Sonbaharda ekilecek 10 çok yıllık ve yıllık aromatik bitki

Bahar, birçok sebze için geleneksel ekim mevsimi olsa da, yaz sonu ve sonbahar da ağaç, çalı, uzun ömürlü ve şifalı bitki dikmek için en önemli zamanlardır. Evet aromatik otlar! Sonbaharda ekilecek çok sayıda bitki var, tek yıllıklar, bienaller ve çok yıllıklar.

İşte sonbaharda bahçeye veya saksılara ekilecek çok yıllık ve yıllık 10 aromatik bitki:

Sonbaharda ekilecek yıllık aromatik otlar:

Kekik ve kekik gibi çok yıllık bitkiler çok verimli olmayan iyi drene edilmiş toprakları tercih ederken, aşağıdaki yıllık bitkiler kompost ve düzenli sulama yapıldığında en iyi şekilde büyür.

1) Maydanoz

Sonbaharda yetiştirdiğim tüm otlar arasında en çok kullandığım maydanozdur. Salatalar, turşular, çorbalar ve makarnalar için kıvırcık ve yassı maydanozumdan sürekli dal keserim. Maydanozun mutfakta yetiştirilme kolaylığı ve çok yönlülüğü, onu sonbaharda ekilecek bir bitki listesi için başlıca aday haline getirir. Maydanozu ilkbaharda ekiyorum ama yine de politünel soğuk çerçevelerimde yaz sonunda ve erken sonbaharda. Geç sonbaharda bahçeye bırakılan tüm bitkiler don başlamadan önce mini bir çember tünel ile kapatılır. Daha sonra sonbahar ve kış boyunca bahçeden maydanoz hasat edebiliriz. Maydanoz bienal bir bitki olduğundan, bitkiler bir sonraki baharda çiçek açmaya başlar. Bu noktada onları yırtıp kompost yığınına atıyorum ama yeriniz varsa, tozlayıcılar çiçekleri sevdiği için çiçek açmalarına izin verebilirsiniz.

Kıvırcık maydanoz ve yassı maydanoz sonbaharda dikim için ideal aromatik bitkilerdir. Sonbahar bahçesinde bulunan serin sıcaklıkları ve nemin bolluğunu severler.

2) Frenk maydanozu

Chervil, sonbahar ve kış aylarında büyümek için en sevdiğim yıllık otlardan biridir. Evet kış!
Tohumları erken sonbaharda, soğuk çerçevelerimden birinin bir köşesine ekiyorum. Sonbaharın sonlarına doğru bitkiler bu alanı doldurdu ve soğuk dayanıklı yapraklar tüm kış boyunca hasat etmeye hazır ve yemeğimize meyan kökü aroması katıyor. Chervil yaprakları maydanoza çok benziyor ama biraz daha hassas bir görünüme sahip. Ayrıca sonbahar kaplarına ekildiğinde çok dekoratiftir. Tohumları yaz sonunda yetiştirme ışıklarının altında ekerek başlayın, ardından sonbaharın başlarında açık havada yataklara veya saksılara taşıyın. Bitkilerin bir sonbahar veya kış bahçesinde yaklaşık 30 cm boyunda büyümesini bekleyin, ancak bir ilkbahar veya yaz bahçesinde 60 cm yüksekliğe ulaşabilirler.

3) kişniş

Kişniş, birçok yemek için gerekli olan keskin bir tada sahip, hızlı büyüyen aromatik bir bitkidir. İlkbaharda ekilen kişniş hızlı bir şekilde cıvatalanma eğiliminde olduğundan, kişniş için en iyi mevsimim sonbahardır. Kişniş, sonbaharın kısa günlerini ve daha soğuk sıcaklıklarını sever ve ilkbahar ve yaz aylarında olduğu kadar hızlı çiçek açmaz. Tohumları erken ve orta sonbaharda saksılara, ekicilere veya çiçek tarhlarına ekin, sık sık hasat edin.

Sonbahar ekimi için çok yıllık otlar:

İlkbahar, ana dikim mevsimi olmasına rağmen, sonbaharı da ihmal etmeyin. Ilık toprak, daha serin hava ve bol miktarda nem, bitkilerin hızlı bir şekilde kurulmasına yardımcı olur ve size bahar bahçesinde bir başlangıç ​​yapmanızı sağlar. Sonbaharda ekim yaparken, ekim zamanında gübre eklemekten kaçının. Sezonun sonlarında bir doz besin, daha sonra kış hasarına maruz kalabilecek yeni büyümeyi teşvik edebilir. Bunun yerine kompostu kazın ve dengeli bir organik bitki gübresi ile erken ilkbaharda gübrelemeyi planlayın.

Çok yıllık bitkileri tohumdan yetiştirebilirsiniz, ancak onları bahçeye taşımadan en az sekiz ila 10 hafta önce iç mekanda bir büyüme ışığı altında başlatmanız gerekir. Sonbahar ekimi için yerel fidanlığınızdan sağlıklı fide satın almak daha hızlı ve daha kolaydır. Taze otları hızla ve bitkiye zarar vermeden hasat etmek için bitki makası kullanın.

