Verimli Bir Kış Sebze Bahçesi Nasıl Yetiştirilir?

kış sebze pırasa

Soğuk mevsim boyunca hasat edilecek mahsullerle verimli bir kış sebze bahçesi yetiştirmek için bazı ipuçları bulun. Kış mahsullerini ne zaman ekeceğiniz ve ekeceğiniz, açık havada ve örtü altında büyüyeceğiniz ve bahar için sebzelerinizi ne zaman kışlayacağınızla ilgili ipuçları.

Birçok insan genellikle bahçeciliğin kışın durduğunu düşünür, ancak durum bu değildir. Gün uzunluğu kısaldıkça, bitki büyümesi yavaşlar ve toprak soğur, ancak birçok ürün hala direnebilir. Bu, soğuk sonbahar ve kış aylarında birçok sebzeyi toplayıp yetiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bir düşünün, şimdi bir kışlık sebze bahçesi planlayıp dikerseniz, tüm yıl boyunca yerel yiyeceklerin hazır olmasını sağlarsınız. Diğer yetiştiricilerin kışın artık boş olan bahçeleri varken, sizinki yemeye hazır sebzelerle dolu olabilir.

En verimli kış sebze bahçesi, iyi planlanmış olandır. Seçtiğiniz sebzelerin olgunlaşması için gereken süre kadar ilk donunuzun tarihini de bilmeniz önemlidir. Büyüme mevsiminizi uzatmak da kış sebzelerinden yararlanmanın harika bir yoludur. Verimli bir kış sebze bahçesine sahip olmak için bu ipuçlarına göz atın.

En verimli kış sebze bahçesine nasıl sahip olunur?

Kışlık sebze bahçenizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli nokta vardır.

Sebzeler nerede yetiştirilir?
Onları ne zaman büyütmeli?
Ne büyümeli?

Kış sebzeleri nerede yetiştirilir?

Bölgenizdeki en verimli kışlık sebze bahçesine başlamanın ilk adımı, kış aylarında sebzeleri nerede yetiştirebileceğinizi belirlemektir. Kuzey iklimlerindeki bahçıvanlar genellikle mevsimi uzatmak için soğuk çerçeveler veya seralar kullanmakta en başarılı olanlardır. Güney iklimindeki bahçıvanlar, kış bitkilerini dikmek için ideal bir iklime sahiptir. Bahçeleri genellikle kuzeydeki benzerlerinden daha fazla çeşitlilik sunar. Bitkilerinize gerekli yetiştirme koşullarını sağlamak için çaba göstermeye istekli olduğunuz sürece, kış sebzelerini hemen hemen her yerde yetiştirebilirsiniz. Genellikle bu, sebzelerinizi bir binanın güney tarafına dikmek anlamına gelir; burada sadece daha fazla güneş almazlar, aynı zamanda kış rüzgarlarından da bir miktar korunurlar. Kışlık tüketim için kaplarda sebze yetiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Kış sebzelerinizi ekme zamanlaması çok önemlidir.

Kış sebze bahçenizi planlarken zamanlama çok önemlidir. Bulunduğunuz yer için ortalama ilk don tarihini bilmek önemlidir. Bölgeniz için ilk ve son donma tarihlerini öğrenin. İlk donunuzu ne zaman bekleyeceğinizi öğrendikten sonra, sebzelerinizin olgunlaşmasının ne kadar süreceğini belirleyebilirsiniz. Tipik olarak, bu bilgiyi tohum paketinizin arkasında bulacaksınız. Fide satın alıyorsanız, o bitki türü için size olgunluk günlerini söyleyen bir etiket arayın.

Seçtiğiniz sebzenin olgunlaşması 90 gün sürüyor diyorsa, bölgenizdeki ilk şiddetli dondan 90 gün öncesini hesaplayın. Daha sıcak bir mikro iklimde yaşıyorsanız veya sebze bahçenizi korumak için mevsim uzatıcılar kullanıyorsanız bu süre biraz daha uzun olabilir.

