Organik ve ekolojik bir sebze bahçesine sahip olmak için 9 ipucu

potager oldu

Bahçeniz için basit ve kolay organik sebze bahçesi ipuçları mı arıyorsunuz? Bahçıvanlık çevre dostu bir hobi olsa da, sürdürülebilir uygulamaları benimseyerek bahçe işlerinizi daha da çevre dostu hale getirebilirsiniz. Organik bir sebze bahçesi yetiştirmek, yalnızca yüksek kaliteli hasatın tadını çıkarmanın harika bir yolu değil, aynı zamanda aileniz için sağlıklı meyve ve sebzeler de sağlarsınız. Son olarak, her yıl bakkaliye alışverişinde size yüzlerce dolar kazandıracak.

Tabii ki, organik bir çiftliğin bakımı, normal sebze bahçenizden daha fazla bakım gerektirecektir. Zararlıları savuşturmak için böcek ilaçları ve herbisitler gibi kimyasallar veya daha fazla verim elde etmek için GDO’lar kullanmayacağınız için, mahsullerinizi sağlıklı ve hastalıksız tutmak için daha çok çalışmanız gerekir. Endişelenmeyin, organik sebze bahçeciliği ipuçlarımızı deneyin ve kazanacaksınız!

1- Ekinlerinizin sağlığı toprağın kalitesine bağlıdır.

Ekinlerinizin sağlığı her şeyden önce toprağın kalitesine bağlıdır. Organik bir bahçe inşa ederken ilk adımın toprak ıslahı olmasının nedeni budur. Bahçenize yüksek kaliteli, besin bakımından zengin toprakla başlamanız gerekecek. Toprak kaliteniz ideal değilse, toprağınızın kalitesini artırmak için kompost ve diğer organik katkı maddelerini kullanın.

Yerel bahçe dükkanınızdan doğal, çevre dostu gübre satın alabilir veya mutfak artıklarını, istenmeyen yeşil atıkları vb. kullanarak kendiniz yapabilirsiniz. Toprak parçacıklarını da gevşetmek için toprağı nazikçe işlemek istiyorsunuz. İyi toprak tutarlılığı, iyi hava sirkülasyonu ve iyi drenaj sağlar. Bütün bunlar mahsuller için faydalı olacaktır.

2 – Kendi kompostunuzu yapın

Yukarıda bahsedildiği gibi, mutfak artıklarını, organik bahçe artıklarını ve diğer yeşil atıkları kullanarak kendi kompostunuzu yapabilirsiniz. Kendi kompostunuzu yapmak sadece çevre dostu değil, aynı zamanda doğal gübre satın almaktan daha ucuzdur.

Kompostlama kolaydır ve her şey bir kompost kutusu veya bahçe çukuru ile başlar. Bir kompost çukuru kazabilir veya kompost yapmak için eski bir çöp kutusunu geri dönüştürebilirsiniz. Sıcak veya soğuk kompost yapmayı seçebilirsiniz. Sıcak kompostlama, ayrışmayı işleyen yararlı mikroorganizmaları beslemek için sıcak, hızlı kompost gerektirir. Kompost yaklaşık bir ay içinde hazır olmalıdır. Öte yandan, soğuk kompostlama, bahçe ve mutfak atıklarının toplanmasını ve ardından bunları bir çöp kutusuna veya çukura katmanlar halinde yığmayı içerir. Bahçe atıkları birkaç aydan bir yıla kadar ayrışır.

3- Organik malç

Bir bahçe inşa etmek söz konusu olduğunda, en sevdiğimiz organik sebze bahçeciliği ipuçlarından biri. organik bahçe Her türlü toprağı doğal unsurlardan korumaktır. Hava koşullarına maruz kaldığında, toprak nemi kaybederek bir araya toplanma eğilimindedir. Malçlama, ekinleri dondurucu soğuğa karşı yalıtırken topraktaki nemin buharlaşmasını önleyebilir. Organik malçlama işlemi, bitkilerin etrafına bir organik madde tabakası eklenmesini içerir.

Bu çevre dostu yöntem, bahçe işlerinizi de hafifletebilir. Malç yabani ot gelişimini engellediği için yabani otları her gün temizlemeniz gerekmez. Ayrıca, toprak daha fazla nem tutabileceğinden, bitkilerinizi sık sık sulamanıza gerek yoktur. Son olarak, sebze bahçenize bir kat malç eklemek çok daha temiz bir manzara yaratır.

4- Çevre dostu ürün kullanımı

Zararlıları sebze bahçenizden ne kadar uzak tutmaya çalışırsanız çalışın, yıkıcı yaratıklar bir şekilde ürünlerinize girmenin yolunu bulacaktır. Neyse ki, herhangi bir kimyasal kullanmadan bahçedeki haşereleri yok etmenin birçok yolu var. İşte favori seçimlerimizden bazıları.

Ancak kendi haşere kontrol karışımlarınızı püskürtmeye başlamadan önce, bahçenizde hangi küçük böceklerin ziyafet çektiğini bilmeniz gerekir. Bu şekilde, istilayı nasıl kontrol altına alacağınızı tam olarak bilecek ve daha fazla ürün israf etmekten kaçınacaksınız. Ürününüzü kemiren haşereler ne olursa olsun, neem yağı, yumurta kabukları, narenciye yağları, diyatomlu toprak, tuz spreyi vb. gibi güvenli, doğal haşere kontrol ürünleri kullanın.

