Sıcak hava dalgası sırasında sebze bahçenizi korumak için 5 ipucu

Dalgalar ve ısı tüylerindeki kavurucu sıcaklıklar genellikle bahçıvanları şaşırtarak, zorlu nakillerin tam yaz büyüme hamlelerine başlamaları gerektiğinde solmasına neden olur. Yaz ne kadar sıcak olursa olsun, bahçıvanların sıcağı yenmek ve sebzelerini büyütmek için atabilecekleri basit adımlar vardır.

En yaygın sebze bitkileri ve çalılar, canlılığını kaybetmeden periyodik ısı dalgalarına dayanabilir. Bununla birlikte, sığ yüzey kökleri, toprağı birkaç santimetre kurutan ve sertleştiren aşırı ısı stresine dayanamaz. Toprağın durumuna dikkat ederek, bir ısı dalgasının büyüyen bitkiler üzerindeki etkilerini dengeleyebilirsiniz.

Sıcak hava dalgası sırasında sebze bahçenizi korumak için aşağıdaki 5 ipucunu bulun:

1. Malç, tercihen kuru ot kupürleri gibi yansıtıcı bir malç uygulayın.

Yüzey toprağını kurutabilen sıcak hava ve rüzgarlı koşullara karşı ilk savunma hattı, bitkilerin etrafına cömert bir malç tabakası uygulamaktır. Bu, toprağı doğrudan güneşe maruz kalmaktan korur ve yüzeyde nemli kalmasını sağlar. Malç ayrıca, suyun topraktan buharlaşmasını azaltarak sulama ihtiyacını azaltır.

Bahçıvanların kullanabileceği birçok farklı malç malzemesi vardır. Bir ısı dalgası sırasında, açık renkli malçlar güneş ışığını yansıtır ve daha serin yüzey toprak koşullarının korunmasına yardımcı olur. Bahçemizde, kullanıma hazır bir malç kaynağı için büyümek üzere bir kenara biçilmemiş çim parçası tutuyoruz.

Malç olarak kullanılacaklarsa, tırmıklamadan önce taze kesilmiş çim kupürlerini birkaç gün çimenlerin üzerinde bırakmak en iyisidir. Birkaç güneşli günde yeşil, taze kesimler açık kahverengiye dönecek ve daha sonra malç olarak kullanım için ideal olacaktır.

Geçmiş yıllarda, çiçeklenmeye yeni başlayan domateslerimiz için malç olarak taze yeşil çimen kullandığımızda, yeşil çimenlerdeki yüksek nitrojen, vejetatif büyümeyi uyardı ve çiçeklenmeyi bastırdı. Geçmiş yıllara göre çok az üretim yapan dev domates fidanları elde ettik.

Kabuklu malç, toprağı gölgelerken ve suyun korunmasına yardımcı olurken yabani otların büyümesini engellediği için çalı yatakları için yaygın olarak kullanılır. Ancak bahçıvanlar, ağaç kabuğu malçının, çalı yatağına istilacı türler sokabilecek yabani ot tohumları içerebileceğinin farkında olmalıdır.

2. Sebze bahçenizi ve çalılarınızı sabah erkenden sulayın.

Bir ısı dalgası, üst toprağı hızla kurutabilir ve sığ kökleri kurutabilir. Sıcak havalarda yapraklardan da su kaybedilir, bu nedenle bitkilerinizin bol sulamaya ihtiyacı olacaktır. Bu, özellikle günün sıcak saatlerinde suyun çoğu rüzgar ve buharlaşma nedeniyle kaybolduğu için bir bahçe hortumu kullanılıyorsa sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır.

Sabahları sulama, güneş doğrudan tepedeyken sulanan yapraklara zarar verebilecek ısı yanıklarını da önler. Aşırı sıcak havalarda, tohum ve fidanlık yatakları, yükseltilmiş yataklar ve daha küçük kapların yanı sıra günün ilerleyen saatlerinde ikinci bir sulama gerektirebilir.

Bir ısı dalgası sırasında, su tasarrufu ihtiyacı artar. Elle sulama, her ürün için doğru miktarda su sağlama avantajına sahiptir. Ayrıca sadece hedeflenen mahsuller sulandığı için sprinklere göre daha verimli bir sulama yöntemidir.

Sağanak hortumlar bitkilerin yaprakları ıslanmadığı için günün her saatinde kullanılabildiği için idealdir. Saklanırken doğrudan toprağa erişmek için sağma boruları malç altına yerleştirilebilir.

