Mandalina tohumlarından mandalina ağacı nasıl yetiştirilir?

Mandalina ağaçları tohumdan kolayca büyür, ancak tohumla yetiştirilen bir ağacın meyve verecek kadar büyümesi ve olgunlaşması birkaç yıl alabilir, bu yüzden sabırlı olun! Mandalina ağaçlarının tüm türleri tohumdan gelmese de (yani, ana babanınkiyle aynı meyvelere sahiptirler), bazı çeşitler nispeten hızlı çoğalır. Mandalina dahil çoğu narenciye ağacı, hastalığa dayanıklı iki yıllık anaçlara aşılanır. Aşılı bitkiler satın alındıktan sonra iki yıl içinde meyve vermelidir.

Tutkuluysanız ve mandalina tohumlarından bir mandalina ağacı yetiştirmeye vaktiniz varsa, işte size verimli hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak adımlar.

1) Tohumu kaydedin

Tercihen büyük, sulu ve organik bir mandalinanın birkaç tohumunu saklayın. Tohumu nazikçe yıkayın, bir kağıt havlu üzerinde kurumasını bekleyin, ardından tohumu ekin veya saklayın. Taze tohumlar, eski tohumlardan daha canlı (yani büyüme olasılığı daha yüksektir). Tohumlar en iyi ilkbahar veya yaz başında filizlenir. Tohumların saklanması gerekiyorsa, hava geçirmez bir kapta etiketli bir zarf içinde saklayın.

2) tohum ekmek

Tohumu, saksı toprağı ile dolu bir kaba ekin (bahçe merkezlerinde torbalarda bulunur). Tohumlar, her saksıya bir tohum olacak şekilde küçük bir saksıya (10 cm) ekilebilir. Tohumu ekmeden önce karışımı nemlendirin, ardından tohumu karışımın yaklaşık 5 mm derinliğine yavaşça itin ve üzerini örtün. Ekimden sonra saksıları sulayın.

3) Sıcak tutun

Saksıları bir serada sıcak tutun veya mini bir sera oluşturmak için bir cam veya plastik levha ile kaplı bir köpük kutuya koyun. Kutuyu sıcak, iyi aydınlatılmış bir yerde saklayın, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

4) Ortamı nemli tutun

Karışımı tohum yetiştirmek ve kurumaması için püskürtün (toprak nemli olmalı, ancak ıslanmamalıdır). Filiz göründüğünde püskürtücü tipi bir ataşman kullanarak hafifçe sulayın. Çimlenme normalde yaklaşık yedi ila on gün sürer.

5) Büyümesine izin ver

Bitki yaklaşık 5 cm yüksekliğinde olduğunda, seyreltilmiş sıvı organik gübre ile sulayın. Gübre uygulamasını yılın en sıcak aylarında 14 günde bir tekrarlayın (kaptaki talimatlara uyunuz). Bu aşamada hava sıcaksa saksı korunaklı fakat güneşli bir yere taşınabilir. Açık havada, korunaklı bir serada olduğundan daha hızlı kuruyacağı için ek suya ihtiyaç duyacaktır.

6) Bitkinizi yırtıcılardan koruyun

Salyangozlar ve sümüklü böcekler fidelere saldırabilir. Küçük bitkileri koruyun ve yaprak bitleri ve tırtıllar da dahil olmak üzere diğer zararlılar için yaprakları kontrol edin. Orada olan her şeyi kaldırın.

7) Bitkiyi yeniden yerleştirin

Fide, iyi gelişmiş bir kök sistemi ile yaklaşık 10-15 cm boyunda olduğunda, taze saksı toprağı ile daha büyük bir kaba (15 cm çapında) yerleştirilmeye hazırdır. Bitki büyüdükçe ve kökleri her yeni saksıyı doldurmaya başladıkça daha büyük kaplarda saksı değiştirmeye devam edin.

8) Bahçede bitki

Yaklaşık iki yıllık bir büyümenin ardından fide, bahçede yaşayabilecek kadar dayanıklı bir çalı olmalıdır. Şüpheniz varsa, yaklaşık 30 cm veya daha fazla uzunluğa ulaşana kadar bir kapta büyütmeye devam edin.

9) Meyve üretimini bekleyin

Tohumla yetiştirilen mandalinaların çiçek açması ve meyve vermesi dört ila yedi yıl sürebilir. Dalları zayıf olan genç ağaçların çiçekleri ve küçük meyveleri kesilerek meyve vermesi engellenmelidir. Çiçeklenme ilkbaharda olur, meyveler yazın oluşur ve erken sonbaharda olgunlaşır.

Size kalmış !