Kış bahçesinden sebzeler, yetiştirebileceklerinizin tam listesi

Kış başlıyor diye büyüme mevsiminin bitmesi için kesinlikle hiçbir sebep yok. Soğuk havalarda iyi yetişen birkaç kış bahçesi sebzesi vardır. Aslında, bazı sebzeler soğuk havalarda gelişir ve nihayetinde daha lezzetli olur.

İşte kışın yetiştirilecek sebzelerin tam listesi ve kış bahçenizi mutlu ve sağlıklı tutmak için bazı ipuçları.

Her şeyden önce, bölgenizdeki iklim hakkında bilgi edinin. Bölgenizdeki ortalama kış sıcaklıklarını öğrenin. Tipik bir kışın sizin için nasıl dayanacağını söyleyebileceksiniz.

Bölgenizdeki en düşük sıcaklık, ne yetiştireceğinizi nasıl seçtiğinizdir. Bu sıcaklık, sebze bahçenizde koruma olmadan yetiştirebileceğiniz şeylerin sınırıdır.

Kış sebzelerini kaplarda yetiştirmenin avantajlarından birinin de hareketli olmaları olduğunu unutmayın. Bu nedenle, hava gerçekten kötüyse, bahçenizi korunan bir alana taşıyabilirsiniz.

Sonuç olarak, üç tür kış bahçesi sebzesi vardır: dayanıklı, yarı dayanıklı ve “ultra dayanıklı”.

Rustik sebzeler:

Sert sebzeler, yaklaşık -2 ila 4°C arasında meydana gelen sert donları tolere eder. Sıcaklıkların altına düştüğü bölgelerde, kış boyunca koruma sağlamanız gerekecektir.

Sert sebzeler arasında bezelye, alabaşlar, pırasa, brokoli, Brüksel lahanası, turp, şalgam ve lahana bulunur.

Yarı dayanıklı sebzeler:

Yarı dayanıklı sebzeler, 0 ila -2°C’de meydana gelen donlar olarak tanımlanan hafif donları tolere eder Yarı dayanıklı sebzeler, kış sıcaklıklarına dayanıklı sebzeler kadar toleranslı değildir, ancak yine de birçok kış ikliminde çok iyi büyüyebilir.

Yapraklı marullar, roka, Asya yeşillikleri, hindiba, İsviçre pazı, pancar ve havuç yarı dayanıklı sebzelere örnektir.

Ultra dayanıklı sebzeler:

Son olarak, “ultra dayanıklı sebzeler” dediğimiz şeye sahibiz. Sadece üç süper güçlü sebze var: lahana, ıspanak ve hardal yeşillikleri.

Bu üç ürün, lahana için -6°C’ye kadar düşük ve 15°C’ye kadar sıcaklıkları tolere edebilir. Daha ılıman bölgelerde, bir sonraki bahara kadar tüm kış boyunca tam anlamıyla büyüyecekler.

Aşağıda en sevdiğimiz kış bahçesi sebzelerinden 12’sinin bir listesini ekledik.

1) iyi

İyi bir kış mahsulü için Kasım veya Şubat aylarında bezelye ekin. Tohumları bahçe toprağının 2-3 cm derinliğinde ekin ve bitkilerin tırmanıp dallarını sarması için bir kafes veya başka bir şey eklediğinizden emin olun.
İpucu: Kuşlar bezelye sever, bu nedenle sürgünleri bir muşamba veya yüzen bir battaniyeyle örtmeniz gerekebilir. Güneşin ve yağmurun içeri girebileceğinden emin olun!

2) turp

Turp az bakım gerektirir ve çok hızlı büyür. Küçük köklü bazı çeşitler ekimden bir ay veya daha kısa sürede hazır! Bu kökler soğuk havaları ve genç yetiştiricileri memnun eder.

3) Pırasa

Pırasa, bol miktarda üretilen ucuz ürünlerdir. Sert sebzeler olarak, aşırı soğuk iklimlerde biraz dikkat gerektirseler de, ılıman kışlar tarafından tamamen rahatsız edilmezler. Yıl boyunca hasat edilebilirler ve çorbaların temelini oluştururlar.

