Yükseltilmiş Yataklarda Yetiştirilecek En İyi 10 Sebze

Yükseltilmiş yataklar, ev bahçelerinde sebze yetiştirmenin popüler bir yoludur ve bunun iyi bir nedeni vardır. İlkbaharda daha erken ısınırlar, büyüme mevsimini uzatırlar, iyi drene olurlar ve size toprak üzerinde kontrol sağlarlar. Bu avantajlar, sıcak ve gevşek topraktan yararlanan domates, biber, havuç ve kavun gibi bazı mahsulleri kolaylaştırır. Yükseltilmiş yataklarda yetiştirilebilecek en iyi 10 sebzeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

Neden yükseltilmiş yataklarda bahçe:

Yukarıda belirtildiği gibi, sebze bahçenizi yükseltilmiş yataklarda büyütmenin birçok faydası vardır. Ana sebep, bir toprak bahçesine göre çok daha az iş gerektirmeleridir. Yükseltilmiş yatakların, genellikle killi topraklarda mücadele eden mahsullerin büyümesine de yardımcı olduğunu anlamak uzun sürmez.

Yükseltilmiş yataklarda bahçe yapmak için 7 iyi neden:

– İlkbaharda toprak erken ısınır.
– Yükseltilmiş yataklar iyi tahliye olur.
– Mevcut toprağın zayıf, kayalık veya kirlenmiş olduğu yerler için idealdir.
– Derin, gevşek toprak, havuç gibi köklerin büyümesini kolaylaştırır.
– Yükseltilmiş yataklarda yoğun olarak ekim yapabilir, hasadı maksimize edebilirsiniz.
– Yükseltilmiş yataklarda genellikle daha az istilacı yabani ot bulunur.
– Yükseltilmiş yataklar düzenli görünür, bu da evinizin önündeki bahçede yiyecek yetiştiriyorsanız bir artıdır.

Herhangi bir sebzenin yükseltilmiş bir yatakta yetiştirilebileceği doğru olsa da, bazı mahsullerin yetiştirilmesi veya yükseltilmiş yatakların sunduğu avantajlardan faydalanması daha kolaydır.

Yükseltilmiş yataklarda yetiştirilebilecek en iyi 10 sebze:

1) Çalı fasulyesi

Çalı fasulyesi, hızlı, kolay ve kompakt oldukları için yükseltilmiş yataklarda yetiştirilecek en iyi sebzelerden biridir. Çoğu çeşit ekimden sadece 50 ila 55 gün sonra hasat edilir. Çalı fasulyesi ılık mevsim sebzesidir ve son bahar donlarından sonra ekilemez.

Soğuk, ıslak toprağa ekilirse tohumlar çimlenmek yerine çürür. Yükseltilmiş yataklarda erken ısınma ve iyi drene edilmiş toprak, çalı fasulyesinin iyi bir başlangıç ​​yapmasına yardımcı olur. Uzun bir yumuşak bakla mevsimi sağlamak için, ilkbaharın sonundan yaz ortasına kadar her 3 haftada bir tohum ekerim.

Çalı fasulyesi, ev bahçıvanları için başka bir seçenektir, ancak çalı fasulyesi, destek gerektirmediği için yükseltilmiş yataklarda yetiştirilmesi daha kolaydır. Yeşil fasulye 2-3 m yüksekliğe ulaşabilir ve fasulye kulelerinde, bambu direklerde veya ağlarda yetiştirilmelidir. Yükseltilmiş yatağımda çalı fasulyesi yetiştirmenin en sevdiğim yollarından biri, yatağımın arkasında sağlam tel kafesler kullanmak veya yükseltilmiş yataklar arasında çalı fasulyesi tünelleri oluşturmaktır.

2) Biber ve biber

Çeşitli renk, boyut ve şekillerde meyveleri olan bir sebze bahçesinde yetiştirilebilecek onlarca biber çeşidi vardır. Biber ve acı biber bitkileri ılık, iyi drene edilmiş topraklarda gelişir. Toprağa ekimden yükseltilmiş yataklara geçene kadar bahçemde biber yetiştirmek için mücadele ederdim. Bu bir oyun değiştiriciydi! Neden? Niye? Yükseltilmiş yataklarımdaki toprak, ilkbaharın sonlarında, yer altı bahçe yataklarımdan çok daha hızlı ısınır. Bitkiler, transplantasyondan sonra daha iyi adapte olmuş ve hızlı ve güçlü bir büyüme ile yanıt vermiştir. Bu nedenle biber, yükseltilmiş yataklarda yetiştirilecek en iyi sebzeler arasındadır.

