Temmuz ayında ekebileceğiniz 25 sebze

Temmuz ayında hangi tohumlar ekilir? Temmuzda ekim yapmak için çok mu geç?

Bahçıvanlık bazen karmaşık ve biraz bunaltıcı görünebilir ve sık sık Temmuz’da ekeceğim tohumlar hakkında sorular alıyorum. İşte Temmuz tohumlarını ekmek için önerilerim.

Tek uyarım, tüm bahçelerin aynı olmadığıdır. Bu nedenle burada yapılan öneriler, Fransa’nın güneyi gibi bazı bahçeler için geçerlidir ve diğerleri için geçerli değildir. Diğer bölgeler, toprak türleri ve iklimler için tarihleri ​​değiştirmeniz gerekecektir.

Yaz gündönümü sona ermişken, bol sıcak günler ve berrak geceler ile Temmuz’da ekilecek tohumlar listem burada.

1) fesleğen

Temmuz ayında ekilecek tohumlar: Mutfak pencere pervazına fesleğen. Temmuz ayında mutfak penceresine fesleğen ekmek için iyi bir tohum

Pizzalar ve diğer yemek pişirme kullanımları için mükemmel bir bitki. Birkaç hafta içinde büyümesi kolay ve salatalarda veya sandviçlerde domatesle mükemmel!

2) pancar

Rengarenk bir salata için rengarenk çeşitleri deneyin. Yeriniz olduğunda hızlı ekim için ekim çoklu tohum bloklarını yönlendirebilirsiniz.

3) brokoli

Bazı bölgeler için çok geç olsa da burada daha geç ekim uygundur. Özellikle brokoli soğuk havalarda olgunlaştığında en iyisidir. Geç tohumlanan ürünler erken kış aylarında olgunlaşmalıdır.

4) Lahana

O kadar çok lahana çeşidi var ki, çoğu ay için bir tane var. Tohum kataloglarını kontrol edin ve bölgeniz için bir tane bulun.

5) havuç

En iyi havuçlarım temmuz ekiminden gelir. Lezzet daha da iyi ve önceki havuç kurtçuklarını kaçırdık. Ve daha da güvenli olmak için, büyük kaplara ekiyorum ve üzerlerini yapağıyla kaplıyorum.

6) karnabahar

Temmuz, lahana ekimi için riskli bir aydır. Ama birkaç yıl içinde işe yarayacak!

7) hindiba

Çok az insan hindiba yetiştiriyor, bu utanç verici. Zorlama yapmayan çeşitler Temmuz ayında ekilebilir.

8) kişniş

Saksıda veya yılın bu zamanında doğrudan ekimde. Köri sevenlerin vazgeçilmezi ama salatalarda da mükemmel. Her ay kişniş ekerim.

9) Çalı Fasulyesi

Onları doğrudan toprağa veya ekim modüllerine ekin ve sonbahar donlarından önce bol bir hasat elde edeceksiniz.
Yılın bu zamanında çok ekiyorum çünkü fazlalık turşuya dönüşüyor.

10) Rezene

Rezene anason aromasını seviyorsanız, salatalarda çiğ veya etle pişirilmiş, ilk mahsuller hasat edildiğinden boşlukları doldurmak için biraz daha ekmek için geç değil.
Küçük bahçemde maksimum hasat elde etmek için modüller halinde ekimi ve nakli tercih ederim.

11) Kale veya Kale

Kale Temmuz ayında ekilebilir.
Kale son yıllarda hasat edilen bir üründür. İnekler yemeden önce yemek için lahanadan birkaç yaprak koparan çiftlik işçileriydi!
Sonra cavolo nero moda oldu ve menülerinde lahana kelimesini kullanmayan üst düzey restoranlarda temel gıdalardan biri oldu. Ama elbette, cavolo nero sadece bazen kara lahana olarak adlandırılan Toskana lahanasıdır.
Lahana ile ilgili en güzel şey, düzinelerce çeşidinin olması ve bunların hasat edilip rejenere edilmiş olmasıdır. Sadece her bitkiden birkaç yaprak hasat edin ve onlar ihale genç yapraklar yetiştirmeye devam etsinler. Ve onları kışın bırakırsanız çiçek açarlar ve çiçek tomurcukları da lezzetli bir yemek yapar.

12) Alabaş

Alabaş, çıtır kestane ile çaprazlanmış bir şalgam gibi tadı. Onu seveceksin ya da nefret edeceksin! Orta boy olması, büyük ve odunsu olmaması şartıyla beğendim.

13) Su teresi

Bazen bahçe teresi veya Amerikan teresi olarak da adlandırılır, su teresi yerine geçer ve su teresinden daha az su gerektirir. Hala oldukça nemli toprağı tercih ediyor. Yaz gündönümünden sonra yapılan ekimler, o tarihten öncekiler kadar hızlı sürmüyor. Temmuz bu nedenle ekim için iyi bir zamandır.

