Ocak ve Şubat aylarında ekilecek 8 aromatik bitki

Kış ortasına doğru birçok bahçıvan “kaşıntıya” başlar. Genellikle posta kutumuzu açıp o ilk tohum kataloğunu bulduğumuz zaman başlar. Battaniyenin üzerinde tombul, muhteşem sebzeler var ve bize daha sıcak günlerin hemen köşede olduğunu hatırlatıyor. Daha sonra bu yılın bahçesini hayal etmeye başlarız ve çoğumuz planlamaya başlamak için bir kağıt destesi alırız. Ve kışın ortasından sonuna kadar, genellikle yaşam alanınızın bir bölümünü kaplayan tohum tepsileri ve yetiştirme lambaları vardır. Ancak bitkiler için yetiştirme ışıklarının altında birkaç yuva ayırmayı unutmayın.

Pek çok tohum, çok soğuksa filizlenmeyecektir, yine, tohumları içeride çimlendirmeye başlamanın en iyi nedenlerinden biri budur. Bir tohum başlatıcı ısı matı kullanarak daha da yüksek çimlenme oranları elde edebilirsiniz. Bu paspaslar doğrudan tohum tepsilerinin altına oturur ve toprağa yumuşak, tutarlı ısı sağlar.

Ayrıca ışığı da göz önünde bulundurun, fideler, özellikle bitkiler, çok uzun sürmeden güçlü büyümek için parlak ışığa ihtiyaç duyarlar. Tohumlarınızı çimlendirirken güneye veya batıya bakan parlak bir pencere yeterli olacaktır. Bununla birlikte, tohumlarınız filizlendiğinde, yetiştirme lambalarıyla takviye etmek isteyeceksiniz.

Bitkilerinizi yetiştirmek için harcadığınız tüm sıkı çalışmalardan sonra, onları dışarıya nakletmeden önce onları sertleştirmek için zaman ayırmayı unutmayın. Fideleri sertleştirmek, havanın daha güzel olduğu bir zamanda onları birkaç saatliğine dışarı çıkarmayı içerir. Kısa bir süre ile başlayın, örneğin yarım saat ve yavaş yavaş daha fazla zaman ekleyin. Hassas fideleri sertleştirirken rüzgardan, doğrudan güneşten veya yağmurdan korumayı unutmayın. Fideleri geniş alanlar için hazırlamak sadece bir hafta sürekli sertleşme alır.

İşte burada, Ocak ve Şubat aylarında ekilecek 8 aromatik bitkiyi aşağıda bulabilirsiniz:

1) kekik

Bu mutfak favorisi, herhangi bir bitki bahçesinde bir yeri hak edecek kadar çok yemeğe harika, farklı bir lezzet katıyor. Kekik nispeten yavaş büyüdüğü için, iç mekanlarda erken başlamak, bahar büyüme mevsiminizin başlangıcında hazırda uygun büyüklükte bir bitkiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Ve birçok bitki gibi, tohumlar da oldukça küçüktür, bu nedenle onları kontrollü bir ortamda (rüzgarlı veya yağmurlu değil) başlatmak daha iyi çimlenme oranları anlamına gelir. Kekik tohumlarının çimlenmesi için 15-21°C civarında sabit bir sıcaklık gerekir. Çimlenme süreleri, çeşide bağlı olarak bir haftadan on iki haftaya kadar büyük ölçüde değişir ve kekik erken başlangıç ​​için ideal bir adaydır. Sabırlı olmayı unutmayın.

2) Adaçayı

Adaçayı filizlenmesi uzun zaman aldığından, bir başlangıç ​​için bir adaydır. Ancak topraktan çıkan bu minik yeşil sürgünleri gördüğünüzde sabrınız meyvesini verecek. Adaçayı çimlenmek için ışığa ihtiyaç duyar, bu nedenle en iyi seçeneğiniz onu toprağa ekmek ve üzerini örtmemektir. Ayrıca tohumları ekmeden önce yaklaşık on iki saat suda bekletebilirsiniz. Islatma, çimlenme sürelerini iyileştirir ve genellikle size daha iyi çimlenme oranları da verebilir. Yeterli ve tutarlı nem sağlamanın en iyi yolu bu olduğundan, tohumların filizlenmesini beklerken tohum tepsilerinizi plastik sargıyla kaplamayı düşünün. Adaçayınız filizlendiğinde, plastik sargıyı çıkarabilir ve fideleri büyüdükçe buğulayabilirsiniz.