Yükseltilmiş yatakların biber yetiştirmek için en iyisi olmasının bir başka nedeni de hafif, iyi drene edilmiş toprakları tercih etmeleridir. Bu, kuru toprakta büyümek istedikleri anlamına gelmez, istemezler! Biberlerin düzenli sulamaya ihtiyacı vardır ancak doymuş toprakta olmak istemezler. Bunları yükseltilmiş yataklarda yetiştirmek ve saman veya kıyılmış yapraklarla malçlamak, sağlıklı büyümeyi ve çok sayıda biber ve acı biberi teşvik eder.

3) Domates

Sıcak toprak gibi domates bitkileri ve özellikle daha serin bölgelerde yükseltilmiş yataklara dikmek, büyüme mevsiminde size avantaj sağlayabilir. Yerdeki eski bahçemde, toprak çok ıslak ve soğuk olduğu için ancak haziran ortasında domates ekebildim. Yükseltilmiş yataklarla şimdi domateslerimi Mayıs ayında ekiyorum.

Yükseltilmiş yataklarımdaki derin, gevşek toprak, domates bitkilerini derine dikmeme de izin veriyor. Bu, gövdenin toprağa gömülü kısmı boyunca maceralı köklerin gelişimini destekler. Daha büyük ve daha sağlam bir kök sistemi, bitkinin su ve besinleri emme yeteneğini geliştirir.

Yükseltilmiş yataklarda domates yetiştirme hakkında son bir not: belirli ve belirsiz domates türleri vardır. Çalı domatesleri olarak da adlandırılan belirli çeşitler tipik olarak 1m ila 1m20 boyunda büyür. Belirsiz çeşitler veya tırmanma domatesleri 2 m veya daha fazla yüksekliğe ulaşabilir. Her iki türü de yetiştiriyorum, ancak belirsiz domateslerin, güçlü kazıklara veya desteklere ihtiyaç duydukları için yükseltilmiş yataklarda bakımı daha zor. Ayrıca haftalık olarak belirsiz domateslerin yeni büyümesini de bağlamalısınız. Belirli çeşitler daha kısadır ve daha az iş gerektirir. Kararlı domatesleri sağlam domates kafesleri ile destekliyorum. Terenzo ve Tumbling Tom gibi sondaki domates çeşitleri, yükseltilmiş bir yatağın kenarına dikim için mükemmeldir.

4) Salatalık

Salatalık, soğuk toprak ve hava sıcaklıklarına duyarlı bir başka sıcak mevsim sebzesidir. Yükseltilmiş yatakların toprağının erken ısıtılması, hassas salatalık tohumlarının veya fidelerinin ekilmesinde faydalıdır. İki ana salatalık türü vardır: çalı ve asma. Çalı salatalıkları sadece birkaç santim uzunluğundadır ve kaplarda veya yükseltilmiş yataklarda iyi büyür. Çalı salatalık bitkisini domates kafeslerinde destekliyorum, ancak yükseltilmiş bir yatağın kenarlarına da bırakılabilirler.

Asma salatalıkları yükseltilmiş yataklarda da yetiştirilebilir ama ben onları A-çerçeveli bir kafes gibi bir kafesin dibine dikerim.Bu, güçlü bitkilerin yükseltilmiş yatağın tamamını ele geçirmesini engeller. Eğitimli bitkiler ayrıca daha az böcek ve hastalık sorununa sahiptir ve meyvelerin fark edilmesi daha kolaydır.

5) Havuç

Havuçların yanı sıra daikon turpları ve yaban havucu gibi diğer uzun köklü sebzeler, yükseltilmiş yatakların derin, gevşek toprağına çok uygundur. 20 cm’den küçük yataklarda, Chantenay, baby ve Parisienne gibi yuvarlak kökleri olan kompakt köklü havuç türlerine yapıştırın. Yükseltilmiş yataklarınız 30 cm’den daha derinse, Imperator çeşitleri gibi uzun havuç yetiştirebilirsiniz. Havuç da taşsız toprakta büyümeyi tercih eder. Bol taşlı veya çakıllı bahçelerde yetiştirildiğinde havuç kökleri çatlayabilir. Onları toprağı kontrol ettiğiniz yükseltilmiş yataklara dikmek, havuçların uzun ve düz büyüyebileceği anlamına gelir.

6) kavun

Karpuz gibi kavunlar bir yaz ikramıdır! Uzun yıllar sebze bahçemde kavun yetiştirmeye çalıştım ama sonbahar donları sonunda asmaları öldürene kadar sadece küçük meyveler vardı. Şimdi kavun hasadım yaz ortasında başlıyor ve yaklaşık iki aydır devam ediyor! Ayrıca yaz sonunda onlarca karpuz ve kavun hasat ediyorum. Onun yerine yükseltilmiş yataklarımda kavun yetiştirdiğimden beri.

