Sebze tarlanızda tere yetiştirmek için ipuçları

Bu yıl sebze bahçesine dikmek için biraz farklı bir şey mi arıyorsunuz?

Su teresi, üç ana su teresini kapsayan evrensel bir isimdir: su teresi (Nasturtium officinale), bahçe teresi (Lepidium sativum) ve yer veya bahçe teresi (Barbarea verna).

Bu makale bahçe teresi veya yer teresi bitkileri hakkındadır.

Peki karaçalı nedir? Ve büyüyen su teresi hakkında başka hangi yararlı bilgileri bulabiliriz?

Yer veya yer tere bitkileri için birçok isim vardır. Bunlar arasında ilkbahar barbarı, bahar barbarı, erken barbar, yer veya bahçe tereleri bulunur.

Bazı bölgelerde, tere genellikle bir bitki olarak yetişir. Tat ve büyüme şekli benzer olsa da, yer teresi yetiştirmek su teresinden çok daha kolaydır. Bitkiler, küçük ve biraz kare şeklinde, yaprak kenarları hafif bir tırtıklı, yenebilir, keskin tadı olan yaprakları için yetiştirilir. Görünüşü ve tadı su teresine çok benzer, ancak daha biberli bir tada sahip olan yer teresi, salatalarda veya bitki karışımlarında kullanılır. Lahana gibi diğer yeşil sebzeler gibi çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Bitkinin tüm kısımları yenilebilir ve vitamin, demir ve kalsiyum açısından zengindir.

Tohumlardan su teresi nasıl yapılır:

Adı hakkında çok fazla kafa karışıklığı olmasına rağmen, kara teresi yetiştirmek çok kolaydır. Tohum satın alırken, bitkiye botanik adı olan Barbarea verna ile atıfta bulunmak en iyisidir.

Yer teresi serin, nemli toprakta ve kısmi gölgede büyür.
Hardal ailesinin bu üyesi, sıcak havalarda çok çabuk çiçek açar.
Bu nedenle yer teresi ilkbahar ve sonbaharda yetiştirilir ve hafif donlara karşı dayanıklıdır.

İhale genç yaprakların sürekli tedarikini sağlamak için, ardışık ekimler yapmak en iyisidir.

Dayanıklı olduğu için, kış boyunca sürekli toplamaya izin vermek için bitkileri bir örtü veya başka bir koruma ile kaplayabilirsiniz.

Kesekleri, bitki artıklarını ve yabani otları kaldırarak yatağı su teresi mahsulü için hazırlayın ve her şeyi nazikçe ve düz bir şekilde tırmıklayın.

Tohumları nemli toprakta yaklaşık 1,5 cm derinliğe ekin. Tohumlar çok küçüktür, bu yüzden onları inceltmek için yoğun bir şekilde ekin. Boşluk, sırayla 3-6 inç aralıklarla yerleştirilmiş bitkilerle 12 inç aralıklarla sıralanır. Fideler yeterince büyüdüğünde, aralarında 10 cm olacak şekilde inceltin.

Bitkileri uygun şekilde sulayın ve yer teresi hasat zamanı gelene kadar yedi ila sekiz hafta sabırla bekleyin.

Bahçe teresinin hasadı:

Bitki yaklaşık 10 cm boyunda olduğunda bahçe tere yaprakları hasat edilebilir. Daha fazla yaprağın oluşmasına izin vermek için gövdeyi ve kökleri sağlam bırakarak bitkiden yaprakları koparın. Yaprakları bitkiden kesmek ek büyümeyi teşvik edecektir. Dilerseniz bitkinin tamamını da hasat edebilirsiniz. Kaliteli yapraklar elde etmek için, bitki çiçek açmadan veya yapraklar çok sert ve acı hale gelmeden önce onları hasat edin.