Bir kış bahçesinde büyüyen sebzeler

Bir kış sebze bahçesi için en uygun olan bazı sebzeler vardır.

Olgunluğa ulaşması 90 gün süren sebzeler:

 • Pancar
 • Havuçlar
 • yaban havucu
 • şalgam
 • küre soğan
 • Brüksel lahanası
 • Chou
 • Karnabahar

Olgunluğa ulaşması 60 gün süren sebzeler:

 • erken havuç
 • Pırasa
 • Merkez
 • Çu-çılgınca
 • Erken lahana
 • Yeşil lahana
 • pazı

Olgunluğa ulaşması 30 gün süren sebzeler:

 • Frenk soğanı
 • turp
 • Yaprak marulu
 • Ispanak

Yaban havucu ve Brüksel lahanası gibi bu sebzelerden bazıları, hafif bir donla vurulduğunda aslında daha lezzetli olur. Kök sebzeler kalın bir malçla korunursa kışın çok geç hasat edilebilir.

Kış sebzelerinizi koruyarak büyüme mevsimini uzatın:

Ticaretin birkaç basit aracını kullanarak büyüme mevsiminizi uzatabilirsiniz.

Cloches, bitkilerinizi kışın dondan iyi korur.
Bu portatif mini seralar, onu sıcak tutmak ve elementlerden korumak için tek bir bitkinin üzerine sığar. Güneşli günlerde onu açmanız ve ısının bir kısmının dışarı çıkmasına izin vermeniz gerekeceğini unutmayın.

Bahçenizin bir tarafından diğerine ulaşmak için PVC boru ile bir kemer oluşturarak kolayca bir tane oluşturun. Kaplamayı düşündüğünüz alanın uzunluğuna bağlı olarak, her bir uç için en az bir taneye ve muhtemelen ortada birkaç taneye ihtiyacınız olacaktır. Şimdi şeffaf plastikle örtün ve PVC’ye yapıştırın. Bu, mini seranızı tamamlayacaktır.

Yükseltilmiş yataklar:

Yükseltilmiş yataklar, büyüme mevsiminizi uzatmanıza da yardımcı olabilir. Yükseltilmiş bir yatağın zemini, özellikle yükseltilmiş yatağınızı yapmak için eski lastikler kullanıyorsanız daha sıcaktır. Siyah lastikler güneşten gelen ısıyı emerek sebzelerin kışa daha uzun süre dayanmasını sağlarken aynı zamanda ilkbahara erken başlamak için harika bir yoldur. Bazılarının, toprağa karışan kimyasallar uğruna sebzeleri dikmek için lastik kullanmayı sevmediğini not etmek önemlidir. Bazı çalışmalar miktarın önemsiz olduğunu söylüyor. Biraz araştırma yapmanız ve bunun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına kendiniz karar vermeniz gerekecek.

Kış sebzelerini nasıl başarılı bir şekilde yetiştireceğinizi öğrenmek, neredeyse yıl boyunca taze ürünlerin tadını çıkarabilmeniz için büyüme mevsimini uzatmanıza olanak tanır. Kış aylarında öğünlerinizi taze bahçe sebzeleri ile tamamlayabilmek, o kasvetli günleri biraz daha parlak hale getirir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı besinler ekler. Bazen soğuk havalarda daha hareketsiz olmak cazip gelebilir, bu nedenle ilgilenebileceğiniz bir bahçeye sahip olmak size aktif kalma ve egzersiz yapma motivasyonunu verecektir. Bununla birlikte, motivasyonunuz tüm yıl boyunca daha iyi yemek yemek, kaslarınızı hareket ettirmeye devam etmek veya sadece tüm yıl boyunca en sevdiğiniz hobinizin tadını çıkarmak olsun, zamanınızı ve çabanızı bir kış bahçesi deneyimine yatırmanın birçok faydası vardır.

Size kalmış !