Yükseltilmiş yataklar ve kavunlar birkaç nedenden dolayı birlikte iyi gider: Ilık bahar toprağı, küçük fideleri çok sayıda erken büyümeyi teşvik eder, böylece hızla büyüyüp çiçek açmaya başlayabilirler. Yükseltilmiş yataklardaki gevşek, sıkıştırılmamış toprak, sağlıklı kök gelişimini destekler. Yükseltilmiş yataklar iyi drene olur, yani bahar yağmurları toprağı doyurmaz, kavunlar ıslak zeminde oturmak istemez. Yükseltilmiş yataklarda kavun yetiştirmenin dezavantajı, bitkilerin genellikle dağcı olmaları ve çok fazla yer kaplamalarıdır. Onları yataklarımın kenarlarına yerleştiriyorum, böylece yana doğru çekilebilirler veya A çerçeveli bir kafes üzerinde yetiştirebilirler.

7) Patlıcan

Patlıcan, yaz sıcağında da yetişen domates ve dolmalık biberin akrabasıdır. Toprak soğuk ve ıslakken ekilirse fideler surat asar. Eski yer altı bahçemde patlıcan yetiştirirken, toprağın ısınması için son dondan sonra birkaç hafta beklemek zorunda kaldım ya da toprağın yüzeyine siyah plastik bir örtü sererek toprağı önceden ısıtmak zorunda kaldım. Ekimden 10-14 gün önce. Yükseltilmiş yataklarla, patlıcan naklimin iyi bir başlangıç ​​yaptığından emin olmak için toprağımı önceden ısıtma konusunda artık endişelenmem gerekmiyor. Toprak erken ısınır ve sık sık yağan bahar yağmurlarından gelen su hızla akar. Közlenmiş patlıcanları domates kafesleri ile destekliyorum.

8) Tatlı patates

Tatlı patates bitkileri, iyi büyüklükte yumru kökler üretmek için uzun ve ılık bir büyüme mevsimine ihtiyaç duyar. Yükseltilmiş yataklarıma kısa mevsim çeşitleri ektiğim için çok şanslıyım. Çelikleri, son don tarihinden yaklaşık bir hafta sonra, geç ilkbaharda ekiyorum. Yakında güçlü bitkiler bahçe yatağının kendi bölümünü doldurur. Yoğun veya kayalık topraklarda iyi yetişmezler, ancak yükseltilmiş yataklarımda sıcak, iyi drene edilmiş topraklarda gelişirler. İlk sonbahar donundan önce bitkileri kesip yumruları kazdık, ne güzel! Yapraklarını da yaz aylarında fazla tüketmeden yiyoruz çünkü yumruların gelişimine zarar vermek istemiyoruz. İhale yaprakları mükemmel sote veya buharda pişirilir.

9) Yapraklı Yeşiller

Yapraklı marul ve ıspanak gibi en sevdiğim salataların tohumlarını, erken ilkbaharda toprak çözülür çözülmez yükseltilmiş yataklarıma ekerim. Zengin toprak ve yükseltilmiş yatak gibi bu hızlı büyüyen yeşillikler, kompost veya yaşlı gübreyi doğrudan yatağın ekilecekleri kısmına eklemeyi kolaylaştırır. Ayrıca, fazla yer kaplamamaları için bir tutam tohum ekmek veya fideleri yatakların kenarlarına yerleştirmek de kolaydır. Roka ve marul gibi hızlı büyüyen yeşillikler, mevsimin başlarında daha yavaş büyüyen mahsuller (domates ve biber gibi) arasında ekim yapmak için de harikadır.

10) Soğan

Soğan, sıkıştırılmış toprakta büyümeyi sevmez. Yükseltilmiş yataklar tercih ettikleri gevşek, iyi drene edilmiş yetiştirme ortamı sağlar ve soğanları yükseltilmiş yataklarda yetiştirilecek en iyi sebzelerden biri yapar. Erken ilkbaharda soğan ekmeden önce toprağı kompostla zenginleştiririm. Daha sonra soğan setlerini veya fidelerini 15 dakika arayla ekiyorum. Yükseltilmiş yataklar, sağlıklı soğan bitkilerini ve büyük soğanları destekleyen bir yağmur veya sulamadan sonra serbestçe akan toprak sağlar.

Keçi üzümü, tomatillos, patates ve kabak, yükseltilmiş yataklarda yetiştirilmesi düşünülen diğer sebzelerdir.

peki sen? Yükseltilmiş yataklarda ne yetiştiriyorsunuz?