5- Doğru şekilde gübreleyin

İyi bir toprak inşa etmenin aylar hatta yıllar sürdüğünü biliyor muydunuz? Toprağı doğal gübrelerle değiştirmek, bitki büyümesini teşvik etmenin ve daha iyi bir verim elde etmenin harika bir yoludur. Organik ürünlere geçeceğiniz için otçul hayvanlardan (tavuk, tavşan, koyun vb.) iyi çürümüş gübreler, önceden paketlenmiş organik gübreler veya ev yapımı organik gübreler gibi doğal gübreler kullanmalısınız. Kompost veya doğal gübreler için yerel fidanlığınızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ancak gübreleme her zaman gerekli değildir. Halihazırda zengin toprağa sahip olan şanslı birkaç kişiden biriyseniz, iyi toprak inşa etmeye gerek yoktur. Toprak çok zenginleşirse, bitkiler yalnızca daha fazla haşere çekecek olan aşırı yumuşak büyümeler geliştirebilir.

organik sebze bahçesi

6- Küçük bir organik sebze bahçesi ile başlayın

Bahçecilikte yeniyseniz veya bu sizin ilk deneyiminizse organik bahçecilik, önce küçükten başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Bunu ilk kez yaparken, ekinlerinizi olabildiğince sağlıklı bir şekilde büyütmenin yollarını bulmak için çok sayıda deneme yanılma bekleyebilirsiniz. Aşırı iddialı bir organik sebze bahçesi projesi, sizden daha fazla bağlılık gerektirebilir ve sonunda pes etmeniz için iyi bir şans vardır.

10 m²’lik bir bahçe acemi bahçıvanlar için iyi bir başlangıçtır. Böyle bir alanda çok çeşitli ürünler yetiştirebilirsiniz. Sebze bahçesi alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için ekinleri sık sık ekebilir ve istediğiniz sonuçları aldıktan sonra bahçenizi genişletmeye başlayabilirsiniz.

7- Organik sebze bahçenize tohumlardan mı yoksa bitkilerden mi başlayın?

Tohumdan bir bahçeye başlamak uzun bir süreçtir ama çabaya değer. Masaya koyduğunuz tüm ürünleri eski moda bir şekilde büyüttüğünüzü bilmek daha ödüllendirici! Tohum satın alıyorsanız, saygın satıcılardan sertifikalı organik tohumlar satın alın.

Tohumdan başlamak neredeyse imkansızsa, bahçeniz için her zaman organik fidan satın alabilirsiniz. Yine, böcek ilacı veya kimyasal madde kullanmadan bitki yetiştiren saygın satıcılardan satın alın. Çeşitli sertifikalı organik bitkiler sunan fidanlıklar var. Ayrıca yerel çiftçi pazarından da fidan satın alabilirsiniz.

8 – Organik sebze bahçeniz için yardımcı bitkiler kullanın

Belirli bitki türlerini bir araya getirmek haşereleri caydırabilir, hastalıkların yayılmasını en aza indirebilir ve hatta bazı sebzelerin lezzetini artırabilir! Gerçek şu ki, bazı bitki kombinasyonları doğada o kadar iyi çalışıyor ki, onları birlikte dikmek organik bahçenizin kalitesini anında artıracaktır.

Örneğin, fesleğen ve domatesi birlikte dikmek, domates boynuzlu kurtlarını uzak tutmaya yardımcı olur. Biberiye ve lahana dikmek, sebze bahçenizi mahvedebilecek güveleri caydırır. Frenk soğanı ve havuç da çok iyi gider. Bu kombinasyon, havuç lezzetini geliştirirken yaprak bitlerini uzaklaştırır.

9 – Büyüme mevsimini doğal olarak uzatın

Yükseltilmiş yataklara yatırım yapmak, büyüme mevsimini uzatmanın ve sezon boyunca maksimum verim elde etmenin en etkili yollarından biridir. Yükseltilmiş yataklarda mahsul yetiştirmek, toprağın kalitesi üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Yükseltilmiş yataklardaki toprak, ilkbaharda daha erken ısınma eğilimindedir ve bitkilerinize daha fazla meyve vermesi için bolca zaman verir.

Daha da iyisi, yükseltilmiş yataklar, hasadı kolaylaştırırken ve sırt ağrısından kaçınırken bahçe yüklerinizi hafifletebilir. Geri dönüştürülmüş ahşap kullanarak kendi yükseltilmiş yataklarınızı yapabilir veya saygın satıcılardan yükseltilmiş yataklar satın alabilirsiniz. Mağazadan satın alınan yükseltilmiş yatakların aynı şekilde oluşturulmadığını, bazılarının kimyasal olarak işlendiğini unutmayın. Organik bir bahçe kuruyorsanız, hiçbir şekilde kimyasal işlem görmemiş yükseltilmiş yataklar satın almalısınız!

Bu organik sebze yetiştirme ipuçlarını faydalı buldunuz mu? Organik bir sebze bahçesi dikmek, meyve ve sebzelerinizden daha fazla tasarruf ederken yüksek kaliteli ürünlerin tadını çıkarmanın harika bir yoludur.