4) Salatalar

Marul çeşitleri yarı dayanıklıdır, bu da daha ılıman iklimler için uygun oldukları anlamına gelir. Özellikle soğuğu seven çeşitleri arayın. Mesclun, Heritage ve Red Leaf özellikle iyi seçeneklerdir. Tohumları Ocak ve Şubat aylarında ekin, bir sıra örtüsü kullanın ve bir bahar hasadının tadını çıkarın.

5) ıspanak

Ispanak, her türlü iklimde yetişebileceği anlamına gelen ultra dayanıklı ekinlerimizden biridir. İdeal olarak, erken sonbaharda ekin ve tüm kış hasat edin. Şanslıysanız, hasatlarınız gelecek yaza kadar sürecek.
İpucu: Ispanakınızın tohuma gitmesini önlemek için çiçekleri düzenli olarak çıkarın.

6) Patates

Şubat, patates dikmek için mükemmel bir kış ayıdır. Ekim tarihinden itibaren yaklaşık 3 ay hasat edeceksiniz. Doyurucu bir kış nişastasıdır ve çocukların yumru kökleri toplaması inanılmaz derecede tatmin edicidir.

7) Kale (Kale)

Kale başka bir ultra dayanıklı sebzedir ve soğuktan dolayı çok daha yumuşak ve lezzetlidir. Burada lahana yetiştirmek için tam kılavuzu ve sitede hasatınızı kış boyunca nasıl uzatacağınızı bulun.
Not: Fidan yetiştirmek daha kolay!

8) Aromatik Kış Otları

Biberiye, kekik ve nane gibi kışın iyi yetişen birkaç bitki vardır, ancak tüm bitkiler iç mekanda yetiştirildiğinde kış otu haline gelir. Otlar, soğuk ve rüzgarla uğraşmak zorunda olmadıkları pencere pervazlarında, iç mekanlarda olağanüstü iyi yetişir. Tüm kış boyunca taze tatlara sahip olacaksınız.

9) Le Bok Choy

Çin lahanası ve diğer Asya yeşillikleri, ılıman iklimler için iyi seçeneklerdir. En iyi başarı şansı için onları transplantlardan büyütün. Çorbalarda ve kışlık patates kızartmasında lezzetlidirler!

10) roket

En iyi kış bahçesi sonuçları için roka tohumlarını sonbaharın sonlarında ekin. Roka soğukta çok iyi yapar. Don ve orta derecede donları tolere edecek, ancak hava koşullarından korunmaya ihtiyacı olacak. Bir tünel kapağı ile koruyun.
İpucu: ıspanak, roka için mükemmel bir büyüme arkadaşıdır, birbirlerini güçlendirirler!

11) Sarımsak

Sarımsak, rüya gibi bir kış bahçesi sebzesidir. Esasen, bir ilkbahar ve yaz hasadı için tüm kışı eker ve büyütürsünüz. Sarımsak çok az dikkat gerektirir ve çok bol mahsul verir. Bir sarımsak bahçesi, tüm sarımsak ihtiyaçlarınızı ve daha fazlasını tüm sezon boyunca kolayca karşılayacaktır.

Dikerken sarımsağı sulamayın. Sürgünler ilk kez yerde görünene kadar beklemek daha iyidir. Sarımsak tam güneşe ihtiyaç duyar, bu yüzden donuk kışlara dikkat edin. Ampullerin çürümemesi için toprağın iyi drene olduğundan emin olun.

12) Soğan

Soğanlar, Ocak veya Şubat aylarında ekilmeyi tercih eden mükemmel kış bitkileridir. Önümüzdeki yaz veya yeşil soğan ekiyorsanız ekimden sonraki altı hafta içinde hasat edebilirsiniz.

Soğanlar toprağı konusunda biraz seçicidir, fazla kumlu veya fazla killi toprak istemezler. Zenginleştirmek için kompost ve diğer toprak değişikliklerini eklediğinizden emin olun!

Ve sen, kış aylarında ne yetiştiriyorsun?