Mart ayı ortasında hangi meyve ve sebzeler ekilecek?

bahçe pancarı mart ortası

Mart ayında ekmek! Bahar hızla yaklaşıyor, ancak Mart ortasında ekmeniz gereken tohumları düşünmek için henüz çok erken değil. Bu yüzden ne ekeceğinizi düşünmek ve tohumlarınızı sipariş etmek için henüz çok erken değil. Mart ekime başlamak için mükemmel bir zamandır çünkü güzel havalar o zaman gelmeye başlar.

Sebzeler, otlar ve meyveler çoğu insan için iyi çimlenir, ancak aşırı sıcaklıkların olduğu bir bölgedeyseniz, bölgeniz için dikim takvimlerine bakmanız gerekecektir. Bölgeniz için tahmini kontrol etmek için zaman ayırdığınızdan ve tam olarak neyle uğraştığınızı anladığınızdan emin olun.

Mart ortasında ekmeniz gereken meyve ve sebze tohumları

Sebze bahçesinde en iyi sonuçları elde etmek için her zaman bitkilerin her biri için tamamlayıcı dikim ve ürün rotasyonu kullanmanızı tavsiye ederim.

Ekim için kök sebze tohumları

Dürüst olalım, kök sebzeler yemek pişirmek için harikadır. Kök sebzeleri birçok farklı tarifte kullanabilirsiniz. Onları kendi bahçenize dikebilirseniz, çok tasarruf edersiniz. Mart ortasında ekilecek bu kök sebze tohumlarına göz atın.

pancar

Toprağınız Mart ortasına kadar hala 10°C’ye ulaşmadıysa, yine de beklemeniz gerekecek. Tohumlarınıza iç mekanda başlamayı ve daha sonra onları nakletmeyi düşünün. Çimlenmeye yardımcı olmak için, tohumlarınızı ekmeden önce birkaç saat suda bekletmenizi öneririz.

Havuçlar

Havuçlar doğrudan bahçeye ekilmelidir (içeride ekmeye çalışmayın). Son dondan yaklaşık 4 hafta önce onları ekmek en iyisidir.

soğan

Soğan tohumları, bitki setleri veya fideler ekebilirsiniz.
Soğanlar “kök” bir ürün olsa da, onlara bir yaprak ürünü gibi davranmanız önerilir.

Ekim için yapraklı sebze tohumları

Yeşil sebzelerle yapabileceğiniz çok şey var. Onları kendin ekmek sana çok fazla özgürlük ve tatmin verecek. Yapraklı yeşilliklerle yapabileceğiniz tüm harika salataları ve kızarmış patatesleri hayal edin.

Mart ortası sebze ıspanak

Ispanak

Daha çok serin hava sebzesi. Mart ayının başlarında ve ortasında ıspanak dikmek, yaz sıcağı çiçek açmadan önce bu lezzetli ikramı hasat etmek için size bolca zaman verecektir. Son dondan 4 ila 6 hafta önce ekin.

marul

Bahar marulunuzun bol ışık aldığından emin olun, ancak tüm gün değil, gün boyunca gölge varsa, o kadar çabuk cıvatalanmayacaktır.

Mart ortasında ekebileceğiniz diğer sebze tohumları

Ailenizi beslemeye yardımcı olacak ekebileceğiniz başka sebze tohumları da var. Bu diğer sebzeler de bahçeniz için aynı derecede önemlidir. Bu sebze listesi, bahçenize ekeceğiniz tohum çeşitleri konusunda ne kadar özgür olduğunuzu gösterir.

Brokoli

Genellikle bir sonbahar sebzesi olduğundan ve serin havayı sevdiğinden, yazdan önce iyi bir tomurcuk elde etmek için zamanınız olduğundan emin olmak için hızlı büyüyen bir çeşit ekin.

Lahana

Lahananızı son donunuzdan yaklaşık 7 hafta önce iç mekanda başlatın.

Salatalıklar

Alanınıza uygun bir çeşit (çalı veya asma) seçtiğinizden emin olun. Son dondan sonra bahçeye dikmek en iyisidir.

Bezelyeler

Son dondan sonra ekin. Bezelye çok ısındığında iyi sonuç vermez, bu nedenle daha sıcak bir iklime sahipseniz, bezelye için bekleyip sonbaharda yetiştirmek isteyebilirsiniz.

acı biber sebze bahçesi Mart ortası

Biber ve acı biber

Biberler sıcağı sever, ancak onları Mart ayında iç mekanda başlatabilir ve daha sonra sebze bahçenize nakledebilirsiniz.

yaz kabağı

Mart ayında iç mekanlarda başlayabileceğiniz ve daha sonra ekebileceğiniz başka bir sebze. Squash güneşi ve iyi drenajı sever.

Domates

Genel olarak, domateslerim Mart ortasında zaten 15 ila 20 cm yüksekliğindedir. Ancak daha soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, domateslerinizi içeride başlatmak ve son don geçtikten sonra dışarıda dikmek isteyeceksiniz.

Mart ayında ekebileceğiniz meyve tohumları

Kendi meyve tohumlarınızı ekebileceğinizi bilmek harika. Ürünlerinizi süpermarketten satın almak gerçekten pahalı olabilir. Bu tohumları kendi bahçenize ekebileceğinizi ve başarılı olabileceğinizi bilmek harika. Mart ayında ekebileceğiniz bu meyve tohumlarına göz atın.

kavun

Kavun yetiştirmeyi seviyorum çünkü en çok uzun sıcak yazları severim (Fransa’nın güneyinde olduğu gibi). Ancak yaz bahçenize hızlı bir başlangıç ​​yapmak için Mart ayında iç mekanlara tohumdan kavun ekmeye başlayabilirsiniz.

Ekebileceğiniz bitki tohumları

Son olarak, baharın olmazsa olmazı, birçok bitki sıcak ayları sever, onları iç mekanda yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Denenecek mutfak bitki tohumları:

  • Kekik
  • Kekik
  • Bazilika
  • Dereotu
  • Adaçayı

Bu, yaz boyunca hasat için bahar sebze bahçenize başlamanın harika bir yoludur.
Peki sen ? Mart ayı ortasında dış mekanda ve iç mekanda hangi fidelere başlıyorsunuz?