Su bilincine sahip bir bahçe için kuraklığa dayanıklı 10 sebze

İster sıcak, kuru bir iklimde, ister sıcak hava dalgası sırasında yaşıyor olun, ister su alımınızı azaltmanın yollarını arıyor olun, bu kuraklığa dayanıklı sebzeler bahçenize mükemmel bir katkı sağlar.

Hepimiz sebzelerin büyümek için suya ihtiyacı olduğunu biliyoruz, ancak bahçenizi sularken bundan sonra ne olacak? Kuraklıkların sık görüldüğü sıcak ve kuru bir iklimde yaşıyor olabilirsiniz veya her yıl sıcak hava dalgaları yaşayabilirsiniz. Ya da belki kuyu suyu kullanıyorsunuz ve düzenli olarak yağmurlama veya sulama sistemi kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Nedeniniz ne olursa olsun, su bilincine sahip bir bahçe dikerken kuraklığa dayanıklı sebzeleri seçmek harika bir stratejidir.

Toprak tipi kuraklık koşullarında rol oynar mı?

Bir toprağın nemi tutma yeteneği, bileşimine bağlıdır. Kil, kum ve silt parçacıklarının boyutu, toprağın nemi tutma yeteneğini belirler. Örneğin, kil daha küçük bir parçacık boyutuna sahiptir, bu da ona suyu tutmak için daha büyük bir yüzey alanı verir. Öte yandan kum, nemi tutmak için daha az yüzey alanına sahip daha büyük bir parçacıktır. Silt, orta büyüklükteki parçacıklarla arada bir yere düşer. Kumlu toprak, kompost ve diğer organik maddelerle değiştirilmediği takdirde kuraklığa daha yatkındır.

Peki ya iklim?

İklim açısından, fazla yağış almayan ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle çok fazla buharlaşma yaşayan bir bölgede yaşıyorsanız, kuraklığa eğilimli bir bölgede yaşıyor olabilirsiniz.

Kuraklık yaşayan veya kuraklığa eğilimli toprak koşullarına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, bu on kuraklığa dayanıklı sebzeyi ekmeyi düşünün.

1. Tatlı patates

Bu besleyici yoğun süper gıda, çok yönlülüğü ve kuraklığa toleransı ile öne çıkıyor. Bazı çeşitler, özellikle Afrika’nın Sahra altı ikliminde kuraklığa dayanıklı sebzeler olarak yetiştirilmiştir.

2. Patlıcan

Patlıcan gibi kuraklığa dayanıklı sebzeler yetiştirmenin püf noktası, üretmek için daha az su gerektiren daha uzun, daha ince sebzeler veren Ping Tung patlıcan gibi bir çeşit seçmektir. Diğer kuraklığa dayanıklı çeşitler Listada de Gandia ve Rosa Bianca’dır.

3. Biber ve biber

Biberler, özellikle acı biberler, uzun ve sıcak bir büyüme mevsimine ihtiyaç duyar. Acı biber de kuraklığa dayanıklıdır ve kuru koşullarda hayatta kalabilir. Sürekli nem eksikliğinin daha düşük verimle sonuçlanacağı unutulmamalıdır, ancak damla sulama gibi muhafazakar sulama yöntemlerinin kullanılması bu bitkilere fayda sağlayabilir.

4. İsviçre pazı

Sadece kuraklığa toleranslı değil, İsviçre pazı da sıcağa toleranslıdır. Ancak pazı çok kurursa, daha sert bir lezzet üretebilir, bu nedenle kuraklık süreleri daha kısa olan bölgelerde ekilecek kuraklığa dayanıklı sebzelerden biri olabilir.

5. Yeşil fasulye

Fasulye genel olarak daha kuraklığa toleranslı olma eğilimindedir. Kutup fasulyesi, özellikle kumlu topraklarda iyi sonuç veren çıngıraklı yılan fasulyesi gibi çeşitler olmak üzere, kuraklığa dayanıklı sebzeler yapar.

6. Domates

Bahse girerim, kuraklığa dayanıklı sebzeler listesinde domates görmeyi beklemiyordunuz. İster inanın ister inanmayın, bazı domates çeşitleri kuru büyüleri tolere edebilir. Küçük meyveli domatesler genellikle daha kuru koşullarda daha iyi sonuç verir. Roman ve Early Girl gibi çeşitler özellikle kuraklığa dayanıklıdır.

7. Nohut (nohut)

Nohutlar dünyanın yarı kurak bölgelerinde düzenli olarak yetiştirilmektedir, bu nedenle onları kuraklığa dayanıklı sebzeler listemizde bulmak şaşırtıcı değildir. Bilim adamları, onları kuraklığa daha da dayanıklı hale getirmenin yollarını araştırıyorlar; bu, dünyanın aşırı kuraklık yaşayan bölgeleri için faydalı olabileceğini kanıtlayabilir.

8. Hardal yeşillikleri

Kuraklığa dayanıklı hardal yeşillikleri yetiştirmenin püf noktası, köklerin sığlaşmasına neden olan kısa, sık sulamalardan kaçınmaktır. Daha az sıklıkta ve daha kapsamlı sulama ile kökler daha da derinleşecek ve bir kez kurulduktan sonra kuru büyülere dayanabilecektir.

9. Kabak

Dark Star kabak çeşidi, özellikle kuraklığa dayanıklılığı ve verimi için seçilmiştir. Kökleri toprağın derinliklerine iner ve sulama veya yağış eksikliğinden kaynaklanan herhangi bir eksikliği telafi etmek için su tablasına gider.

10. Roka

Roka, kuraklığa dayanıklı sebzelerden biridir, çünkü büyümesi oldukça kolaydır ve kuru büyüleri tolere edebilir. Uzun kuraklık dönemlerinde roka yaprakları biraz küçülecek ve daha da biberli bir tat alacaktır.

Kuraklığa dayanıklı sebzelerin bile kökler oluştuğunda iyi bir sulamaya ihtiyacı olduğunu not etmek önemlidir. Bu yüzden tohumlarınızı ve fidelerinizi eksik etmeyin! İyi toprak ve düzenli yağış ile ılıman bir iklimde yaşıyor olsanız bile, kuraklığa dayanıklı sebzeler yetiştirmek için birçok neden vardır. Kuraklığa dayanıklı sebzeler dikmek, bahçenizde daha az su kullanmanıza ve genel su alımınızı korumanıza yardımcı olur. Bu gezegenin vekilharçları olarak hepimizin çabalaması gereken bir şey.

Su kaynaklarına saygılı bahçecilik ipuçlarınız var mı? Geçmişte hangi kuraklığa dayanıklı sebzeleri ektiniz ve gelecekte hangilerini deneyeceksiniz? Yorumlarda bana bildirin!