Ocak ayında hangi meyve ve sebzeler ekilecek?

sebze bahçesi tesisi

Siz de benim gibiyseniz, Ocak ayı geldiğinde sadece daha güneşli günleri dört gözle beklemekten yorulacak ve bahçenize çıkıp bir şeyler dikmek isteyeceksiniz.

Bitkileri hayata döndürme sürecini gerçekten çok seviyorum, her kış mevsimin yeni tarlalarını elde etmek için tohumlarımızı çimlendirdiğimiz anı dört gözle bekliyoruz. Yani, benim gibi, kaşınan bir yeşil baş parmağınız varsa, işte Ocak ayında yetiştirebileceğiniz bazı bitkiler.

Açlığımı gidermek için, hangi bitkilerin Ocak ayında ekilmeye tahammül edeceğini ve gelişmeye devam edeceğini araştırdım. Bu ay dikmek istiyorsanız, Ocak ayında ne ekeceğinize dair bazı öneriler.

Ocak ayında ekilecek meyve ve sebzeler:

Pencere üzerinde aromatik otlar

Güneşli bir pencere pervazınız varsa, tüm kış boyunca iç mekanlarda bitki yetiştirebilirsiniz. Mutfağınızda düzenli olarak kullandığınız çeşitleri seçin, paradan tasarruf edin. Daha eksiksiz bilgi ve tavsiye için, kışın pencere kenarında yetişecek aromatik bitkilerin listesine bakın.

mizuna potager

kış salataları

Salatalar, doyurucu Noel tatili yemeklerinin mükemmel ve sağlıklı karşılığıdır. Yılın bu zamanında açık havada hasat yapmak için soğuğa dayanıklı marul çeşitlerini seçmeniz ve onları korunaklı bir yere koymaya çalışmanız gerekecektir. Kuzu marulu, roka, su teresi ve mizuna denemek için iyi kış salatası çeşitleridir.

Bir kış marulu çeşidi elde etmenin en kolay yolu, bahçe merkezinden veya bir çevrimiçi tohum tedarikçisinden bir paket karışık tohum satın almaktır. Kesildikten sonra yeniden büyüyecekleri ve size bitki başına daha fazla hasat verecekleri için ‘kesilecek’ etiketli çeşitleri tespit etmeye çalışın. Bitkilerin çiçek açmasını durdurmak ve tohumları üretmesine izin vermek yerine lezzetli yeni yapraklar üretmelerini sağlamak için yaprakları düzenli olarak toplamaya devam edin.

Yıl sonu kutlamaları sırasında çocukları da dahil etmek ilginçtir, onları meşgul eder ve kendi yetiştirdiğimiz doğal ürünlerin tadını çıkarmak için asla erken değildir.

Ahududu ve böğürtlen

Güller gibi, ahududu kamışları ve böğürtlenler de Kasım’dan Mart’a kadar her zaman çıplak köklü bitkiler olarak ekilebilir. Ahududu ile yaz meyvesi ve sonbahar meyvesi çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Bol miktarda alanınız varsa, bir sıra bitki iyi çalışır, ancak bunları kaplarda da yetiştirebilirsiniz. Bitkiler için destek sağlamanız gerekeceğini unutmayın. Bu genellikle bitki sıraları için bir direk ve zincir bağlantı çitidir ve kaplarda yetiştirdiğiniz bitkiler için tek bir direktir.

ravent zorlaması

Ravent zorlaması

Bu kesinlikle ekim değil ama yine de yetiştirmeyi içeriyor, bu yüzden bu makalede bunu karşılayabileceğimizi düşünüyorum! Zaten ravent bitkileriniz varsa, sapları bu ay normalden daha erken filizlenmeye “zorlayabilirsiniz”.

Raventi zorlamak için, tacı (yerin üstündeki iplikçik) bir saman tabakasıyla örtmeniz ve ardından hepsinin üzerine büyük bir kap koymanız gerekir. Amaç, gövdeleri büyümeye zorlayan ışığı engellemektir. İş için özel olarak yapılmış pişmiş toprak kaplar satın alabilirsiniz, ancak büyük bir kova da gayet iyi iş görecektir.

Çıplak köklü meyve ağaçları

Kış, çıplak köklü meyve ağaçlarını dikmek için iyi bir zamandır, çünkü bu zamanlar uykudadır. Artık saksıda yetiştirilen meyve ağaçlarını da dikebilirsiniz.

Bezelye

Ocak ayında dikilecek çiçekler

Tatlı bezelye filizlenene kadar içeride tohum tepsilerinde tutabiliyorsanız, şimdi ekim için idealdir. Bu gerçekleştiğinde onları donmayan bir seraya veya soğuk çerçeveye taşıyın. Bezelyeleri şimdi eker ve daha sonra ekerseniz, ilkbahara kadar bekleteceğinizden daha büyük bitkiler elde edersiniz. Tohumlar oldukça büyük olduğundan ve bu nedenle tutması kolay olduğundan, küçük çocukların elleri için de mükemmeldirler.

Hercai menekşe, viyola, siklamen, sarmaşık ve funda, renkli bir kış görüntüsü oluşturmak için harika seçeneklerdir. Ayrıca kapları doldurmak ve yeşillik, doku ve yükseklik sağlamak için yaprak dökmeyen otları kullanmayı düşünün.

Bahçenize gül eklemek istiyorsanız, çıplak köklü bitkiler bunu yapmanın uygun maliyetli bir yoludur.
Çıplak kök gülleri Kasım’dan Mart’a kadar uyku aşamasındayken ekebilirsiniz. Başlamadan önce, ekeceğiniz alana gübre gibi bol miktarda organik madde ekleyin. Deliğiniz bir maça derinliğinde ve köklerin iki katı genişliğinde olmalıdır. Sapın tabanı zemin seviyesinin hemen altında olmalıdır. Pozisyondan memnun olduğunuzda, deliği toprakla doldurun ve bitkiyi iyice sıkın.