Şubat ayında hasat edebileceğiniz 5 ürün

Bu ana büyüme mevsimi olmasa da, özellikle sebze ve otlar olmak üzere Şubat ayında hasat edilecek çok sayıda kış mahsulü var.

Pırasa ve lahana kış sonlarında toplanabilir ve yahnilere ve kış salatalarına lezzetli eklemeler yaparlar.

Tabii ki, bu kış hasadı ekim veya dikim zamanına bağlıdır. Örneğin yazın ekilen pırasa tohumları, kış boyunca hasat edilmesini sağlayacaktır. Biberiye ve defne gibi herdem yeşil otlar her zaman hasat edilebilir, ancak ilkbahara kadar yeniden çıkmayacakları için yoğun bir şekilde yaprak toplayarak aşırı hasat yapmamaya dikkat edin.

Mutfağınızı kışın iyi durumda tutmak için Şubat ayında hasat etmek için aşağıdaki kış sebze ve bitki mahsullerine göz atın.

1) Pırasa

Pırasa şubattan hazirana kadar ekilebilir ve yaz aylarında ekilenler şubatta ürün verir. Fazlalığınız varsa, ihtiyacınız olana kadar onları yerde bırakmanız sorun değil. Pırasa hasadı kolaydır, sadece bir dirgen kullanarak onları yerden nazikçe kaldırın.
Not: Büyük bir bahçe çatalıyla hafifçe kaldırarak bir pırasayı hasat edin.

2) Defne yaprağı sosu

Defne defne, Laurus nobilis, gerçek defne, yaprak dökmeyen bir çalıdır, defne defne yaprakları yılın herhangi bir zamanında toplanabilir. Özellikle genç bitkiler dondan zarar görebilir, bu nedenle, kış aylarında, hasatlarınızı korumak için onları korunaklı bir yere taşımak en iyisidir. Bitkiler Şubat ayında büyümeyecek, bu nedenle özellikle genç bitkilerde defne yapraklarını aşırı hasat etmekten kaçının.


3) Kış salataları

Kışlık marul yetiştirerek kışlık ürünlerinizi tamamlayabilirsiniz. En sevdiğiniz salata yeşilliklerinin dayanıklı çeşitleri kullanılabilir veya burnet ve kış semizotu gibi daha sıra dışı mahsulleri deneyebilirsiniz.


4) Biberiye

Toplanacak yeni filiz olmamasına rağmen, eski, yaprak dökmeyen büyüme, hasat ve mutfakta kullanım için hala mükemmel şekilde uygundur. Defnede olduğu gibi, ilkbahara kadar yeni büyüme görülmez, bu nedenle özellikle genç bitkilerde çok fazla toplamaktan kaçının. Diğer yaprak dökmeyen aromatik bitkiler, kekik gibi idareli olarak hasat edilebilir.


5) Kara lahana veya karalahana

Kale, en dayanıklı kış sebzelerinden biridir, bu nedenle Şubat ayında hasat için idealdir. Lezzetli kış sebzelerinden oluşan bir yatak oluşturmak için Mart’tan Haziran’a kadar pırasaların yanına lahana ekin.

peki sen? Şubat ayında sebze bahçenizde ne hasat ediyorsunuz?