4) Adaçayı

Yirmi yılı aşkın bir süredir adaçayı yetiştiriyorum ve mutfakta çok sık kullanmasam da onsuz asla bu kadar bereketli bir bahçem olmazdı. Neden? Niye? Adaçayı, gri-yeşil yapraklı güzel bir bitkidir, ancak yaz başında çiçek açtığında, sayısız kelebek ve arıyı bahçeye çeken tozlayıcı bir bitki haline gelir. Adaçayı bahçemde 60-90 cm boyunda büyüyen odunsu bir çalıdır. Kış hasarına karşı hassas olabilir, ancak sonbaharın sonlarında bitkinin yaprak dökmeyen dallarla kaplanması, kışın yalıtılmasına yardımcı olur.
Taze bahçe adaçayı çorbalarda, makarnalarda ve dolmalarda harikadır. Ama aynı zamanda sonbaharda dikmek için ideal bir çok yıllık bitkidir.

5) kekik

Kekik, bir bitki bahçesinin kenarı için mükemmel çok yıllık bir bitkidir. Yavaş büyür ve yayılır ve kuraklığa çok dayanıklıdır. Minik çiçekleri son derece arı dostudur ve yaprakları harika bir koku ve tada sahiptir. Kekik bitkileri genellikle 10 cm’lik saksılarda satılır ve muhtemelen yerel bahçe merkezinizde Lemon, English, French ve Common gibi bir avuç farklı çeşit bulacaksınız.

6) Mercanköşk

Bu lezzetli çok yıllık bitki dayanıklıdır, ancak kışı bahçemde soğuk çerçevelerimde ve çoklu tünelimde geçirdiğim için şanslıyım. Sonbaharda ekebileceğiniz en iyi otlardan biridir. Sadece sonbaharın ortasından ortasına kadar yataklara koyduğunuzdan emin olun, kıştan önce kök salması için zaman verin.

7) frenk soğanı

Frenk soğanı belki de büyümesi en kolay ve en güvenilir çok yıllık bitkidir. Ve sonbaharda ekilecek bu otlar listesinde yer alıyorlar çünkü çok kolay kazılıp paylaşılmak ve yeniden dikilmek üzere bölünüyorlar. Soğan aromalı yapraklar, bir bitki bahçesine hoş bir doku katar ve ilkbaharın sonlarında yuvarlak mor çiçekler arıları ve diğer tozlayıcıları çeker.

8) Lavanta

Lavanta sadece iyi drene edilmiş toprağı tercih etmekle kalmaz, aynı zamanda bunu gerektirir. İyi akan ve lavantanızı ıslak toprakta bırakmayan, yükseltilmiş bir yatak gibi güneşli bir yer bulun. Sonbaharda lavanta ekerken, bitkilerin kendilerini kurmak için zamanları olması için, zemin donmadan altı ila sekiz hafta önce ekmeyi hedefleyin. Bitkiyi ilk kışı boyunca korumak için sonbaharın sonlarında yaprak dökmeyen dallar veya bir saman tabakası ile malçlayın.

9) Yunan Kekik

Bahçelerimde birkaç çeşit kekik yetiştiriyorum. Adi kekik güvenilir bir şekilde çok yıllık bir bitkidir ve sadece her yıl geri gelmekle kalmaz, aynı zamanda kendi kendini kolayca eker, dikkatli olun! Ne yazık ki, adi kekik aroması çok zayıf ve yemek pişirmek için ideal değil. Bu nedenle bitki bahçemde Yunan kekik yetiştirmeyi tercih ediyorum. Dayanıklı olmasına rağmen, her zaman kışlamaz, bu yüzden kendimi birkaç yılda bir yeni fideler dikerken buluyorum. Sık sık hasat edin, bitki dolabınız için yaprakları kurutun veya bahçeden taze kullanın.

Yeri az olan veya hiç olmayan şehirli bahçıvanlar için, teras ve balkonlardaki saksılara bir sonbahar bitkisi bahçesi dikebilirsiniz. Frenk soğanı ve kekik, geç sonbaharda lezzetli yapraklar sağlayacaktır.

10) Limon Balsamı

Nane ile ilgili olarak, limon balsamının güzel limon kokulu yaprakları, onu çay ve meyve salatalarına serpmek için vazgeçilmez bir aromatik bitki yapar. Bununla birlikte, istilacı olabilir, bu nedenle yalnızca yayılabileceği veya saksılara veya kumaş ekicilere koyabileceği bir alana dikin. Tam güneşte kısmi gölgede iyi büyür ve sonbaharda dikim için uygundur. Zengin, nemli toprağı sever, bu nedenle yağmur yağmadıysa düzenli olarak sulanır.

peki sen? En sevdiğiniz aromatik otlar nelerdir?