Sebze bahçenizi nasıl malçlayabilirsiniz: 4 çeşit organik malç

Malç, yabani otları önlemek ve toprağı daha iyi yönetmek için sebze arsanıza koyduğunuz bir malzemedir. En iyi mahsulünüze bağlı olan birkaç malç türü vardır. Malç, çiçek tarhlarınızı sağlıklı tutmak için harika bir araçtır.

malç nedir?

Malç, bahçe toprağınızın üzerine yerleştirdiğiniz bir malzeme tabakasıdır. Organik malçlar, bahçecilikte kullanılan en yaygın malç türleridir. Bunlara talaş, ağaç kabuğu malç, çim kupürleri, çam iğneleri, yapraklar, turba yosunu ve hatta talaş dahildir. İnorganik malçlar arasında plastik malç, sentetik kauçuk malç, çakıl ve çakıllar bulunur.

Malç faydaları nelerdir?

Malç, bahçenize birçok yönden fayda sağlar:

– Yabancı otları önler. Bahçenizdeki toprağı malçla kapladığınızda yabani otlar çimlenmekte zorlanırlar.
– Toprağın sıcaklığını ve nemini korur. Malç, toprak sıcaklığını düzenler ve nemin korunmasına yardımcı olur.
– Toprağın yapısını iyileştirir. Solucanlar ve diğer faydalı toprak canlıları, malç gibi organik maddeleri severler, parçalandıkça malç, tıpkı kompost gibi toprak besin zinciri için yakıt olur. Bu, üst ve alt katmanların toprak yapısını iyileştirir.

4 yaygın malç türü.

Bahçıvanlar, aralarından seçim yapabilecekleri çok çeşitli popüler malç malzemelerine sahiptir:

– Çam Kabuğu: Çam kabuğu malç yabancı otların büyümesini engeller. Rendelenmiş veya kabuk parçaları halinde. Çam yumuşak bir ağaç olduğu için şiddetli yağmurların hüküm sürdüğünü unutmayın.
– Sertağaç Malç: Sertağaç malç, çam kabuğu malçından daha uzun süre yerinde kalır ve özellikle yabani otları bastırmada etkilidir. Bu tür malç, sert ağaç kabuğundan veya kıyılmış hamurdan yapılabilir.
– Çim kırpıntıları: Çim kırpıntıları, çim biçmenin bir yan ürünüdür. Çim biçme makineniz otları bir torbada topluyorsa bu otları bahçede bir malç tabakası olarak uygulayabilirsiniz. Sebze bahçenize herbisit uygulanmış çimen koymadığınızdan emin olun.
– Saman: Büyüme mevsiminin başında genç sebzeleri korumak için hafif saman kullanabilirsiniz. Saman, çalılar ve ağaçlar için en iyi malç değildir çünkü yavaş bozulur. Genellikle yabani ot olarak filizlenen tohumlar içerdiğinden, saman için saman kullanmaktan kaçının.

Bahçenizde malç nasıl kullanılır?

Bahçe merkezleri birçok türde organik ve inorganik malç sunar. Kullandığınız malç türünü her bir ürünle eşleştirmek önemlidir.

Doğru malç türünü seçin.

Talaşlar meyve ağaçları, çalılar, çok yıllık çiçek tarhları ve diğer büyük, uzun ömürlü bitkiler için idealdir. Hassas sebzeler, saman ve yaprak gibi daha hafif malçları tercih eder. Asit seven bitkiler, çam iğnesi malç (veya çam samanı) ile iyi büyür, ancak alkali olan çakıl ve çakıllardan hoşlanmazlar.
Dikimden hemen sonra bahçenizi malçlayın. Ekimden hemen sonra malçlamak en iyisidir, özellikle bitki tohumlarının filizlendiği ancak ot tohumlarının hala uykuda olduğu erken ilkbaharda. En iyi bahçe malçında bile, ayıklama rutininizin bir parçası olacaktır.

Açıklama : Termitler içerebilecek düşük kaliteli talaşlara dikkat edin. Her iki durumda da, termitlerin evinize girmesini önlemek için malçı kulübenizin/evinizin temelinden en az 20 cm uzakta tuttuğunuzdan emin olun.

İnce bir malç tabakası kullanın.

Tam etki için sadece ince bir malç tabakasına ihtiyacınız var. Yeni bitkiler düzenli hava ve su sirkülasyonuna ihtiyaç duyar ve aşırı malçlanmış bir alan bunu önleyebilir. 5 cm malç genellikle işe yarar. Kümeler fark ederseniz, ekim alanınız boyunca eşit olmaları için etraflarına malç yayın.

Mutlu malçlama!