Tohumdan kuzukulağı nasıl yetiştirilir

Kuzukulağı keskin ve limonsu bir tada sahip bir bitkidir. Genç yapraklar biraz daha asitli bir tada sahiptir, ancak ıspanak gibi buğulanmış veya sotelenmiş eski yaprakları kullanabilirsiniz.

Kuzukulağı ayrıca ak balıkçıl olarak da adlandırılır ve dünyanın birçok yerinde yabani olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuzukulağı nasıl yetiştireceğinizi öğrenin ve mutfaktaki bitki bahçenize bir miktar narenciye ekleyin.

Kuzukulağı:

Kuzukulağı bitkisinin pek çok çeşidi vardır, ancak yemek pişirmede en yaygın kullanılanı Fransız kuzukulağı veya yuvarlak yapraklı kuzukulağıdır (Rumex scutatus). Kızamık veya koyun kuzukulağı olarak da adlandırılan koyun kuzukulağı (Rumex acetosella), Poitevin mutfağının bir klasiğidir, genç yaprakları çiğ olarak veya salatalarda, ayrıca omletlerde, kişlerde veya diğer yumurta bazlı yemeklerde de yenebilir. . Yapraklı kuzukulağı, bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilir ve dik gövdelerle birlikte 24 inç uzunluğa kadar büyür. Yapraklar pürüzsüz ila buruşuk ve 8 ila 15 cm uzunluğundadır. Kuzukulağı hasat edilmediğinde, çekici bir sarmaşık mor çiçek üretir.

Tohumdan kuzukulağı dikimi:

Kuzukulağı tohumlarını ilkbaharda toprak ısındığında ekin.
İyi sürülmüş toprak ile iyi drene edilmiş bir yatak hazırlayın. Tohumlar 15 cm aralıklarla ve toprak yüzeyinin hemen altında olmalıdır.
Yatağı çimlenene kadar orta derecede nemli tutun, ardından bitkileri 5 cm yüksekliğe ulaştıklarında inceltin. Kuzukulağı çok fazla bakıma ihtiyaç duymayacaktır, ancak yatak yabani otlardan arındırılmalı ve bitkiler haftada en az 1 inç su almalıdır.

Kuzukulağı nasıl düzgün bir şekilde yetiştirilir:

Bahçe kuzukulağı (Rumex acetosa) ve yuvarlak yapraklı kuzukulağı (Rumex scutatus), bitkinin yetiştirilen iki çeşididir. Bahçe kuzukulağı nemli toprak ve ılıman koşullara ihtiyaç duyar. Yuvarlak yapraklı kuzukulağı, kurak, açık alanlarda ve uygun olmayan topraklarda yetiştirildiğinde en iyi performansı gösterir.
Bitkiler çok derin ve kalıcı köklere sahiptir ve çok az dikkatle iyi büyürler.

Kuzukulağı tohumdan dikmek veya kökleri bölmek, otu çoğaltmanın en yaygın iki yoludur. Kuzukulağı, genellikle Haziran veya Temmuz aylarında, sıcaklıklar da yükselmeye başladığında yükselmeye ve çiçek açmaya başlar.
Bu olduğunda, bitkinin çiçek açmasına ve tadını çıkarmasına izin verebilirsiniz, ancak yaprak üretimini yavaşlatır.
Daha büyük ve daha bol yaprak üretimini teşvik etmek istiyorsanız, çiçek sapını kesin, bitki size birkaç ekstra ürün verecektir.
Bitkiyi toprağa bile kesebilirsin ve yeşilliklerle dolu yeni bir mahsul üretecektir.

Kuzukulağı hasat:

Kuzukulağı, uygun bitki yönetimi ile ilkbahar sonundan sonbahara kadar kullanılabilir. Bitkiden sadece ihtiyacınız olanı hasat edin. Biraz marul ve yeşillik gibi, burada dış yaprakları kesebilirsiniz ve bitki yine de yeşillik üretecektir.
Bitkiler 10-15 cm boyunda olduğunda hasata başlayabilirsiniz. Daha küçük yapraklar salatalarda daha iyidir ve ekşi bir lezzet katar. Daha büyük yapraklar daha kabarıktır. Kuzukulağı, yumurtalara geleneksel bir eşliktir ve çorbalara ve kremalı soslara karışır.