Sebze bahçenizi Şubat ve Mart aylarında hazırlamak için ipuçları

Bu sezonun (şimdiye kadar) oldukça ılıman kışıyla birlikte, bahçıvanlar giderek daha fazla yaklaşan büyüme mevsimine odaklanıyor. Aslında, toprağı sürmeye ve sebze dikme işlerine devam etmeye bile cazip gelebilirler. Son donma tarihine kadar beklemek daha güvenli bir hareket olsa da, bahçıvanlar sebze bahçenizi Şubat ve Mart aylarında hazırlamak için bu ipuçlarıyla önemli adımlar atabilir.

Sebze bahçesinde Şubat ayı:

Şubat öngörülemeyen bir ay olabilir, bir hafta içinde yağmur, kar, rüzgar ve şiddetli donlarla karşılaşabiliriz. Bunun nedeni, sıcaklıkların çılgınca dalgalanabilmesi ve ağır hizmet korumanız ve süper dayanıklı bitkileriniz yoksa bahçeciliği yüksek riskli bir çaba haline getirmesidir. Bununla birlikte, önümüzdeki sezon için bahçeyi hazırlamaya başlamak için Şubat ayı harika bir zaman olabilir.

Mevcut bitkilerinizi düzenleyin:

Çoğu bahçe bitkisi kış için uykuda (yapraksız) iken, ilkbaharda büyümeye başladığında bitkiyi boğabilecek yabani otları kesin.

Kompost yığınınızı hayata döndürün:

Ay sonundan önce kompost malzemelerinizi kuvvetlice karıştırın (veya çevirin). Herhangi bir zamanda yaprak çöpünden yeni bir parti başlatın. Şimdi enerji harcıyor olsanız da, büyüme mevsiminin başlarında zengin siyah kompost elde etme olasılığınız daha yüksek olacak.

Sebze bahçesi ana planınızı geliştirin:

Bahçe alanınızdan en iyi sonucu almak için bu sezon hangi sebzeleri yetiştireceğinize karar verin. Her çeşidin aralığını ve büyüme ihtiyaçlarını belirleyin ve uygun olan yerlerde tamamlayıcı dikim tekniklerini kullanın.

Bir sonbahar bahçesi ve/veya örtü bitkisi ekiyorsanız, bu sebzeleri ve/veya tahılları o sezonun ana planına dahil edin. İşiniz bittiğinde, gerekli kaynakları (toprak, katkı maddeleri, çitler vb.) maliyetleriyle birlikte listeleyin. Önceden plan yaparsanız, yerel bahçe merkezinizde ani bitki ve toprak satın alma olasılığınız azalır.

Serin mevsim sebze tohumlarınızı içeride başlatın:

Brokoli, marul ve lahana gibi soğuk mevsim sebzelerinin tohumlarını ekin. Önerilen tohum başlatma prosedürlerini izleyin ve bitki büyümesini teşvik etmek için bol miktarda yapay ışık sağlayın.

Küçük bitkiler ortaya çıktıktan sonra, ışıkları fidelerin tepesine yakın tutun. Büyüdükçe, ışıkları buna göre artırın. Veya tohumlarınızı büyük, güneşli bir pencerenin önüne ekin. Bu serin hava sebzelerini Mart ortasına nakletmeyi planlayın.

Sebze bahçesinde Mart ayı:

İster inanın ister inanmayın, Mart ayındaki hava Şubat ayına göre daha da istikrarsız olabilir. Bu ay bahar gelmesine rağmen, kar ve/veya don da ortaya çıkabilir ve genellikle erken çiçek açan bitkilere ve ağaçlara zarar verebilir. Mart ayının çılgın havasında bile, bahçe toprağının düzenlenmesi ve hatta serin mevsim sebzeleri yetiştirmek için iyi bir zaman.

Bahçe yatağınızın hazırlıklarını tamamlayın:

Toprak elinizde ufalanacak kadar kuruduğunda, bahçeyi derine kadar ve en sevdiğiniz değişiklikleri ekleyin. Bu emek yoğun işlemi killi toprak ıslakken denemeyin, çünkü sıkı çalışmanız yalnızca gereksiz sert keseklerle sonuçlanacaktır.

Serin mevsim fidelerinizi nakledin: Gerektiğinde dikim derinliği ve aralık yönergelerini izleyerek gelişen serin mevsim fidelerinizi bahçenin etrafında hareket ettirin. Yabani ot büyümesini engellemek için, sıralarınızı saman, kıyılmış yapraklar veya çim kupürleri ile malçlamayı düşünün. Yabani otların büyümesini zorlaştırmanın yanı sıra, bu doğal malçlar, parçalandıkça toprağa faydalı besinler ekler.

Doğrudan tohumlama yoluyla soğuğa dayanıklı sebzeler ekin:

Diğerlerinin yanı sıra marul, ıspanak, şalgam, turp, pancar, pazı ve soğan setleri gibi dayanıklı sebzeleri doğrudan tohumlayarak dış mekan fidelerinize başlayın.

Biber, domates ve patlıcan tohumlarınızı iç mekanda ekin:

Sıcak havalarda sebze tohumlarının fidelerini iç mekanda başlatın ve onlara büyümeyi teşvik etmek için bol miktarda ışık verin. Bu hassas fidelerin don tehlikesi geçene veya emekleriniz boşa gidene kadar içeride kalması gerekir.

Birkaç temel dikim yönergesini izleyerek ve hava durumuna çok dikkat ederek, sebze bahçenize sağ ayakla başlayacaksınız. Daha da iyisi, Nisan ve Mayıs aylarında daha iyi sonuçlar için zemin hazırlayacaksınız.

Sebze bahçenizi hazırlamak için ipuçlarımızı beğeneceğinizi umuyoruz, ipuçlarınızı yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.