Kuraklık zamanlarında sebze bahçenizi iyi yönetmek için on ipucu

Su kaynakları kıt olduğunda ve su tayınlaması uygulanabileceğinde bir sebze bahçesi yetiştirmek mümkün müdür? Sorumlu bir şekilde sulayın, dikkatli bir şekilde ekin ve kuraklığa dayanıklı meyve ve sebze çeşitlerini seçin. Tüm bu sürdürülebilir bahçe uygulamaları daha az su gerektirir ve ailenizin çeşitli besleyici gıdalara erişmesini sağlamaya yardımcı olur.

Bahçenizdeki su kullanımını azaltmak ve kısıtlamaları iyi yönetmek için on basit kuraklık ipucu.

1) Dikim zamanınızı iyi yönetin

İlkbaharda daha erken ve daha sonra sonbaharda ekin. İlkbaharda erken ekim, sıcak havanın avantajlarından yararlanır ve yüksek yaz ortası sıcaklıklarına maruz kalmayı azaltır. Sonbaharda daha sonra ekim yapmak, ek su kullanımını en aza indirir ve bitkileri kurmak için mevsimsel yağmurlardan yararlanır. Örneğin, domates ve biber ve patlıcan gibi diğer itüzümü bitkileri, toprak sıcaklığı 13°C’ye ulaşana kadar ekilmemelidir. Ilık bir baharla, Nisan ortası kadar erken olabilir. Doğru toprak sıcaklığı okumaları için her zaman bir toprak termometresi kullanmayı unutmayın.

2) Malç zorunludur

7-10 cm’lik bir malç tabakası, sulama ihtiyacını %50’ye kadar azaltabilir. Malç, suyun buharlaşmasını azaltır ve sıcak yaz aylarında toprak sıcaklıklarını düşük tutar. Ot kupürleri, kuru yapraklar, çam iğneleri, saman ve kıyılmış ağaç kabuğu, zemini kaplamak için kullanılabilecek doğal malç örnekleridir. Saman, sorunlu hale gelebilecek yabani otlar üreten tohumlar içerdiğinden tavsiye edilmez.

3) Sınırlandırılmış boşluklar kullanın

Yükseltilmiş bir bahçe yatağı gibi kapalı alanlara dikilen bahçeler, toprağa dikilen sebze bahçelerinden daha iyi su tutar. Tohumları ve transplantları düz sıralar yerine “kademeli” altıgen bir düzende ekin. Altıgen bir düzenleme, bitkileri birbirine daha yakın bir şekilde gruplandırır, bu da yaprak gölgesi sağlar, toprağı serin tutar ve suyun buharlaşmasını önler.

4) Arkadaşlığı teşvik edin

Tamamlayıcı ekim, ekinlerin karşılıklı yarar için birlikte gruplandırılması uygulamasıdır. Mısır, fasulye ve balkabağı ekmeye yönelik “üç kız kardeş” yaklaşımı, refakatçi ekimin mükemmel bir örneğidir. Uzun mısır sapları, tırmanan fasulyeler için yapısal destek sağlar, fasulyeler toprağa nitrojen verir ve kabak, malç görevi görerek toprağı serin tutar ve toprağa yayılır.

5) Sulama zamanlamasını optimize edin

Bahçenizi sulamak için en iyi zaman akşam geç ve sabah erken, genellikle 21:00 ve 06:00. Daha soğuk sabah sıcaklığı ve daha zayıf rüzgar, su buharlaşma oranlarını azaltır.

6) Verimli su

Yağmurlama sistemi ile havai sulama, damla sulama kadar etkili değildir. Baş üstü sistemlerle karşılaştırıldığında, damlama sistemleri su tüketimini yarı yarıya azaltabilir. Benzer su ihtiyacı olan bitkileri tek bir damla sulama hattı üzerinde gruplayarak damla sulama sistemi kurun. Damla sulama sistemlerinin kurulumu, çoğu DIY’ci için nispeten kolaydır.

7) Yabani otları kontrol edin

Sinir bozucu yabani otlar, bahçenizdeki değerli su, güneş ve toprak besin kaynakları için rekabet eder. Yabani otları çiçek açma veya yayılma şansı bulamadan çıkarın.

8) Kuraklığa dayanıklı ekinler dikin

Sıcak ve kuru iklimlerde iyi sonuç veren meyve ve sebze çeşitlerini satın alın. Akdeniz bölgelerinden gelen birçok yadigarı çeşidi, kuraklığa toleransları nedeniyle değerlidir. Kaplar için yetiştirilen daha küçük çeşitler, genellikle standart çeşitlerden daha fazla bitki başına verim üretir. Çok su yoğun olan ekinlerden kaçının. Su tasarrufu sağlayan sebzeler arasında kuşkonmaz, pazı, patlıcan, hardal yeşillikleri, biberler, roma domatesleri ve bazı çilek türleri bulunur. Bulunduğunuz yer için hangi çeşitlerin önerildiğini yerel fidanlığınıza danışın.

9) Tesislerinizin ihtiyaçlarını duruma göre iyi yönetin

Meyve ve sebzelerin artan su talebi kritik dönemleri vardır. Çoğu bitki için, bir kez kurulduktan sonra, çiçeklenme veya meyve tutumu sürecinin (yumurtalığın çiçekten meyveye dönüşümü) başlangıcına kadar sulama süreleri ve miktarları azaltılabilir. Bu süre zarfında daha fazla su verilmelidir. Bu ilk meyve tutumu döneminden sonra su tekrar yavaş yavaş azaltılabilir. Bazı durumlarda, suyu azaltmak mahsulünüzün lezzetini iyileştirebilir (kuru yetiştirilmiş domatesleri düşünün).

10) Sebze bahçenizin boyutunu belirleyin

Üye sayısına bağlı olarak, ailenizi beslemek için gereken meyve ve sebze miktarını belirleyin. Geçen yıl mahsulü fazla üretip israf ettiyseniz, bu yıl bitki miktarını azaltın. Mahallenizde bir mahsul takası kurun, böylece herkes daha az büyür, ancak yine de yiyecek çok çeşitli sebze ve meyvelere sahip olur.

peki sen? Kuraklık zamanlarında önerileriniz nelerdir?