14) Pırasa

Çoğu insan pırasa ekmek için çok geç olduğunu söylüyor ama bu gerçekten doğru değil. Geleneği kırıyorum ve on haftada olgunlaşan Nipper adlı bir çeşit ekiyorum. Pırasalar manavlardan satın aldığınız büyük pırasalar değildir, ancak çapları yaklaşık 20 mm’dir ve hoş bir tada sahiptirler.
Diğer çeşitler de muhtemelen aynı şeyi yapacaktır, bu nedenle sahip olduğunuz eski tohumları kullanmaya değer olabilir.
İlginç bir şekilde, ilk açık hava pırasalarım, bu son mahsulü ekmeden hemen önce hasat etmeye hazır olacak. Ve ana mahsul pırasaları bütün kış sürecek… Marttan önce yenmezse.

15) marul

Her gün marul ekim günüdür. Neyse potansiyel olarak. Marul tüm yıl boyunca ekilebilir ve hasat tarihi, mahsulün kaç saat gün ışığı aldığına bağlıdır. Böylece günler kısaldıkça olgunlaşmaları daha uzun sürer. Ancak bir noktada birkaç yaprak hasat ederseniz, önemli değil. Ve yılın ilerleyen saatlerinde, tüm kış boyunca bir serada veya tünelde marul yetiştirmeyi açıklayacağım. Şimdilik, her on günde bir ekime devam edin. Ve ay ilerledikçe, sonbaharda sera bitkileri yetiştirmek istiyorsanız daha sık ekim yapın.

16) Mooli

Mooli, gerektiğinde saklanabilen uzun beyaz bir turptur. Onları doğrudan veya modüller halinde ekin ve ideal olarak çimlenme sırasında onlara biraz gölge verin.

17) Pak Choi

Patates kızartması ve diğer Asya yemekleri için idealdir. Onları bir tutam susam yağıyla sote etmeyi ve ardından üzerlerine susam serpmeyi seviyorum.
Pak choi ayrıca salatada çiğ olarak yenebilir ve biraz gevreklik sağlayabilir.
İşin iyi yanı, Pak Choi tohumlarının doğrudan kovalara veya büyük kaplara ekilebilmesi, inceltmeleri küçük olduğunda yenerek ve kalan bitkiler büyümeye bırakıldığında ekilebilir.

18) Maydanoz

Yılın herhangi bir zamanında ekilebilse de, saksıda veya doğrudan toprağa ekim yapmak için en ideal zamandır. Saksı bitkileri hemen kullanıma hazır, mutfak pencere pervazında tutulabilir. Ama ben açık havada yetiştirilen maydanozu tercih ediyorum çünkü daha yavaş büyümesi nedeniyle tadı biraz daha güçlü.

19) bezelye

Neredeyse her sıcak ayda ekilebilecek başka bir ürün. Onları kepçelerle başlatıyorum ve birkaç santim yüksekliğindeki kaba aktarıyorum. İlk hasat, havanın güzel olması durumunda bir hafta veya on gün sonra alınabilir.

20) turp

Burada geleneksel turp hakkında düşünüyorum ve mooli ve İspanyol kara turpunu ayrı ayrı listeledim. Turpları asla tek başıma ekmiyorum, onları mahsul olarak yetiştiriyorum. Buradaki fikir, havuç gibi bir şey ektiğinizde, ona birkaç turp eklemenizdir. Sıraları işaretlerler ve havuçlar büyüdükçe hasat edilebilirler. Hasat için ekim yaklaşık dört hafta sürer.

21) Yeşil Soğan

Sahip olduğunuz herhangi bir boş alana kaymak için mükemmel bir ürün. O kadar az alana ihtiyaçları var ki, yatağımdaki boşlukları doldurmak için oraya buraya birkaç tane eklemeye devam ediyorum.

22) İspanyol kara turp

Mooli’nin beyaz turp olduğu yerde, siyah turptur. İspanyol kara turp genellikle geleneksel mooli veya pembe turptan çok daha biberli olarak kabul edilir.

23) ıspanak

Ispanak da hızlı büyüyen bir diğer üründür. 35-45 gün içinde olgunlaşma, hava güzel ise üç haftadan daha kısa sürede yaprak toplamaya başlamak oldukça mümkündür. Ve her hasatta bitki başına sadece birkaç yaprak alırsanız, bitkiler önemli bir süre büyümeye devam edecektir.

24) Şalgam

Çabuk olgunlaşan başka bir Brassica mahsulü. Ayın ilkini ekin ve ay sonunda sulu şalgamın tadını çıkarabilirsiniz. Çeşit ve koşullara bağlı olarak ekimden hasata kadar geçen ortalama süre 30-60 gündür ve Temmuz hızlı büyüyen bir ay olabilir.

25) Su teresi

Su teresi, birçok kişinin düşündüğü gibi akan suya ihtiyaç duymaz. Sakin sığ suları sever ama sadece “ayaklarını” ıslak tutmak ister. Benimkini kompostla dolu geri dönüştürülmüş bir tepside filizlendiriyorum ve kaldırabileceğim bir boyuta geldiğinde başka tepsilere naklediyorum. Dikim yoğunluğum tepsi başına 2-3 bitki ve her gün sularım. Tepsiler, doldurulduğunda bir santimetre su tutan sığ bir tepside durur.
Büyüme hızlıdır ve hafifçe hasat edilir edilmez tekrar tepsiyi doldurur.
Biber tadından hoşlandıkları ve çok çabuk soydukları için kuşlardan, özellikle güvercinlerden uzak tutun.

Ve siz, bölgenizde Temmuz ayında ne ekiyorsunuz?