3) fesleğen

Çekirdekten fesleğen yetiştirmemin temel nedeni, asla çok fazla yemeyecek olmanızdır. Kendiniz yetiştirebileceğiniz zaman 3 veya 4 fidanlık bitkisine para harcamayı unutun. Fesleğen çabuk çimlenir, ancak 21°C civarında ılık, nemli toprak sağlamanız gerekir. Yaklaşık bir hafta içinde filizleri göreceksiniz. Biraz daha uzun sürerse panik yapmayın. Fesleğeniniz filizlendiğinde, ona bol miktarda parlak ışık sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey. Büyüme ışıkları fesleğen ile gerçekten yardımcı olur. Fesleğen düzgün yetiştirilmezse büyümesi özellikle uzun zaman alabilir. Ve büyüdüğünde, fesleğenin güzel görünmesini sağlamak için nasıl budanacağını bilmek önemlidir.

4) Maydanoz

Bu listedeki birçok bitki gibi, maydanoz da filizlenmesi üç hafta kadar sürebileceğinden erken başlamak için harika bir bitkidir. Tohumları, ekimden önce 8 ila 12 saat suda bekleterek destekleyebilirsiniz. Maydanoz tohumlarınıza güzel, nemli bir ortam verin, iyi filizlenmeleri gerekir. Çoğu insan bunu yapmayı düşünmese de, maydanozunuzun bir kısmını tohuma bırakmak, tohumları gelecek yılın maydanozu için saklamanın harika bir yoludur.

5) Kekik

Kekik, erken başlayan bir başka popüler mutfak bitkisidir. Tohumların filizlenmesi için ışığa ihtiyacı vardır, bu yüzden onları nemli tohum başlangıç ​​karışımınızın üzerine yerleştirmeniz yeterlidir. İyice püskürtün, ardından kabı plastik sargıyla örtün. Kekik tohumlarınızı 18-24°C civarında sıcak tutun ve birkaç hafta içinde saksı karışımından çıktıklarını göreceksiniz. Kekik filizlendiğinde, plastik sargıyı çıkarabilirsiniz.

6) Nane

Nane, nane veya başka bir gerçek nane türü yetiştirmek istiyorsanız, sezona hızlı başlamak için iç mekanda başlatabilirsiniz. Nane çimlenmek için ışığa ihtiyaç duyar, bu nedenle tohumu örtmeyin. Bununla birlikte, nemi korumak için kabı plastik sargı ile kaplayabilirsiniz. Nanenin filizlenmesi birkaç hafta sürebileceğinden sabırlı olun. Ve çoğu gibi, ona 18-21°C civarında bir sıcaklık vermeniz gerekecek.

7) Limon balsamı

Limon balsamı 2-3 hafta civarında filizlenmesi zaman alan bir başka tohumdur ve başta da belirttiğim gibi erken başlamak diğer fidelere yer bırakır. Çimlenmeyi sağlamak için sıcaklığı 18-24°C arasında tutmak isteyeceksiniz ve limon balsamının çimlenmesi için ışık gerektiğinden tohumu örtmeniz gerekmez. Tabii ki, limon melisasını iç mekanda kullanmaya başlarsanız, bir daha asla yapmak zorunda kalmayabilirsiniz çünkü bu, bahçeye ektiğinizde kendini yeniden tohumlayan harika bir aromatik bitkidir.

8) frenk soğanı

Bu baharatlı bitki, özleyemeyeceğiniz tohumlardan ve bitkilerden yetiştirmek çok kolay! Frenk soğanı çimlenmek için karanlıkta tutulmalı, ışığı engellemek için tohumları bir parça gazete veya kraft kağıdı ile örtün. 21°C civarındaki sıcaklıkları severler ve çimlenmeleri iki hafta kadar sürebilir. Küçük frenk soğanlarınız filizlendiğinde, gazeteyi çıkarın ve onlara bol miktarda parlak ışık verin. Kırılgan görünümlerine rağmen oldukça sağlamlar ve onları nakletmek bir esinti. Her bir kap veya tohum hücresinden tüm kütleyi çıkarın ve tüm kök topunu bahçenize nakledin. En iyi yanı, ne yapacağınızı bildiğinizden daha fazla chive bitkisi elde ederseniz, onları kesip hemen kullanabilirsiniz.

peki sen? Kış ortasında hangi aromatik bitkileri yetiştiriyorsunuz?