Sonbahar ve kış aylarında soğuğa dayanıklı ekilecek 10 sebze

Bahçenizde sebze yetiştirmek besleyici, ödüllendirici ve ucuz yiyecekler sağlar, ancak hangi sebzelerin olgun, lezzetli ürünler vereceğini belirlemek, özellikle soğuk bir kış aylarında zor olabilir. Sizi şaşırtabilir, ancak bazı sebzeler soğuk aylarda olgunluğa kadar ekilebilirken, diğerleri soğuk kış aylarında hayatta kalabilir ve sıcak havalarda hasat için zamanında filizlenebilir. İster yeşil bir baş parmağınız olsun, ister bahçecilikte yeni olun, sonbahar ve kış sıcaklıklarına dayanabilecek bir bahçe yetiştirmek, yemeklerinizi zenginleştirmenin ve ödüllendirici bir hobi sağlamanın kolay bir yoludur.

Başta sarımsak olmak üzere soğuk havalarla baş edebilen birkaç sebze var. Bir dizi lezzetli yemekte bulunan bir bileşen, kendi yemeğinizi yetiştirmek, en sevdiğiniz yemekler için erişilebilir bir zula anlamına gelir. Sağlıklı bir ilkbahar veya yaz hasadı için bu mahsulü sadece sonbaharda, mevsimin ilk donundan yaklaşık altı hafta önce ekmeniz gerekir. Sonbaharda ekilecek diğer sebzeler, lahana ve hardal yeşillikleri gibi sert yapraklı yeşillikler şeklinde gelir. Bunlar, kar, çok yağmur ve donma sıcaklıklarında bile kış aylarında hayatta kalabilir.

Ek olarak, bahçenizin büyümesini sağlamak için alabileceğiniz birçok koruyucu önlem vardır. Küçük bir sera veya bir seraya benzer koruyucu bir örtü, dondurucu havalarda ve hatta hafif kar yağışlarında bile ekime izin verebilir. Bu, insanların tüm yıl boyunca kendi yiyeceklerini yetiştirmelerini sağlar.

1) kuşkonmaz

Uzun bir gebelik döneminden sonra, hasata hazır kuşkonmaz ekimden bir veya iki yıl sonra ortaya çıkmayabilir. Bitki birkaç kış yaşayabilir ve taze ürünler üretebilir. Kuşkonmaz, ilkbahar hasadı için sonbaharda ekilebilir. Bitki çok yıllık olduğu için dışarısı soğuk olduğunda ilkbaharda yetişir.

2) sarımsak

Sonbahar köklenmesi için uygun olan sarımsak, maksimum büyüme için derin dondurucudan yaklaşık altı hafta önce ekilebilir. Toprak çözülmeli ve ekim için kullanılabilir olmalıdır. Ama sonra kışa dayanabilir.

3) Hardal yaprağı

Hassas görünümlerinin sizi aldatmasına izin vermeyin, verimli, hızlı çimlenen hardal yeşillikleri, sebze tarlanızda dona ve sıfırın birkaç derece üzerindeki sıcaklıklara dayanabilir. Şüpheniz varsa, sonbaharda iç mekanlarda başlayın ve çimlenmeden sonra dışarı çıkın.

4) turp

Turp dayanıklıdır ve 10°C’ye kadar düşen soğuk sıcaklıklarla güneşli havaya güzel tepki verir, bu da onları kışın çok soğuk olmayan bir alanda sonbaharda dikmek için harika bir sebze yapar. Ancak yine de don dönemlerinde gelişebilir.

5) bezelye

Bezelye donma sıcaklıklarına dayanabilir ve hafif ila daha soğuk koşulları tercih edebilir. Besin açısından zengin sebze, sonbahar bahçeniz için idealdir.

6) marul

Yüksek sıcaklıklar, tohumları ilk ekimden bir ila üç ay sonra hasat için sonbaharda ekilebilen dayanıklı marullara uygundur. Çalıştığınız tohumlar küçükse, daha iyi görünürlük için onları kumla karıştırabilirsiniz. Tohumları sıraya koyduğunuzda nereye gittiklerini görebilirsiniz.

7) lahana

Soğuk hava lahanaya zarar vermez, bu da onu dikmek için harika bir sonbahar sebzesi yapar. Lahananın donda geliştiği bilinmektedir ve kışın toplanmaya hazırdır. Fransa’nın güneyi gibi bölgeler onları Eylül ayında tohumdan başlatabilir.

8) brokoli

Hava çok sıcak olduğunda, brassica ailesindeki sebzeler cıvatalanır, bu da sebzenin tohum üreteceği ve hasadı azaltacağı anlamına gelir. Bu sonbahar sebzesi, sıcak havalarda ve ilk dondan yaklaşık 10 ila 12 hafta önce ekildiğinde büyür.

9) Kale veya Kale

Güneş ışığı ve nemli toprak, kış hasadı için sağlıklı lahana yetiştirmeye yardımcı olacaktır. Sonbahar sebzelerinizi dikim için hazırlarken. Ancak, onları belirli bir böceğe karşı korumanız gerekecektir. Küçük beyaz lahana güvesi kelebeğinin bitkilere yumurta bırakmasını önlemek için, bitkileri çemberlerin üzerine yaz ağırlıklı kumaşla örtün. Basit ve organik bir çözümdür.

10) Karnabahar

Karnabahar yetiştirmek ortalama 50 ila 80 gün sürer. Diğer turpgiller gibi, bu ürün de sağlıklı bir kış hasadı için ilk dondan yaklaşık 10 hafta önce toprağa ekilmelidir. Kış sebze bahçenizdeki bitki kalıntılarını temizleyerek bu soğuk havalarda Brassica mahsulünü sağlıklı tutabilirsiniz, bu ayrıca kış aylarında böcekleri uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.