Kış sebze bahçenizi korumak için 6 ipucu

Kışın, ülke genelinde sıcaklıklar düşerek açık havada yaşayan birçok bitkinin ömrünü tehdit eder. Bahçıvanlar için bu, özellikle kuzey bölgelerde tehdit eden donlar ve buzlu topraklar nedeniyle değerli sebze bahçesi bitkilerimizi korumak için şimdi harekete geçmek anlamına geliyor. Yeşillikler, sarımsak ve kök bitkileri de dahil olmak üzere kış sebze bahçenizi korumanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var, böylece tüm sezon boyunca bahçede taze sebzelerin tadını çıkarabilirsiniz.

1. Kış sebzelerinizi özenle hasat edin

Kış sebzeleriniz muhtemelen ilkbahar ve yaz aylarında olduğundan çok daha yavaş büyüyecek, bu nedenle hasat boyutunuzu buna göre ayarlayın. Sebzelerinizi gün içinde hasat etmek en iyisidir, böylece günün soğuk saatlerinde toplanmanın şokunu yaşamazlar. Hafif bir dondurmanın sebzeleri daha tatlı ve daha çıtır yapacağını unutmayın, bu şekilde seviyorsanız soğuk bir geceyi bekleyin.

2. Sulama programınızı değiştirin

Kışlık sebze ekiniz yaz aylarında olduğu kadar suya ihtiyaç duymaz çünkü kökler onu emmez. Toprağınız kuruysa, köklerin soğumasını önlemek için günün en sıcak saatlerinde sulayın ve yapraklar üzerinde don oluşumunu önlemek için yaprakları sulamayın.

3. Bitkilerinizi dondan koruyun

Lahana, dayanıklı brokoli, şalgam ve ıspanak gibi birçok kış sebzesi, birkaç hafif dondan (ancak aşırı donlardan değil) kurtulabilir. Marul, pazı, pancar ve turp gibi mahsuller daha hassastır, bu nedenle, don bekleniyorsa sıralarınızı bahçe bezi veya muşamba ile örtmek iyi bir fikirdir. Ayrıca bitkileri ayrı ayrı saksılarla veya dipleri kesilmiş plastik şişelerle kaplayabilirsiniz. Bir gecede don bekleniyorsa, güneş batar batmaz bitkilerinizi kapattığınızdan emin olun. Sarımsak gibi kışı geçiren mahsuller, ampulleri yeraltında yeterince sıcak tutmak için dondan önce saman veya talaşla malçlanmalıdır.

4. Bir rüzgar duvarı oluşturun

Bitkilerinizi sıcak tutmanın bir başka yolu da sebze yataklarınızın etrafına onları sert ve soğuk rüzgarlardan korumak için bir duvar örmektir. Bitkilerin hışırtısına neden olabilecek rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız bu özellikle önemlidir. Daha küçük bir sebze bahçesi için yığılmış tuğlaları kullanın veya bir çit yapın ve daha büyük bahçeler için plastik veya tarımsal kumaşa sarın.

5. Sebzeleriniz için soğuk bir çerçeve oluşturun

Soğuk çerçeveler, bitkilerinizi soğuk gecelerden korumanın ve gün boyunca ısınmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Soğuk çerçeve, temel olarak, bitkilerinizin üzerine yerleştirebileceğiniz cam veya şeffaf plastik kapaklı dipsiz bir kutudur. Güneşli günlerde, şeffaf örtü güneş ışığını içeri alarak mini bir sera oluştururken örtü ısıyı muhafaza edecek ve gece boyunca veya donma noktasının altında soğuğu dışarıda tutacaktır. Soğuk bir çerçeve satın alabilir veya geri dönüştürülmüş ahşap ve eski pencere camlarından veya sağlam bir plastikten kolayca yapabilirsiniz. Soğuk çerçeveler, sıcak aylarda yatağa takılabilmeleri ve kolayca saklanabilmeleri nedeniyle yükseltilmiş yataklar için idealdir.

6. Sebzeleriniz için ısıtılmış bir çerçeve oluşturun

Bitkilerinize en üst düzeyde lüks muameleyi sunmak için bir adım daha ileri gidebilir ve ısıtmalı bir çerçeve oluşturarak onları gerçek bir ev haline getirebilirsiniz. Temel olarak bitki köklerinin altında ısıtılmış bir alt tabakaya sahip olan soğuk bir çerçevedir. Bu ısıtmalı tabanı, sebzeleriniz için bir ortam sıcaklığı oluşturmak için hava koşullarına dayanıklı ısıtma kabloları, ısıtma yastıkları veya aktif kompost tabakası ile oluşturabilirsiniz.