Tohumdan biber yetiştirmenin 5 sırrı

Biberler, mevcut birçok şekil ve çeşitle tohumdan büyümek eğlencelidir, ancak fideler bazen başlamak için zor olabilir. Sık sık “biberlerim neden büyümüyor?” Diye merak edebilirsiniz. ve tüm çöp kutusunu kompostun içine atmak için cazip olun.

Biberleri birkaç yıldır iç mekanlarda başlatıyorum ve sonunda biber yetiştirmenin en büyük probleminden kaçınmanın ve herkesin iyi yanal büyüme ve güçlü gövde ve kalın istediği sonuçları almanın en iyi yollarını buldum.

İlk olarak, biberlerin çimlenmesinin uzun zaman alabileceğini unutmayın. Tohumları ektikten yaklaşık 2 hafta sonraya kadar yeşil görmeyi beklemeyin.

Aşağıdaki tohumdan biber yetiştirmenin 5 sırrına göz atın.

1. Saksı başına iki biber bitkisi ekin

Biberler kendi başlarına iyi büyürler, ancak ikisini birlikte dikerseniz daha verimli olurlar. Biberleri ayrı ayrı saksılarda başlattım, daha sonra onları daha büyük saksılara taşıma zamanı geldiğinde onları gruplandırdım.

Kök büyümesi etkilenmez ve bitkiler çok sağlıklı olacaktır.
Tohumdan biber yetiştirmek imkansız bir iş değil! Yeni başlayanlar bile sebze bahçesinde çok fazla biber yetiştirebilir, kaliteli tohum ve toprakla kendinize en iyi şansı verin.

2. Biberleri son don tarihinden 8-10 hafta önce iç mekanda tohumdan başlatın.

Biberlere başlamak için en iyi zaman ne zaman? İdeal olarak, tohumları son don tarihinden 8-10 hafta önce iç mekanda başlatacak, son don tarihinden sonraki hafta açık havada hayatta kalmak için sertleştirecek ve sonraki hafta toprağa ekeceksiniz.

Biberlerin daha uzun bir büyüme mevsimi vardır, bu nedenle oldukça kısa sıcak büyülerin olduğu bölgelerde bahçecilik yapıyorsanız, onları bu zaman dilimi içinde başlatmanız gerekir. Bu genellikle şubat ortasından mart başına kadar başlayıp, mayıs ortasında sertleşmek, daha sonra mayıs sonunda ve hatta haziran başında bahçeye koymak anlamına gelir.

Tabii ki oldukça büyüyecekler ve onlara bakmak zorunda kalacaksınız, ancak yaz sonunda bir biberin aksine mevsim boyunca biber hasat edebileceksiniz.

3. İyi bir büyüme ışığı sağlayın (veya güneye bakan bir pencere kullanın)

Uzun, ince gövdeli fideleri kimse sevmez! (Uzun ince gövdeli fideler, bitkilerinizin ışık kaynağına ulaşmaya çalıştıkları için gerildiği zamandır). Bir büyüme ışığını sadece 2-5 cm uzakta tutarak bitkileriniz için bu kaderi önleyebilirsiniz.

Biberlerinizi güneye bakan bir pencerede yetiştiriyorsanız, ışığı hareket ettirmeniz gerekmeyecek, ancak bitkiyi hareket ettirmeniz gerekecek. Biber bitkilerinizi birkaç günde bir yeniden konumlandırın, böylece bir tarafa eğilmezler. Muhtemelen onları ilk filizlendikten sonra her gün, daha sonra kendilerini biraz daha kurduktan sonra birkaç günde bir çevireceksiniz.

4. Biberleri 8-10 yaprak aşamasında sıkıştırın (kesin)

Güçlü gövdeler ve çok sayıda yan büyüme mi istiyorsunuz? O zaman biber bitkilerinizi budamanız gerekiyor! Bitki 8 veya 10 yaprak aşamasına geldiğinde bitkinin tepesindeki son 2 ila 4 yaprağı kesin.

Evet, muhtemelen bitkilerinizi bu şekilde budadığınız için kendinizi bitki öldürücü gibi hissedeceksiniz. Ama söz veriyorum, kalın saplar, gür bir biber bitkisi ve bir sürü meyve ile ödüllendirileceksiniz!

5. Sebze bahçesinde doğru yere dikin

O mükemmel biber bitkisini tohumdan yetiştirdikten sonra işiniz bitmedi! Biberler çok uzamazlar ve mümkün olduğunca güneşi ve sıcağı sever. Bunları bir kaba veya bahçede günde 6 saat veya daha fazla güneş alan bir yere, mümkün olan en sıcak yere koyun. (Gerçekten sıcak bir yerde yaşamıyorsanız.)

Bir seraya veya tünele erişiminiz varsa, biberlerinize bu değerli araçtan biraz vermek çok daha iyi biberlere sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Biberler ekstra ısıdan yararlanır ve daha fazla büyüme şansına sahiptir.

Peki siz, biberler için tüyolarınız ve tavsiyeleriniz nelerdir?