında besinlerin sızmasını ve çok ıslanmasını önlemek için açık kompost kutuları da kapatılmalıdır. Siyah plastikten yapılmış açık bir havlı kapağınız varsa, bir kare ahşap ve birkaç tuğla ile ağırlıklandırılmış bir köpük levha yalıtım levhası, açık bir kutunun kuru kalmasına yardımcı olacaktır.

Size kalmış !