Kayısı çekirdeğinden kayısı ağacı nasıl yetiştirilir?

Erken ilkbaharda pembe veya beyaz çiçeklerle 7 metreden fazla büyüyen kayısı ağacı (Prunus armeniaca), hepimizin sevdiği tatlı altın portakal meyveleri üretir. Aşılı veya hibrit bir çeşitten çukur alırsanız, onlardan yetiştirdiğiniz fideler ana ağaç gibi görünmeyebilir veya üretmeyebilir. Ayrıca, erken mevsim kayısılarından çekirdekleri hasat etmeyin, çünkü bu çukurlar genellikle filizlenmez. En iyi sonuçlar için, çekirdekten yetiştirilen ve aynı cinsteki diğer ağaçlar tarafından tozlaşacak kadar yakın olmayan bir sezon ortası veya sezon sonu meyvesi seçin.

Kayısı çekirdeklerinin hazırlanması ve çekirdeğinin (badem) çıkarılması.

Çukurdan kayısı ağacı yetiştirmek zor değil ama zaman aldığı için sabır gerektiriyor.

Olgun veya olgun kayısıları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Çukurlardan kalan etleri bir sebze fırçasıyla ovalayın ve yüzeyleri kuruyana kadar yaklaşık üç saat gazetelerin üzerine yayın. Taşlar çok kuruyunca dikilmiş yüzlerine fındıkkıran veya mengene ile baskı uygulayarak kırın ve badem şeklindeki çekirdeklerini ayıklayın.

Tabakalaşma sürelerini geciktirmek istiyorsanız, tohumları kapalı bir kavanozda veya fermuarlı bir torbada buzdolabında saklamadan önce yüzeyleri kuruyana kadar birkaç saat daha gazetelerin üzerinde bırakın. Bu işleme hemen başlamayı planlıyorsanız, tohumları ılık su dolu bir kapta bir gece bekletin.

Tohumları çıkarmakla uğraşmak istemiyorsanız, bunun yerine çukurları katmanlara ayırabilirsiniz, ancak çimlenme daha uzun sürecektir.

Kayısı tohumlarını iç mekana dikin

Fazla suyu çıkarmak için yeterince nemli turba yosununu sıkın ve bu yosundan birkaç avuç dolusu bir cam kavanoz veya torbaya koyun. Önceden ıslatılmış tohumları süzün ve iyice karıştırarak köpüğe ekleyin. Kavanozu vidalı bir kapakla kapatın veya torbayı bir fermuarla kapatın.

Kavanozu veya poşeti, sıcaklığın 0 ila 7 ° C arasında olması gereken buzdolabına yerleştirerek tohumları soğuk tabaka haline getirin. Turbada herhangi bir kök belirtisi olup olmadığını sık sık kontrol edin. Kayısı tohumları genellikle dört ila altı hafta içinde çimlenmeye başlar.

Hava koşulları onları dışarı çıkarmanıza izin vermiyorsa, filizlenmiş tohumları bir tencereye koyun. Her 10 cm saksı toprağı saksı toprağına, kök tarafı aşağı ve tohumun karşı ucu toprak yüzeyine yakın olacak şekilde bir tohum yerleştirin. Fideleri bahçeye nakletmeye hazır olana kadar güneşli bir pencere kenarında, büyüyen ışıkların altında veya bir serada tutun.

Kayısı Tohumlarını Doğrudan Dış Mekana Dikmek

Tam güneş ve hafif tınlı toprak ile bir sitede sonbaharda bir dikim yatağı kazın. Tohumlarınızın uzunluğunun iki katı derinliğinde toprakta bir oluk açın. Önceden ıslatılmış tohumları yaklaşık 15 cm aralıklarla oluklara ekin ve karıkları toprakla doldurun. Toprak yüzeyinin çatlamasını önlemek için ekim sırasının üzerine 3 cm daha toprak yayın.

Sırayı bir damla bezle örtün. Hayvanların tohumları kazmasını önlemek için kumaşı her taraftan birkaç inç derinliğe sokun.

İlkbaharda çimlenme belirtilerine dikkat edin. Küçük ağaçların görünmeye başladığını gördüğünüzde, dikmeden önce büyümelerine izin vermek için kumaşı çıkarın.

Kayısı ağaçlarının tohumları, dalları ve solmuş yaprakları zehirlidir, bu nedenle bu malzemeleri çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Şans ve sabırla, üç ila beş yıl içinde kendi ağacınızdan tatlı, sulu kayısılarla ödüllendirileceksiniz.