Sabahları sulama, geceleri koşullar daha kuru olduğu için sümüklü böceklere karşı mükemmel bir savunmadır. Mantar hastalıkları da tavsiye edilmez. Ayrıca bahçede henüz serinken sabahın erken saatlerinde sulamak sizin için daha keyifli.

3. Gölge bezi veya koruyucu örtü kullanın.

Gölgelik kumaş, bahçe bitkileri için kısmi ve geçici güneş koruması sağlar ve bahçe merkezlerinde çeşitli ebatlarda, gölge faktörlerinde ve konfigürasyonlarda mevcuttur. “Gölge faktörleri” güneş ışığının tıkanma derecesini ifade eder ve %25 ile %90 arasında değişebilir. Salata yeşillikleri gibi hassas bitkiler %50-60 gölge faktörü gerektirebilirken, kabak ve yeşil fasulye gibi ısıya daha dayanıklı bitkiler %30 gölgeli kumaştan yararlanabilir.

Bir gölgelik kumaş geçicidir ancak havalandırmayı azaltmadan güneş ışığını engelleyecek şekilde konumlandırılmasına özen gösterilmelidir. Bitkilerin gölgeli bir bezle kapatılmasına gerek yoktur, genellikle onu bitkinin bir yanına veya üstüne yerleştirmek yeterli olacaktır.

Kumaş yapısının rüzgara dayanıklı olmasına ve üzerine düşerek bitkilere zarar vermemesine de özen gösterilmelidir.

Ev yapımı gölgelik kumaşlar, dokunmuş kumaş şeritleri olan bir balık ağı kullanılarak yapılabilir ve hassas mahsullerin üzerine geçici olarak asılabilir. Sıra örtüler, bol miktarda havalandırma olması koşuluyla, gölgeli örtülerle aynı faydaları sunar, ancak birden fazla gölge faktörü ile mevcut değildir.

4. Yeni bitkileri daha uzun bitkilerin gölgesine yerleştirin.

Yeni tesislerde bir ısı dalgası çok daha zor olabilir. Genç başlangıç ​​bitkilerinin kök sistemleri sığdır ve toprağın birkaç santim üst kısmındaki kuruma koşullarına daha duyarlıdır. İdeal olarak, yeni ekimlere başlamadan önce sıcak hava dalgasının geçmesini bekleyebilirsiniz. Ancak mutlaka dikilmesi gereken fideleriniz varsa, daha uzun, daha olgun bitkiler tarafından sağlanan kısmi gölge fırsatlarını arayın.

Bitkileri kalıcı bir gölge alana yerleştirmek istemezsiniz, bu nedenle bahçede olgunlaşmaya yaklaşan ve yakında sökülecek olan bitkilerin yanında çıplak noktalar arayın. Bu şekilde, güneş daha iyi yerleştiğinde nakiller için uygun olacaktır.

5. Bahçe bitkilerini en az 8 cm yüksekliğinde tutun.

Daha uzun çimlerin daha büyük gölgeler oluşturması mantıklıdır. Ve normalden daha uzun otların sağladığı ekstra gölge, nemin korunmasına yardımcı olarak toprağa fayda sağlayacaktır. Gölge avantajı elde etmek için minimum derinlik 8 cm’dir ve bazı bahçıvanlar sıcak hava dalgaları veya kuraklık koşullarında çim biçme makinelerini 15 cm’ye kadar yükseltir.

Köklerin besinleri emme yeteneği azaldığından, ısı dalgaları sırasında gübre uygulamaktan kaçının. Sebze mahsullerine ve çimlere gübre eklemeden önce havanın soğumasını bekleyin.

Isı dalgaları genellikle iyi mahsuller üretmek için yeterince kısadır. Elbette uzun süreli ısı dalgaları daha zordur ve mahsuller bodur olabilir veya mahsul verimi düşebilir.

Ne yazık ki, iklimimizin uzun vadeli görünümü, önümüzdeki yıllarda sıcak havalarda bahçecilik becerilerimizi geliştirmemiz gerekeceğini gösteriyor. Yukarıda özetlenen metrikler muhtemelen önümüzdeki yıllarda ortak bilgi olacaktır.

Son olarak, bir sıcak hava dalgası durumunda bahçenizi nasıl koruyacağınızı düşünürken kuşlara su vermeyi unutmayın!